Z plošiny zdraví Aliyah & Jens, Johno, Miriam, Zoe, Andreas. (Foto: Greenpeace ČR)
Z plošiny zdraví Aliyah & Jens, Johno, Miriam, Zoe, Andreas. (Foto: Greenpeace ČR)
Šest aktivistů se připoutalo k těžební plošině firmy Shell, která míří do Arktidy firmy Shell uprostřed Pacifiku se šestice aktivistů z Greenpeace vrátila nazpět na palubu lodi Esperanza, kterou pro ně hnutí vypravilo. „Jsme bezpečně zpátky na palubě, máme za sebou 7 000 námořních mil,“ sdělili odvážlivci.

Jejich hlavním záměrem bylo přivést pozornost k plánu těžby v Arktidě a jejím možným důsledkům na životní prostředí.

Za posledních 30 dní tento „odvážný kousek“ aktivistů, kteří se zavěsili na těžební plošinu, přilákal pozornost médií a lidí z celého světa. Hnutí za záchranu Arktidy díky němu získalo větší popularitu. Přibylo více ochránců chladného kontinentu, je jich nyní podle Greenpeace téměř 7 milionů lidí.

„Proklouznout do Arktidy bez povšimnutí veřejnosti se firmě Shell nepodařilo,“ hodnotí výsledek akce Šárka Pechová, mluvčí Greenpeace v ČR, která zpochybňuje tvrzení, že společnost Shell zvažuje všechny důsledky těžby na životní prostředí.

„Nebýt špatného počasí, ještě stále bychom byli na vrcholu plošiny Polar Pioneer,“ vzkazují odpůrci těžby ropy a dodávají, že „i když nás počasí v severním Pacifiku donutilo sestoupit dříve, než jsme chtěli, děkujeme za veškerou podporu“.

Odpověď Shellu

Aby zmíněná firma Shell dostala prostor pro vyjádření k situaci, opakovaně jsme volali na zástupce firmy v ČR, avšak Petr Šindler, na kterého nás ústředí odkázalo, telefon nezvedá.

Reakce veřejnosti

Na výzvu Greenpeace přicházejí návrhy laické veřejnosti pro zvýšení ochrany životního prostředí v oblasti těžby ropy. „Každý by měl znát skutečnou cenu benzínu a nafty, kterou kupuje. Lidé mají právo znát původ těchto surovin a měli by mít právo se rozhodnout, kterou surovinu koupit a kterou ne,“ míní jeden z respondentů.

„Asi těžko se to stane povinností, ale možná by šel vytvořit jakýsi kredit společností, které ropu zpracovávají v závislosti na tom, od koho ropu kupují a kde byla vytěžena.“

„S tím souvisí i povolení k těžbě, známe ty, kteří to dovolili? ...Ukažme, co mohou způsobit a co ohrožují. Bohužel lidé bez ropy žít nechtějí, ale co kdyby za povolení k těžbě byla povinnost investovat určitou část do oblasti udržitelných zdrojů energie a nebo do výzkumu v této oblasti, například do vývoje účinnějších solárních panelů..? V každém vytěženém barelu ropy bude společnost, která ropu vytěží, odvádět částku, která na tyto účely půjde,“ dodává jeden z navrhovatelů.

Někteří doporučují spustit informační kampaň přímo na benzínových čerpadlech. „Mohla by proběhnout petice za uzákonění povinného uvedení zdroje paliva, které čerpáme,“ zamýšlí se další zájemce o ochranu životního prostředí.

„Je třeba monitorovat dostupnost světových zdrojů, jejich spotřebu i proces zpracování a otevřeně o tom hovořit. Pouze na základě poznání se může zlepšit pochopení, kde civilizace vlastně v dnešní době dělá nebo nedělá základní chyby. Otevřená diskuze a otevřené publikace o problematice jsou správná cesta boje za záchranu přírodních pokladů a přírodního poznání celého světa,“ navrhuje IT Architect, kterého akce Greenpeace oslovila.