Muž prochází kolem loga Apple v nákupním centru v Pekingu, ilustr. foto. (Ed Jones / AFP/Getty Images)
Muž prochází kolem loga Apple v nákupním centru v Pekingu, ilustr. foto. (Ed Jones / AFP/Getty Images)
Zákon, který Čínská komunistická strana nedávno schválila, jí umožní selektivně zakázat zahraniční dovoz. Peking tak chce podpořit domácí firmy. Nový „zákon o národní bezpečnosti“, který jednohlasně prošel loutkovým parlamentem v podobě Všečínského shromáždění lidových zástupců, se dotkne téměř každého aspektu čínské společnosti, včetně vojenských zájmů na moři, v polárních oblastech a ve vesmíru.

Čínské vládě se podařilo nalézt mezeru v pravidlech WTO o protekcionismu, která umožňují vytvoření takových vládních opatření, jež by ochránily domácí průmysl před zahraniční konkurencí. Takovéto postupy jsou obvykle v rámci Světové obchodní organizace zakázány, až na zásadní výjimku: státy mohou zakázat některé dovozy, pokud panuje důvodné podezření, že ohrožují národní bezpečnost.

„Není pochyby o tom, čeho chtějí dosáhnout,“ uvedl Robert Atkinson, předseda odborné organizace Information Technology and Innovation Foundation. „Cílem je zcela nahradit zahraniční informační technologie čínskými,“ vysvětluje a dodává, že se to nejspíš dotkne celého spektra technologického trhu, od návrhů výrobků a výroby polovodičů do serverů až k softwaru a internetové infrastruktuře.

Nová pravidla „budou požadovat po jakékoli technologické společnosti působící v Číně, aby předala (čínské) vládě svůj počítačový kód a šifrovací klíče, jakož i poskytla vstup do komerčních počítačových sítí,“ praví analýza americko-čínské komise pro hospodářský a bezpečnostní dohled.

WTO má podle Atkinsona v podstatě soubor pravidel, které se ohrazují k běžnému použití této klauzule, dokud stát nemá zásadní podezření z ohrožení národní bezpečnosti. Jinými slovy, pravidla nebyla vytvořena k širokému použití, ale jak Atkinson poznamenal, čínská vláda věnovala velké úsilí, aby v nich našla kličku, a nedostala se přitom do křížku s WTO.

Čínský režim se snaží vytlačit zahraniční technologické firmy ve víře, že je nahradí svými domácími. Některé světové firmy, které představují velkou část tamějšího trhu, jako Microsoft, Apple či Cisco, již byly z čínských vládních úřadů vyšachovány.

Těžká volba pro zahraniční firmy

Odborníci se domnívají, že nová pravidla hry způsobí ztráty firmám z celého světa. Budou to právě ony, kdo se ocitnou jako první v hledáčku čínských úřadů. Zahraniční společnosti tak budou mít dvě možnosti – přijmout nová pravidla nebo čínský trh opustit.

20150721-apple2
Obchod Apple v Šanghaji. (JOHANNES EISELE / AFP / Getty Images)


Spornou klauzuli WTO využívají i některé další země, byť v malém měřítku. Například Spojené státy ji implementovaly v případě čínských elektronických firem Huawei a ZTE. Čínský režim ji však, jak se zdá, hodlá používat pro svůj prospěch mnohem strategičtěji.

I když to možná vypadá, že nové standardy by mohly čínským společnostem vytvořit lepší podmínky v soutěži na mezinárodním trhu, v dlouhodobém měřítku by jim vytvořená izolace mohla ublížit.

Nový zákon navíc podle odborníků vypovídá o narůstající nestabilitě vlády jedné strany a také po ekonomické stránce se ukazuje, že Čína na tom není nejlépe.

„Myslím, že je to známka slabosti,“ domnívá se například Greg Autry, spoluautor „Death by China“ a ekonom z Koalice pro prosperující Ameriku (Coalition for a Prosperous America). Upozorňuje rovněž, že nový zákon o národní bezpečnosti by mohl být „krok zpět k Marxovi“.


Přeložil: Michal Cabejšek; článek byl redakčně zkrácen, originální článek: small United States