Záběry nedávno zveřejněné spolkem OBRAZ - obránci zvířat. (se svolením OBRAZ - obránci zvířat)
Záběry nedávno zveřejněné spolkem OBRAZ - obránci zvířat. (se svolením OBRAZ - obránci zvířat)

Státní veterinární správa na podnět obránců zvířat zjistila, že majitel kožešinové farmy v Bruzovicích ve Slezsku část své farmy před veterinární kontrolou dlouhodobě skrýval.

Původně Státní veterinární správa během svých kontrol nepotvrdila špatné podmínky na českých kožešinových farmách ani autenticitu nedávno zveřejněných záběrů spolku OBRAZ - Obránci zvířat. Nový nález však vzbuzuje pochybnosti nad účinností prováděných kontrol. Státní veterinární správa již dříve uvedla, že kontroly předem ohlašuje, aby majitele zastihli pracovníci na místě, což podle ochránců zvířat může vést k neefektivitě.

„Bylo zjištěno, že v místě mezi neprůhledným venkovním vlnitým plotem o výšce cca 2,5 m a oficiálním prostorem s řadami klecí s liškami chovatel zbudoval tajný podlouhlý prostor - zcela zamaskován vlnitým neprůhledným plotem výška cca 2,5 m - kontrolám nepřístupným, ve kterém chovatel umístil nestandardní vyřazené klece s výškou pod 70 cm," píše se v protokolu o nejnovější kontrole krajské veterinární správy provedené na farmě v Bruzovicích.

Aktivisté na zjištění reagovali prohlášením o neefektivnosti kontrol Státní veterinární správy. „Toto zjištění znovu ukazuje, že výsledky běžných veterinárních kontrol na kožešinových farmách je třeba brát s velkou rezervou. Nejenže bývají tyto kontroly dopředu hlášeny, ale navíc se ukazuje, že chovatelé mohou snadno provozovat oddělené úseky, které veterinářům prostě neukážou. Co asi takový chovatel udělá poté, co je mu předem oznámena kontrola, si může každý domyslet sám," řekl Daniel Cao, mluvčí spolku OBRAZ - Obránci zvířat.

Obránci zvířat s odvoláním na nová zjištění Státní veterinární správy znovu vyzvali ministra zemědělství k jednání o úplném zákazu kožešinových farem v České republice. Ministr Jurečka vyjádřil připravenost jednat o změně zákona ve prospěch zdraví a života zvířat. „Na náš dopis a žádost o setkání zatím neodpověděl,“ uvádějí aktivisté.