Příznivci Falun Gongu drží banner před čínským konzulátem v New Yorku, vyzývající k trestní odpovědnosti bývalého vůdce strany Ťiang Ce-mina. (Larry Dye / Epoch Times)
Příznivci Falun Gongu drží banner před čínským konzulátem v New Yorku, vyzývající k trestní odpovědnosti bývalého vůdce strany Ťiang Ce-mina. (Larry Dye / Epoch Times)
Čínští komunističtí funkcionáři zažívají v současnosti dilema: běžní občané se snaží využít právní systém, aby zažalovali bývalého vůdce strany, který před 16 lety započal nelegální pronásledování duchovního hnutí Falun Gong. I když jsou tyto kroky naprosto korektní a legální, cokoliv spojené s tímto pronásledováním představuje v Číně vážné politické tabu.

Násilná politická kampaň proti Falun Gongu započala v roce 1999 rozhodnutím muže, proti kterému jsou v současnosti podávány žaloby po celé zemi

Aby v průběhu let ochránil své zájmy, vytvořil exprezident Ťiang Ce-min kolem své osoby obrovskou politickou síť. Jeho hlavním politickým oponentem je současný vůdce strany Si Ťin-pching.

Výsledkem je, že zatím neexistuje žádné oficiální politické rozhodnutí, jak k této záležitosti přistupovat, a tak se k žalobcům proti Ťiangovi přistupuje různě. Někteří tuto záležitost otevřeně podporují, a další naopak nikoliv.

Dvojí metr

Podle zprávy zveřejněné na webových stránkách Minghui, které dokumentují pronásledování hnutí, je rozdílnost v pohledu úředníků na to, zda postavit bývalého vůdce strany před soud.

Například 28. června na poštovním úřadě v nejmenované části Číny, kde se tři příznivci Falun Gongu snažili poslat poštou své žaloby adresované Nejvyšší lidové prokuratuře a Nejvyššímu lidovému soudu, se užaslý úředník zpočátku odmítl tyto žaloby přijmout. 

„Vy příznivci Falun Gongu jste opravdu stateční, a navíc se odvažujete poslat žaloby, jako jsou tyto. Chcete snad říct, že pronásledování brzy skončí?“ řekl úředník žalobcům. Po krátké diskuzi byl přivolán vedoucí pošty, aby se k dané situaci vyjádřil. Protože si nebyl jistý, jak má reagovat, zavolal postupně několika svým nadřízeným. Jeden z nich mu nakonec dal jasnou odpověď: „Pokračujte.“

Dne 25. června bylo v severním městě Tchan-ťin zadrženo nejméně 10 příznivců Falun Gongu. Poté, co podali žaloby proti Ťiangovi, proběhla u nich domácí razie. Policie také nařídila daným poštám, aby poslané dokumenty zadržely.

Paní Li Čchun-sia byla policisty odvlečena na okresní policejní stanici, kde byla připoutána k židli a vyslýchána. Jejímu rodinnému příslušníkovi se podařilo natočit video, jak ji policisté odvádějí, a také se mu podařilo získat záznam výslechu.

Jiná žena, Tung Čchao-feng, byla zadržena ve stejný den. Její majetek včetně počítače a materiálů vztahujících se k Falun Gongu, byl zabaven. Členové policie byli údajně nepříčetní, když u ní doma nalezli kopii žaloby.

20150813-zaloby2
Ču Jüan-ču, oběť pronásledování a žalobce v jedné osobě na shromáždění před čínským velvyslanectvím v New Yorku na začátku července letošního roku. (Larry Dye / Epoch Times)

Tajný posun

Podle Li Tchien-siaoa, zaměstnance a komentátora newyorské televizní stanice NTD, je absence jasného způsobu, jak zacházet s enormním množstvím žalob a stížností, náznakem, že režim diskrétně mění svou politiku vůči Falun Gongu.

„Pronásledování Falun Gongu je jedním z Ťiang Ce-minových nejvýznamnějších politických aktů,“ dodal v rozhovoru s Epoch Times.

Ťiang Ce-min, který opustil post generálního tajemníka komunistické strany v roce 2002, byl v posledních letech svědkem toho, jak se pod vlivem probíhající protikorupční kampaně jeho mocenská síť politických spojenců pomalu rozpadá.

Jedním ze signálů, že současný prezident Si Ťin-pching nesdílí Ťiangovo nadšení pro pronásledování pokojné meditační praxe, spočívá v jeho přístupu k úřadu 610, který byl vytvořen Ťiang Ce-minem začátkem června 1999 za účelem řízení pronásledování Falun Gongu.

Například v roce 2013 byl Li Tung-šeng, bývalý šéf úřadu 610, vyšetřován pro korupci. Jeho nástupce Liou Ťin-kuo posléze odstoupil také a nezanechal po sobě žádného nástupce.

S postupným pádem vlivných úředníků kolem úřadu 610, který disponoval pravomocemi sahajícími za hranice zákona, se můžeme dočkat i vlastního brzkého pádu této instituce.

Obří čínskou delegaci na pražském China Investment Forum 2014 vedl Čang Kao-li, vicepremiér státní rady ČLR, který je podle vyšetřovací zprávy WOIPFG také úředníkem spadajícím pod Úřad 610.

Český Senátní Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice 23. května 2012 jednohlasně přijal návrh rezoluce (plné znění), která vyzývá režim Čínské lidové republiky k ukončení represí následovníkům duchovní praxe Falun Gong a zrušení Úřadu 610.

Žaloby po celé zemi

Žaloby na bývalého vůdce strany již podalo od 2. července 2015 více než sto tisíc občanů – od učitelů a vojenských veteránů přes piloty a elektro-inženýry.

Tento krok byl umožněn zmírněním legislativy, která nyní usnadnila podmínky pro podání právní stížnosti.


Z překladu: small United States