Zakázaná nebezpečná bužírka. (ČOI)
Česká obchodní inspekce (ČOI) nařídila okamžité stažení nebezpečného čínského výrobku pro děti, který byl určen k zaplétání.

Produkt označený názvem „špagety zaplétací“ padesátinásobně překročil povolené hranice esteru kyseliny ftalové.

„Při delší době používání tato hračka představuje pro dětské uživatele riziko nevratného poškození zdraví. Proto doporučuji spotřebitelům, aby v případě, že ji již mají doma, nedovolili dětem, aby si s ní dále hrály,“ varoval v tiskové zprávě z 9. března Mojmír Bezecný, ústřední ředitel České obchodní inspekce.

Výrobek, jehož dovozcem je kyjovská firma WIKY, je stahován z prodeje a byl zakázán jeho další prodej. ČOI ho navíc nahlásila do mezinárodní databáze nebezpečných výrobků RAPEX.

Státní zdravotní ústav, který test provedl, upozornil, že u zaplétacích špaget „je nepochybné, že finální výrobek bude v kontaktu s pokožkou dítěte, a rovněž je pravděpodobné, že bude docházet ke vkládání materiálu použitého k výrobě hračky i finální hračky do úst.“ Ftaláty tak budou negativně působit na dětský organismus.

Nebezpečné hračky z Číny

Čína, zdaleka největší producent hraček na světě, je nechvalně známá výrobou nekvalitních a potenciálně nebezpečných výrobků, včetně hraček pro děti. V roce 2007 došlo v USA k masovému stahování milionů hraček od firmy Mattel, které její čínští výrobci natírali levnějšími, leč jedovatými olovnatými barvami.

Bohužel tyto případy nijak neubývají, jelikož výrobci z Číny se ze všech sil snaží ušetřit na výrobních nákladech a často postupují práci malým subdodavatelům, které dokáží stlačit náklady ještě níže, leč operují neregulovaně a bez zájmu o bezpečnost produktu či rizika pro spotřebitele.

Britské noviny The Telegraph v roce 2011 informovaly, že podle testů IPEN a Greenpeace obsahovala jedna třetina hraček z Číny nadměrné množství těžkých kovů, zejména olova. Jedna hračka překročila hodnoty povolené evropskými normami dokonce 1 200krát.

Spotřebitelská rada, hongkongská organizace pro ochranu spotřebitelů, podle deníku South China Morning Post v roce 2013 varovala rodiče, aby nedovolili svým dětem strkat si čínské hračky do pusy, neboť obsahují nadměrné množství jedovatých látek, především ftalátů, které mohou poškozovat játra a ledviny.

Ftaláty patří mezi takzvané plastifikátory, které zlepšují zpracovatelnost plastických hmot. Evropská unie stanoví, že výrobek určený dětem může obsahovat pouze 0,1% esteru kyseliny ftalové.