Kopr. (Sonia Vladyková / Unavená vařečka)
Kopr. (Sonia Vladyková / Unavená vařečka)
Kopr pochází z Dálného východu. Po staletí se pěstuje v Evropě, v severní a jižní Americe jako léčivá bylina. Nedaří se mu však v balkonových truhlících, protože je příliš velký. Lépe je mu na zahradě, kdy však vyžaduje vlhkou, těžkou a dobře pohnojenou půdu, nesnáší stálou vlhkost.

Abychom měli stále čerstvý kopr v zásobě, můžeme ho od dubna do června vysázet několikrát. Semeno se jen lehce zatlačí do půdy. Klíčí již po dvou až třech týdnech. Kopr vyroste až do výše 50–120 cm, je ho však možno sklízet, jakmile vyroste do výše 25–30 cm.

Nejlépe chutná čerstvý, ale je ho také možno sušit nebo zamrazit. K nakládání okurek, zeleniny, dýně a k přípravě bylinkového octa potřebujeme kvetoucí kopr a okolíky. Kopr a okolíky se odřezávají, jakmile jsou plody nahnědlé, tak, aby zrníčka nevypadla.

Okolíky se nechají dozrát na suchém, stinném místě a poté se zrnka vytřesou. Zelený kopr se nikdy nesmí dlouho vařit, jinak ztratí chuť. Čerstvý a nadrobno nakrájený kopr dává každému zelenému, okurkovému a rajčatovému salátu osvěžující a pikantní aroma. Je pochoutkou k novým bramborám, do tvarohu. Koprová omáčka chutná výborně k hovězímu masu a ke všem vařeným rybám.

A jestli též rádi nakládáte okurky, tady je několik ingrediencí, bez kterých se tato zelenina neobejde: kuchyňská sůl, kyselina benzoová, žluté hořčicové semeno, koriandr, nové koření, černý pepř, hřebíček, jalovec, bobkový list a sušené lístky routy. Tak ať Vám okurčičky krásně rostou... :)


Autorka žije téměř 20 let v Itálii, zajímá se o recepty našich babiček, o klasické moučníky i italskou kuchyni. Ráda cestuje po Itálii, fotí a seznamuje se s krajovými specialitami a gastronomickými zajímavostmi. Několik let pracovala pro jeden český deník, spolupracovala s českým časopisem pro ženy a má pětiletou zkušenost v potravinářském průmyslu. Její blog najdete na unavenavarecka.blogspot.it.


Podobné články: