Ochránci ze stanice ukazují dva druhy netopýrů, vepředu netopýr zrzavý, druhý netopýr pestrý. (Zdenka Danková/Epoch Times ČR)
Ochránci ze stanice ukazují dva druhy netopýrů, vepředu netopýr zrzavý, druhý netopýr pestrý. (Zdenka Danková/Epoch Times ČR)
Několik netopýřích sirotků vypouštěli ochránci v polovině dubna u Hrádečku na jihlavském Heulose za přítomnosti médií, zástupců radnice, ČSOP a malých školáků.

Na místo přijel vůz obsahující bedýnky, na jejichž dně se krčili nešťastní sametoví tvorové s blanitými křídly, kteří některým lidem nahánějí hrůzu.

Netopýři přezimovali na záchranné stanici, protože přišli o svůj domov. Zrovna nedávno byl poblíž krematoria pokácen nakloněný dutý strom, avšak v jeho útrobách přezimovali netopýři rezaví, kteří tak přišli o svoje zimní útočiště.

„Kdybychom to věděli včas, mohli jsme strom zachránit, nebyl nikomu nebezpečný,“ povzdechl dr. Aleš Toman, zoolog.

Záchranná stanice Pavlov u Ledče nad Sázavou pomáhá zraněným nebo handicapovaným živočichům nebo – netopýřím bezdomovcům. Netopýřích kolonií ubývá, jak postupuje zateplování domů a kácejí se duté stromy.

„Když si netopýři najdou vhodný prostor, dutinu, zavěsí se tam a „udělají si teplo“ a tak mohou přezimovat,“ řekl přítomným RNDr. Aleš Toman, zoolog z pístovského útulku pro opuštěná zvířata. Avšak každé vyrušení během zimy je pro tyto létající lovce nežádoucí, protože je připravuje o nezbytnou energii, kterou si potřebují uchovat do jara, dodal zoolog.

Dlouhé váhání před vzletem. (Zdenka Danková/Epoch Times ČR)
Dlouhé váhání před vzletem. (Zdenka Danková/Epoch Times ČR)
„Počet netopýrů, kteří potřebují přes zimu pomoci, se každý rok rapidně zvyšuje. V roce 2014 činil příjem netopýrů 28 % ze všech přijatých živočichů (celkem přijato 488 živočichů),“ sdělil zástupce záchranné stanice z Pavlova Zbyšek Karafiát.

Tato situace je způsobena ničením jejich zimních úkrytů (zateplování, kácení doupných stromů).

„Veřejným vypouštěním se snažíme lidem tajuplný svět netopýrů přiblížit, aby byli k netopýrům více ohleduplní,“ dodal zástupce stanice pro Českou televizi.

Podle dr. Tomana patří čeští odborníci přes netopýry ke špičkovým znalcům. Chiropterologia je u nás na vysoce odborné úrovni. Netopýři jsou především hmyzožravci a jedni z hlavních likvidátorů komárů.

„U nás žije celkem 26 druhů netopýrů a všichni jsou chránění zákonem. Pro člověka jsou velmi prospěšní. Jeden netopýr dokáže za sezónu spořádat až 60 tisíc komárů,“ předává své znalosti přítomným občanům Zbyšek Karafiát.

Pravdou je, že netopýři mohou přenášet nemoci, jako vzteklinu, SARS, spalničky nebo příušnice, ale přímá nákaza se vyskytuje velmi vzácně. Raritou je, jakého věku se netopýr dožívá - až 30 let.

Děti si během vypouštění mohly netopýrky ze stanice pohladit a zamávat jim, když se podvečer vznesli ke svému klikatému letu. Seznámily se tak se dvěma druhy živočichů – s netopýrem zrzavým a netopýrem pestrým. Kromě toho mohly získat malý dárek v podobě netopýra, který pro ně připravili mladí ochránci přírody z Jihlavy. Děti mohly přijaté znalosti o netopýrech opakovat při soutěžních otázkách a za správné odpovědi si odnášely suvenýr.

Ochránci ze stanice ukazují netopýra. (Zdenka Danková/Epoch Times ČR)
Ochránci ze stanice ukazují netopýra. (Zdenka Danková/Epoch Times ČR)