Wang Čchi-šan, tajemník Ústřední komise pro disciplinární inspekci ve Velké lidové síni, 3. března 2015. (Feng Li / Getty Images)
Wang Čchi-šan, tajemník Ústřední komise pro disciplinární inspekci ve Velké lidové síni, 3. března 2015. (Feng Li / Getty Images)
Protikorupční kampaň čínského vůdce Si Ťin-pchinga se nedávno dostala do slepé uličky. Přibrzdil ji soudní proces s mocným Čou Jung-kchangem, bývalým šéfem bezpečnostního aparátu a naftovým magnátem v jedné osobě. Jejich střet způsobil značné zpomalení postupu úřadu proti korupci a ukázal dosud velký vliv mocenské frakce exprezidenta Ťiang Ce-mina v pozadí vedení strany.

Analytici říkají, že tato pauza v protikorupční kampani je výsledkem frakčního boje uvnitř strany, který se nachází v kritické fázi. Čou Jung-kchang byl nakonec odsouzen k doživotnímu trestu vězení, který byl z původního trestu smrti snížen díky jeho údajné spolupráci a navrácení zpronevěřených financí straně.

Nedávno komentoval čínskojazyčný měsíčník Mingjing současný protikorupční postup článkem s titulkem: „Protikorupční kampaň se zabrzdila: „´Velký tygr´ zastavil hon“. Článek prohlašuje, že Ťiang Ce-min, bývalý vůdce režimu, a Čeng Čing-chong, jeho pravá ruka, účinně zastavili protikorupční kampaň vedenou prezidentem Si ťin-pchingem a Wang Čchi-šanem, šéfem disciplinárního výboru.

Podle analytika čínské politické scény Čen Po-kunga se odehrává mezi prezidentem „Si Ťin-pchingem a exprezidentem Ťiang Ce-minem boj na život a na smrt“.

Kao Wen-čchian, autor biografie čínského politika Čou En-laje, představil svou analýzu stavu protikorupční kampaně rádiu Woice of America.

„Pro Si ťin-pchinga a Wang Čchi-šana je to válka na život a na smrt. Osedlali tygra a nemohou z něj seskočit. Měřítko a rozsah kampaně překročil to, co původně očekávali, a kdyby ji realizovali až do konce, pak by mohla padnout celá strana. Ale pokud se zastaví příliš brzy, mohli by být sami předhozeni tygrovi k sežrání,“ zhodnotil metaforicky situaci.

Analýzy čistky odhalují, že se zaměřuje zejména na mocenskou frakci exprezidenta Ťiang Ce-mina, která se stala značně extrémní skupinou. Někteří její členové včetně Ťiang Ce-mina byli u španělského soudu obžalováni z genocidy a zločinů proti lidskosti prováděných na stoupencích duchovního hnutí Falun Gong (Fa-lun-kung) a obyvatelích Tibetu. Svoji moc se neobávali zaměřit také na ostatní členy strany a podle nepotvrzených zpráv na začátku roku 2012 plánovali ozbrojený převrat a svržení Si ťin-pchinga. Z tohoto pohledu je současná protikorupční kampaň nelítostným bojem „kdo z koho“.

Článek byl redakčně zkrácen.

Článek přeložil a upravil Milan Kajínek.

small United States

Čtěte také:

Kao Č'-šeng: „Bývalý šéf čínské bezpečnosti by měl být obžalován ze zločinů proti lidskosti“

Bývalý šéf čínských bezpečnostních složek odsouzen na doživotí 

Vzestup a pád mocenské linie exprezidenta Ťiang Ce-mina