Mák setý neboli Papaver. (JAVED TANVEER/AFP/Getty Images)
Česká republika v nejbližší době hodlá patentovat mák. Chce požádat Evropskou unii o chráněné zeměpisné označení (ochrannou známku) pro mák setý pod názvem Český mák.

Makové buchty vždy náležely do výtvorů českých pecí, hovořilo se o nich i v pohádkách, a navíc – mák na poli velmi pěkně kvete.

Mák setý, latinským názvem Papaver, náleží do rodu rostlin z čeledi makovitých. Vyséván je na čtyřech kontinentech, obnáší na 50 druhů. Tato kulturní plodina může vyrůst až do výšky 180 cm.

Zralá makovice je světle šedá, velmi zakulacená a její víčko na vršku připomíná královskou korunku. Modravé drobné kuličky uvnitř tobolky obsahují především přírodní olej a hodně vápníku, dále fosfor, hořčík, draslík, sodík. Pro naše tělo jsou tyto látky velmi prospěšné.

Někteří přírodní dietáři doporučují mák (nebo i sezam) jako hodnotný zdroj vápníku oproti lékařům, kteří jako zdroj vápníku stále doporučují pouze mléko.

Podle ČTK potravináři zatím připravují podklady na předložení EU pro ochranné označení, jak potvrdil mluvčí ministerstva zemědělství (MZe) Hynek Jordán. Tuzemský mák podle něj obsahuje 20 procent kvalitních bílkovin, 60 procent oleje, vláknin a mnoho minerálů.

„Zvláště důležité je stanovit vliv půdních, klimatických podmínek, které způsobují specifické vlastnosti produktu ve vztahu k určené zeměpisné oblasti," dodal mluvčí MZe podle Ekolistu.

Červený květ vlčího máku, příbuzného máku setého, se stal symbolem válečných veteránů z 1. světové války, kteří jej nasili na klopě.

V současné době Česko disponuje 33 produkty, jež mají evropské chráněné označení. Jako poslední v řadě jej obdržel valašský frgál, který do seznamu přibyl koncem roku 2013.


Zdroj: Ekolist