Generální tajemník Ústřední komise pro disciplinární inspekci Wang Čchi-šan (Feng Li/Getty Images)
Generální tajemník Ústřední komise pro disciplinární inspekci Wang Čchi-šan (Feng Li/Getty Images)
Ústřední disciplinární komise (ÚDK), tajná interní vyšetřovací jednotka Čínské komunistické strany, se podle posledních zpráv zaměřuje na samotné jádro strany. Za poslední dva roky provedla bezprecedentní řadu zatčení mezi vysoce postavenými úředníky, ropnými magnáty, a vedoucími státních společností.

Na internetových stránkách ÚDK se 31. března objevilo krátké informativní sdělení: „V posledních několika dnech vytvořila Ústřední disciplinární komise sedm nových vyšetřovacích týmů, jež budou operovat mezi Generální kanceláří Ústředního výboru, Organizačním oddělením, Oddělením propagandy, Oddělením sjednocené fronty, Národním lidovým kongresem či také národním výborem Čínské lidové politické konzultativní konference a dalšími.“

Tvrzení na internetových stránkách bylo doplněno poznámkou, že akce takovéhoto rozsahu se koná vůbec poprvé od založení Čínské komunistické strany.

Většina z výše uvedených útvarů patří mezi ta nejcitlivější, nejvlivnější a nejuzavřenější oddělení. Patří mezi ně také například Organizační oddělení, které řídí různá personální rozhodnutí a udržuje rozsáhlou dokumentaci vztahující se k ostatním oddělením strany. Oddělení propagandy má za úkol zajistit, aby společnost byla ideologicky vnímavá ke stranické propagandě, a udržovat vztahy s veřejností. Generální kancelář řeší technické a logistické záležitosti vesměs nepolitického charakteru.

Daná webová zpráva byla doplněna o informaci, že těchto sedm nových vyšetřovacích týmů bylo „řádně jmenováno“ - ve smyslu toho, že podléhají rozhodnutí Generálního sekretariátu, jehož jménem vystupuje současný prezident Si Ťin-pching. Jejich cílem je se zaměřit na „správné fungování celé strany včetně vlády, a bojovat proti korupci“.

Avšak samotná specifika toho, jak budou kontroly prováděny a jak bude proces probíhat poté, co vyšetřovatelé narazí na stranického úředníka, u něhož mají důvodné podezření z trestného činu, nebyla v krátkém prohlášení stanovena.

Čung Wej-kuang, nezávislý výzkumník a analytik politické scény v Číně, je toho názoru, že tento specifický krok jasně dokazuje, jak se zápasení o moc uvnitř strany začíná vyhrocovat.

„Uvnitř jakékoliv zločinecké organizace typu Čínské komuistické strany (ČKS) probíhá neustálý politický boj o moc, který nikdy nekončí. Je to dáno povahou samotného systému,“ dodal.

Nasazení ÚDK, aby vyšetřila ostatní stranické útvary, je něco, o čem bývalý vrchní šéf bezpečnosti Čou Jung-kchang prohlásil, že je technicky mimo institucionální roli ČKS, a odhaluje zásadně autokratický* charakter tohoto procesu. Čou Jung-kchang byl mimochodem vyloučen z ČKS.

Zásadní bod zlomu vidí Čung Wej-kuang v tom, že prezident Si Ťin-pching mohl tento krok uskutečnit pouze proto, že má za sebou armádní složky, což ukazuje jejich loajalitu prezidentovi. Využívá své vlastní lidi k tomu, aby řídili stranickou mašinérii, která následně ovládá ostatní. Od roku 2012 kdy zatýkání ve vysokých kruzích začalo, bylo zatčeno a uvězněno víc než sto tisíc úředníků, znamení, že jde o velkou politickou čistku.

Přeložil: Petr Matějček Anglicky

* Autokracie je v politickém významu slova forma vlády, ve které je držitelem veškeré moci autokrat - buď jednotlivec (monokracie) nebo úzká a sociálně uzavřená skupina lidí. Autokracie je často chápána jako mechanismus moci založený na mocenské dominanci jednoho člověka nebo výrazně vymezené skupiny osob, ve kterých je legitimita ostatních státních orgánů závislá na jeho/její vůli.

Čtěte také:

Prezidentova čistka: Čínský Si Ťin-pching se zbavuje nebezpečných rivalů

Čou Jung-kchang, bývalý čínský šéf bezpečnosti, vyloučen z komunistické strany

Protikorupční čistky v čínské armádě dovedly dalšího vysokého důstojníka k sebevraždě