Čínské dělnice v Lien-jün-kangu probírají hračky určené na vývoz; 8. prosince 2014. Většina závadného zboží v EU pochází z čínského dovozu a velké procento z nich tvoří hračky, uvádí Evropská komise. (ChinaFotoPress/ChinaFotoPress via Getty Images)
Od zápalných hraček po jedovaté boty, většina nebezpečného zboží nepotravinové povahy dovezeného vloni do Evropské unie pochází z Číny, uvádí tisková zpráva Evropské komise z 23. března.

Podíl závadného zboží dováženého z nejlidnatější země světa – 64 procent z celkového počtu nebezpečných výrobků importovaných do EU – odráží sílu čínské přítomnosti na evropském trhu. Údaje se příliš neliší od předchozích let, a to i navzdory snaze evropských úřadů vyřešit tento problém ve spolupráci s čínskými dohledovými orgány.  Ani úsilí pomoct čínským výrobcům pochopit systém bezpečnostních norem v Unii nepřinesl větší ovoce.

„Množství ani situace se nezlepšují,“ prohlásila na tiskové konferenci v Bruselu evropská komisařka pro spotřebitelské záležitosti Věra Jourová.

Naopak procenta závadného zboží vyrobeného přímo v Evropské unii klesl na 14 procent, což je úspěch oproti 27 procentům v roce 2003.

Celá třetina zachycených produktů jsou hračky, například plyšová zvířátka. Další čtvrtinu tvoří oblečení a po deseti procentech si rozdělily auta a elektrické spotřebiče.

Hračky byly označené za hazardní pro vypadávající výplň nebo snadno oddělitelné kusy, jež by děti mohly spolknout a udusit se. Některé hračky byly ve skutečnosti zapalovače, které pouze jako hračky vypadaly.

„Jako pro matku, a už také babičku, je pro mě vysoký počet nebezpečných výrobků mezi hračkami alarmující. Dávejte si proto prosím pozor, s čím si vaše děti hrají,“ varovala Jourová.

V některých kožených výrobcích a obuvi byl nalezen silně jedovatý karcinogen oxid chromový.

Problém spočívá v tom, že čínské průmyslové normy často zaostávají za rozvinutými zeměmi a i v případě, že jsou uzákoněné, dohledové orgány je příliš nevynucují. Čínští producenti navíc často postrádají koncept odpovědnosti vůči spotřebitelům či dokonce odběratelům, jak upozorňuje ve své knize Poorly Made In China americký spisovatel Paul Midler.

Příklady nebezpečných výrobků z Číny ve světě

Letos v únoru došlo v Austrálii k vypuknutí epidemie žloutenky typu A, jehož příčinu místní úřady vystopovaly k čínskému výrobci. Nemoc postihla devět lidí, kteří zkonzumovali směs mraženého lesního ovoce z Číny. Australské úřady uvedly, že na vině byla špatná úroveň hygieny a vody v čínské balící továrně.

V roce 2012 bylo 11 tisíc německých školáků stiženo průjmem poté, co požili jahody dovezené z Číny. Čína toto obvinění německých orgánů tvrdě popřela.

Americká komise pro bezpečnost spotřebních výrobků podle svých webstránek jen v prvním čtvrtletí 2012 zabránila dovozu 650 tisíc závadných položek do USA. Ze 114 zabavených dodávek jich 104 pocházelo z Číny.

small United States