Přeplněné lodě putují mořem, někdy nedoplují. (OSN)
Přeplněné lodě putují mořem, někdy nedoplují. (OSN)
V roce 2014 byl každý 122. člověk na světě donucen opustit svůj domov, sděluje OSN. Čísla dramaticky rostou každým rokem. Přitom polovina z celkových 59,5 milionu uprchlíků za rok 2014 pochází jen ze tří zemí zmítaných válkou: Sýrie, Afghánistánu a Somálska.

Vyhánějí je války, etnické konflikty, přírodní katastrofy, strach.

„Pašeráci mne zbili, mučili mne,“ vypovídá jeden z uprchlíků, kteří jsou vydáni všanc převaděčům a pašerákům, z nichž někteří využívají bezmoci uprchlíků a ještě snižují jejich šance. „Člověka vedle mne zabili, sám jsem dostal pět zásahů do břicha. Když mne postřelili, myslel jsem, že je se mnou konec,“ dodává muž, který přežil.

Ve středu 5. 8. se ve Středozemním moři nedaleko libyjských břehů potopila další přeplněná loď s migranty. Loď určená pro 50–60 lidí jich na palubě nesla asi 600. Dosud se podařilo zachránit na 400 z nich. Jen letos se pokusilo přes Středozemní moře do Evropy dostat 200 tisíc uprchlíků, pro více než 2 100 z nich skončila nebezpečná cesta tragicky.

Čísla letí vzhůru. 13,9 milionů nových lidí je na útěku. 11 milionů z nich se stalo utečenci ve své vlastní zemi, což je dosud nejvyšší zaznamenaný počet. Prchají z domova a ukrývají se.

Krutý a hořký exil migrantům ještě znesnadňuje nepochopení obyvatel zemí, které je přijaly.

Uprchlická vlna vyvolala na domácí půdě nestandardní objem negativní komunikace i v sociálních sítích. Dezinformace z médií, xenofobie a nevzdělanost vytvářejí podhoubí nevraživosti a averze vůči migrantům.

Staré a nové konflikty způsobují břemeno utrpení vždy dětem. Polovina uprchlíků je mladší 18 let.

Je to jako když každý den uprchne jedno malé město, říkají čísla OSN. Desítky let fungující systém se dostal na pokraj, říká OSN a vyzývá: Je třeba jim jakkoliv pomoci.

Málokdo si dokáže přestavit, co prožili a jaké to je mít strach o holý život.

Proč nám schází empatie?


Podobné články: Půl milionu evropských podpisů pro uprchlíky