Čínský policista komunikuje mobilním telefonem; 10. října 2014. (FRED DUFOUR/AFP/Getty Images)
Čínský policista komunikuje mobilním telefonem; 10. října 2014. (FRED DUFOUR/AFP/Getty Images)
Když byl známý slepý aktivista Čchen Kuang-čcheng ve věznici Lin-ji v čínské provincii Šan-tchung, dozorci, se kterým právě hovořil, zazvonil mobilní telefon. Přístroj zvedl a zatímco stále stál před Čchenem, tiše poslouchal asi tři minuty, aniž by prohodil slovo.

„Co je to za hovor, kde jen posloucháš a nemluvíš?“ vzpomíná si Čchen na svou reakci, když dozorce zavěsil.

„Myslím, že to byl telefonát Falun Gongu,“ odvětil strážce. „Na začátku řeknou, že hovor bude trvat tři minuty a něco vteřin. Bylo to o komunistické straně a Tchuej-tang (Tuidang).“

Hnutí Tchuej-tang – v čínštině „vystup ze strany“ - přilákal k 14. dubnu 200 milionů signatářů. Telefonát, jaký měl dozorce ve vězení, si vyslechnou lidé všech různých povolání po celé Číně. Anebo jim někdo vsune pod dveře leták nebo je přesvědčí při rozhovoru na ulici, aby ze strany vystoupili, nebo svolí, aby to někdo jiný udělal za ně.


Čchen Kuang-čcheng

foto2: Slepý čínský aktivista Čchen Kuang-čcheng při protestu před budovou Kapitolu ve Washingtonu, který měl podpořit politické vězně zadržované v Číně; 17. září 2014. (MLADEN ANTONOV/AFP/Getty Images)

Tchuej-tang začalo v roce 2004 jako reakce na Devět komentářů, textu vyjmenovávajícího zločiny Čínské komunistické strany (ČKS). U nás možná Devět komentářů a Tchuej-tang vyvolá asociaci s Chartou 77, ovšem jejich dopad je nesrovnatelně větší.

Signatáři svým podpisem prohlašují, že vystupují buď ze strany, nebo z jejích přidružených organizací – Mladých pionýrů nebo Komunistického svazu mládeže.

Mezi těmi, kdo se stranou odsekli mentální pojítko – díky telefonátům, jaký obdržel dozorce ve věznici – je neznámé procento těch, kdo pracují přímo pro stranickou mašinérii. Tyto telefonní hovory pochází od dobrovolníků z Falun Gongu žijících za hranicemi Číny a nejsou cíleny pouze na samotný personál bezpečnostního aparátu, ale také na jejich přátele a rodiny. Na pachatele zločinů proti Falun Gongu se tak vytváří společenský tlak, aby s perzekucí přestali a nakonec stranu opustili.

Andrew Junker, profesor na Univerzitě Chicago, tento jev nazval „vyrušení Eichmana“ s narážkou na nechvalně známého nacistického byrokrata, jehož pozdější obhajoba vůči obviněním ze zločinů proti lidskosti byla, že pouze dělal svou práci.

„Zavolají švagrovi nebo manželce policejního šéfa,“ popisuje Junker ve své studii. „Představte si ten telefonát z Tchaj-wanu: ,Víte, že váš švagr je zapojen do toho a toho a toho?'“ Mnozí z těchto lidí se dopustili vážných zločinů včetně krutého mučení.

Denně u telefonu

Jan Fu-lan, sama praktikující duchovní disciplíny Falun Gong, je jednou z dobrovolnic hnutí Tchuej-tang, která denně volá do Číny. Ve svém malém bytě v newyorské čínské čtvrti Flushing tráví u telefonu několik hodin denně. Pracovat začíná v šest ráno, v době, kdy je v Číně už podvečer. Zaměřuje se na vězeňské dozorce, ředitele pracovních táborů a agenty Úřadu 610, speciální úderné jednotky vyhrazené výlučně k pronásledování stoupenců Falun Gongu.

20150419-telefony3

foto3: Jan Fu-lan, dobrovolnice Tchuej-tang, volá do Číny ze svého bytu v New Yorku; 15. duben 2015. Zástupy dobrovolníků jako Jan přesvědčily více než 200 milionů Číňanů vystoupit z Čínské komunistické strany. (Edward Dai/Epoch Times)

„Voláme lidem na úřadech veřejné bezpečnosti, v kriminále a všude tam, kde se ty brlohy zla nacházejí,“ uvedla Jan v nedávném rozhovoru. Čísla, na které má volat, získává prostřednictvím dalších dobrovolníků – praktikujících Falun Gong včetně těch, kteří je vynesli z věznic a lágrů v Číně.

Podle Jan se mění i postoje těch, jimž dobrovolníci volají. Zatímco dřív nebyla nouze o nadávky, v poslední době jsou „vojáci strany“ ochotni poslouchat víc. Souvisí to i s bezprecedentní politickou čistkou současného prezidenta, která se již dva roky prohání Čínou a dostala za mříže řadu předních vysokých kádrů v čele s Čou Jung-kchangem, bývalým šéfem bezpečnosti a justice, a Li Tung-šengem, bývalým ředitelem Úřadu 610.

