Realita výzvy, jež má za úkol prosadit přání většiny občanů a zrušit kožešinové farmy. (OBRAZ)
Realita výzvy, jež má za úkol prosadit přání většiny občanů a zrušit kožešinové farmy. (OBRAZ)
Ve dne v noci před Ministerstvem zemědělství bude po celý týden stát klec a v ní schoulený člověk. Takovýto obrázek se naskytne ministru M. Jurečkovi i zaměstnancům ministerstva od pondělí 17. do pátku 21. srpna.

Neobvyklou podívanou uspořádají obránci zvířat ze spolku OBRAZ, aby tak upozornili na utrpení zvířat na českých kožešinových farmách a podpořili probíhající kampaň za jejich zákaz. V sobotu ráno se pak přesunou na Václavské náměstí, kde s klecí zůstanou až do konce týdne. Aktivisté jsou odhodláni střídat se v kleci vždy po osmi hodinách.

„I v těchto parných dnech trpí v malých klecích na českých kožešinových farmách tisíce lišek a norků. Divoká zvířata, která by letní vedra přečkávala v chladných norách a v noci běhala a plavala v mnohakilometrových teritoriích, jsou nucena živořit v holých drátěných klecích, kde pro sebe nemají ani metr čtvereční,“ uvedl Daniel Cao, mluvčí spolku OBRAZ – Obránci zvířat.

„To vše jen proto, aby se jejich srst za několik měsíců mohla stát módní ozdobou zimních bund,“ dodal mluvčí, který od letošního jara vede kampaň za zákaz kožešinových farem v České republice.

Na dotaz ET, jak dokázali sehnat tolik lidí, aby strávili po osmi hodinách týden v kleci před ministerstvem, odpovídá D. Cao: „Náš spolek má již značné množství jak vlastních aktivních členů, tak i sympatizantů z řad veřejnosti. Proto nebyl zásadní problém najít dostatek ochotných aktivistů, kteří by se v kleci střídali.
 
Argumenty a důkazy považujeme za jasné již od počátku a doposud nebyly nijak vyvrácené či věrohodně zpochybněné. Z těch nejdůležitějších stručně připomenu: Neexistuje způsob, jak zachovat rentabilní kožešinové farmy, a zároveň vyhovět etologickým potřebám divokých zvířat, jako jsou lišky a norci. Kromě z etologického hlediska zcela nevyhovujících podmínek kožešinových chovů je zde zásadní také etický argument. Zvíře již není pouhou věcí, ale smysly nadaným živým tvorem, jenž má svoji vlastní hodnotu a zasluhuje si humánní zacházení. Jak potvrzují trendy ve vyspělých evropských zemích, ve 21. století je nadále nepřijatelné, aby zvířata trpěla a byla zabíjena pouze za účelem získání luxusního módního doplňku.“

V České republice je v současné době registrováno jedenáct kožešinových farem. V březnu zveřejnil OBRAZ autentické videozáznamy z osmi těchto farem, na kterých jsou zachyceny poruchy chování, zranění, propadávající končetiny mláďat a dokonce i kanibalismus. Na základě těchto záběrů spustil OBRAZ novou kampaň za zákaz chovu zvířat na kožešiny, který dnes již platí v deseti evropských zemích. Dle posledního průzkumu CVVM z roku 2013 požaduje tento zákaz v České republice 68 % občanů.

Řešení ve stylu „chytré Horákyně“ je nepřijatelné

Na červnové schůzce předali Obránci zvířat zásadní ministru Jurečkovi důkazy a argumenty svědčící o tom, že zachování kožešinových farem je v příkrém rozporu s moderním pojetím ochrany zvířat.

ET: Ministr Jurečka v červnu zamítl zákaz kožešinových farem. Vy jste se nevzdali. Jsou nějaké další argumenty, kterými chcete na ministra apelovat?

„Rád bych upřesnil, že pokud mi je známo, pan ministr doposud výslovně nezamítl variantu úplného zákazu kožešinových farem. Na společné schůzce v červnu jsme panu ministrovi sdělili naše zásadní argumenty, přičemž odmítl jen konkrétní znění návrhu spolku Svoboda zvířat, ale nikoli kategoricky jakoukoli formu zákazu kožešinových farem,“ odpověděl D. Cao.

„Pan ministr uvedl pouze, že věc musí ještě zvážit, vyslechnout i druhou stranu a na konci prázdnin můžeme očekávat jeho stanovisko k dalšímu postupu. V aktuální reakci na naši demonstraci s klecí se  tiskový mluvčí MZ nechal slyšet, že pan ministr se snaží najít ´kompromis´ přijatelný jak pro chovatele kožešinových zvířat, tak pro skupiny ochránců zvířat. Pan ministr zřejmě stále věří, že najde nějaké řešení na způsob ´chytré Horákyně´. Jak bylo výše uvedeno, existují jen dvě možnosti – buď nechá divoká zvířata dále trpět kvůli módním ozdobám, anebo kožešinové farmy zruší. I proto se neustále panu Jurečkovi připomínáme dalšími akcemi a získáváme větší podporu veřejnosti. Aniž bych nyní předjímal konečné rozhodnutí pana ministra, v kampani rozhodně nehodláme rezignovat a budeme pokračovat, dokud zákaz kožešinových farem nakonec neprosadíme.“

Marian Jurečka slíbil, že se s podklady Obránců seznámí a s jasným stanoviskem vystoupí do konce prázdnin.

Aby při svém rozhodování nezapomínal na to, že má v rukách osud tisíců zvířat každoročně trpících kvůli zbytečným módním doplňkům, celý týden se u vchodu ministerstva bude potkávat s aktivisty v kleci, která po přepočtu na velikost člověka odpovídá typické kleci pro lišku.

„Kdykoli mu v ní však uvolníme místo, aby si mohl vyzkoušet, jak se v ní žije,“ podotýká D. Cao.

„Trápení zvířat pro kožešiny je přežitek, který nemá v 21. století své místo. Vyzýváme proto ministra Jurečku, aby se k problému postavil čelem a po vzoru mnoha evropských zemí a v souladu s postojem 68 % občanů podpořil úplný zákaz kožešinových farem v České republice," dodal mluvčí.

Obránci zvířat věří, že pan ministr se k problému postaví jako odpovědný politik, a zohlední přitom názory odborníků z oblasti etologie.


OBRAZ – Obránci zvířat je nová nezisková organizace založená za účelem aktivní a efektivní ochrany zvířat. Kampaň za zákaz kožešinových farem v České republice je první významnou iniciativou, která je v této oblasti vyvíjena.