Skupina čínských žen s dětmi na procházce před nákupním centrem v Pekingu; 18. října 2014. Podle agentury Xinhua byl v roce 2014 poměr mezi narozenými v Číně - 115,88 chlapce na 100 holčiček - nejvyšší na světě. (Goh Chai Hin/AFP/Getty Images)
Ačkoli loňské údaje o sčítání lidu nedávno zveřejněné čínskými úřady potvrzují klesající šestiletou tendenci v propasti mezi pohlavími, poměr mezi narozenými chlapci a dívkami je v Číně stále značně nevyvážený. Asijská země si tak i nadále drží pochybné prvenství.

Tisková agentura Xinhua uvádí, že podle Čínského národního úřadu pro zdraví a plánování rodiny připadlo v roce 2014 na 115.9 narozených chlapců pouze 100 dívek. Genderová propast se přesto od roku 2009 postupně snižuje.

Čínská genderová demografie se začala odchylovat od normálních hodnot v roce 1982, kdy byl poměr narozených chlapců 108,47 na 100 dívek.

V roce 1979 Čína zavedla politiku jednoho dítěte, která byla považována za největšího viníka rozdílů mezi pohlavími, protože rodiče raději přerušili těhotenství nebo dívku odložili, než by neměli touženého syna.

Genderový nepoměr při narození se nicméně nadále zvyšoval. V roce 1990 to bylo 111 chlapců na 100 dívek, číslo, které poté dosáhlo ukazatelů až 121 ku 100, nejvyššího údaje v historii Číny.

V roce 1979 Čína zavedla politiku jednoho dítěte, která je obecně považována za viníka nepoměru mezi pohlavími

Podle Čínského národního úřadu pro zdraví a plánování rodiny se v Číně za posledních 34 let narodilo „navíc“ 30 milionů chlapců.

Nepoměr mezi pohlavími vede k řadě společenských problémů a trestné činnosti, například obchodování s lidmi. Zejména ženy ze Severní Koreje a zemí jihovýchodní Asie jsou unášeny nebo prodány jako nevěsty čínským mužům za vysoké ceny.

Čínské úřady ve snaze zabránit rodičům, aby přistupovali k potratu holčiček, zakázaly identifikaci pohlaví nenarozených dětí. Podle Southern Metropolis Daily zatkla minulý rok policie ve městě Xiamen čtyři osoby podezřelé z identifikace pohlaví plodů. Čtyři muži objížděli město s přenosným ultrazvukovým přístrojem a hledali těhotné ženy, kterým nabízeli své služby.

Když zjistili, že se jedná o chlapečka, účtovali si v přepočtu kolem tisíce korun, a jestliže se jednalo o holčičku, bezplatně informovali ženu o možnosti interrupce v nemocnici.

Ve zprávě se také uvádí, že se podezřelí přiznali k otestování více než 80 těhotných žen, z nichž osm šlo na aborci poté, co zjistily, že čekají holčičku.

Další gang, také dopadený vloni, zařizoval pro těhotné ženy odebrání vzorků krve, které byly následně poslány k ověření pohlaví plodu do Hongkongu, kde právní omezení vztahující se k politice jednoho dítěte neplatí.

Podle Southern Metropolis Daily této služby využilo přes 300 těhotných žen, které se o ní dozvěděly na sociálních sítích. Za ověření pohlaví svých ještě nenarozených dětí každá zaplatila od 23 do 30 tisíc korun (930 až 1 200 amerických dolarů).


Přeložil: Jan Černík

small United States