„Teď jim přes telefon přehrajeme důkazy, pět až šest minut. Oni si to celé poslechnou a nehádají se. Říkají ,chápu, chápu’. My jim dáme telefonní čísla, kam mohou nahlásit zločiny spáchané proti Falun Gongu,“ vysvětluje Jan Fu-lan.

Míra úspěšnosti je u ní poměrně vysoká, nějakých 70 procent osob, kterým se dovolá, je ochotno poslouchat, ale dodává, že jiní dobrovolníci mají daleko nižší úspěchy. Někdy zůstane na telefonu jen jeden z pěti nebo deseti, říká Jan.

Zlo má své následky

Jedno z klíčových sdělení, které se snaží dobrovolníci služebníkům strany předat, je koncept karmické odplaty, myšlenka zakořeněná v učení Falun Gongu.

Dobrovolnice s přezdívkou Ji-nan, která nyní žije v New Jersey a má status politického uprchlíka, odhaduje, že přesvědčila už několik desítek tisíc Číňanů, aby z komunistické strany vystoupili.

20150419-telefony4

foto4: Stoupenci Falun Gongu pochodují v průvodu na Capitol Hill ve Washingtonu; 17. července 2014. (Edward Dai/Epoch Times)

„Každý ví, že je strana špatná,“ říká Ji-nan, ale podotýká, že někdy je těžké přesvědčit o výstupu jedince, které strana živí. „Říkáme jim, že jak dobro, tak zlo mají své následky,“ podotýká. Také se snaží volaným objasnit, že Falun Gong se rozšířil do celého světa, ale jen v Číně je vládou pronásledován. Někdy telefonát skončí vystoupením, jindy je na druhé straně drátu ticho nebo zazní nadávky.

Zhodnotit celkový dopad takových telefonátů do Číny je těžké, protože není možné odhadnout, jaký podíl z 200 milionů lidí, kteří z komunistické strany vystoupili, tvoří přímo členové strany a lidé, jejichž živobytí na straně závisí. Čchen Kuang-čcheng si přesto myslí, že Tchuej-tang dělá velké pokroky.

Když byl Čchen v převýchovném středisku, kádři se mu svěřili, že „nedůvěra ve stranu je hluboká a běžná“, vzpomíná.

„Celý stranický aparát a bezpečnostní síly cítí, že dny komunistické strany jsou sečteny. Změna přijde, ale nikdo neví kdy... Jsou připraveni utéct, jakmile půjde strana ke dnu,“ dodává Čchen.

Jak funguje Tchue-tang

Hnutí vzniklo v roce 2004 a jeho provoz zajišťují neplacení dobrovolníci z Číny i mimo ni, většinou stoupenci Falun Gongu. Sběr informací o výstupech ze strany má na starosti Centrum Tchue-tang.

Signatáři nejsou oslovováni pouze prostřednictvím telefonátů, ale i přímo, a nejenom v Číně, ale i mimo ni. Na turistických místech po celém světě se setkáte s dobrovolníky, kteří oslovují turisty z Číny a výstup jim nabízejí. Pro internetové uživatele slouží stránky Tuidang.org, kde mohou k výstupu využít formulář.

Každé prohlášení o výstupu revidují editoři. Ti vyřadí spam, reklamy, chybná data a další nesouvisející informace. Kolem 10 procent prohlášení se posílá zpátky pro ověření nebo vyjasnění. Každý podpis, který je přijat (validních je denně kolem 70 procent) dostává unikátní ID, a to se zařadí do evidence. V dnešní době se počet výstupů ustálil na 120 tisících denně.

20140418-telefony5

foto5: Dobrovolnice v Miláně vysvětluje turistce z pevninské Číny fakta o pronásledování Falun Gongu a nabízí jí výstup z komunistické strany. (Clearharmony.net)

Signatáři nemusí uvádět své pravé jméno. Ti, kteří se bojí o svou bezpečnost, mohou zvolit i pseudonymum. Kromě komunistické strany mohou Číňané vystoupit také z Mladých pionýrů a Svazu mládeže, jejímiž členy byla někdy v životě většina obyvatel ČLR.

I když tento měsíc dosáhl počet výstupů z ČKS 200 milionů, sedminy čínské populace, na oslavy není čas. „Čína má 1,4 miliardy obyvatel, takže Tchuej-tang má před sebou ještě dlouhou cestu,“ říká mluvčí Centra Tchuej-tang, David Tompkins.

Zároveň však podotýká, že cílem nejsou čísla, ale samotný proces a snaha navést Číňany ke svobodnému uvažování. „Důležitou věcí není zhroucení ČKS, ale svoboda mysli,“ míní Tompkins.

Starší video-dokument o hnutí Tchuej-tang naleznete v češtině i na YouTube