Vysočina: V pátek 31. 7., v poslední červencový den, proběhne open-air setkání v jihlavském Parku Gustava Mahlera, začátek má v 19,30. Na místě, kde původně stávala židovská synagoga v maurském slohu, jež byla r. 1939 vypálena nacisty, je připravena projekce jedinečného dokumentu Mateje Mináče Síla lidskosti.

Projekce je spojena s besedou – svůj příběh bude vyprávět Asaf Auerbach – jedno ze zachráněných Wintonových dětí. Prostřednictvím jeho osobních vzpomínek poznáme Nicholase Wintona bez patosu a s nadhledem.

„Další setkání z velmi volného cyklu Dějiny na vlastní kůži bude jiné, než ta minulá. Chceme vyjádřit dík člověku, kterému byl cizí patos. Proto půjde o setkání (ne)obyčejné,“ sdělila Mgr. Silvie Čermáková z muzea.

1. července 2015 zemřel sir Nicholas Winton, skromný muž, který vypravením osmi vlaků zachránil 669 dětí před holocaustem.

20150728vypalenisynagogy
Obnovená deska na místě původni synagogy. (Magistrát města Jihlavy)


Wintonovy vlaky

14. března 1939 vyjel vlak první, 1. července 1939 vlak s nejvyšším počtem 241 zachráněných dětí, 2. srpna 1939 mohl odjet vlak osmý, poslední úspěšný vlak.

1. září 1939 vyjel vlak devátý, 250 dětí. Tímto dnem začala válka a vlak byl vrácen zpět. Téměř žádné z dětí nepřežilo nacistické koncentrační tábory a plynové komory.

„Pokusíme se vypravit vlak, který nemohl odjet. Věříme, že se nám tak podaří dát nám všem tuto skromnou příležitost vyjádřit svůj postoj k oné ´obyčejné´ a zdánlivě samozřejmé odvaze k soucitu a solidaritě,“ vysvětluje Mgr. Čermáková.

Od 31. července do 1. září 2015 bude možné zakoupit jednu z 250 jízdenek, připojit se tak k obyčejné lidskosti a pomoci dětem, které jsou v nebezpečí dnes. Základní cena jízdenky je Kč 100,–, její skutečná cena je na každém „cestujícím“: maximální cena není stanovena. Využití prostředků pro děti ohrožené v současném světě garantuje UNICEF (program Přežití a rozvoj malých dětí).

„Hrdinství Nicholase Wintona v roce 1939 bylo zrcadlem zhroucení lidskosti a slušnosti české společnosti a státu po Mnichovu,“  Jan Urban

Původní pamětní deska vypálení jihlavské židovské synagogy jihlavskými nacisty je po opravě zpět na svém místě. Deska byla instalována 9. 4. 1992, byla darem paní Esther Poratové žijící v Izraeli.