Čínský premiér Li Kche-čchiang (druhý zleva) na místě exploze. (STR/AFP/Getty Images)
Čínský premiér Li Kche-čchiang (druhý zleva) na místě exploze. (STR/AFP/Getty Images)
Obří exploze v čínské přístavní metropoli Tchien-ťin z 12. srpna a její následný dopad na životní prostředí, kontaminace vody kyanidem mají na svěomí rozsáhlé škody. Podle zdrojů Epoch Times se v Pekingu řeší otázka možné sabotáže – záměrně vyvolané exploze skladu chemických látek. Navíc je jako možný strůjce sabotáže označován čínský exprezident Ťiang Ce-min, který se nyní stal terčem protikorupční kampaně současného čínského vedení.

Zahraniční tisk a český deník E15 citovaly důvěryhodné zdroje, které uvádějí, že výbuchy měly být výhružným vzkazem čínského exprezidenta Ťiang Ce-mina současnému pekingskému vedení prezidenta Si Ťin-pchinga, které se jej velmi pravděpodobně chystá postavit před soud.

Čínská disidentská stránka Boxun, která v roce 2012 přinesla detailní informace o útěku čínského policejního ředitele na velvyslanectví USA uvedla, že před první explozí, která spustila následnou obří detonaci, byla patnáct minut před výbuchem v bezprostřední blízkosti skladu s hnojivy spatřena dodávka bílé barvy, patrně naložená výbušninami.

Důvěryhodný zdroj z vedení čínského režimu prozradil reportérovi Epoch Times, že „po incidentu v Tchien-ťinu nemohl Si Ťin-pching asi dvě noci spát.“ Důvodem je údajně fakt, že za výbuchem stojí exprezident Ťiang Ce-min, který se stal terčem jeho současné masivní „protikorupční čistky“, která postupně likviduje celou mocenskou strukturu, již si Ťiang Ce-min během svého funkčního období vybudoval.


„Zdroje uvádějí, že výbuchy měly být výhružným vzkazem čínského exprezidenta Ťiang Ce-mina současnému pekingskému vedení prezidenta Si Ťin-pchinga.“


„Ťiangovi lidé rádi posílají vzkazy skrze zahraniční média, a jestli za explozemi opravdu stojí, přáli by si určitě, aby jejich podíl vešel ve známost. Smysl poselství by byl asi takový – podívejte se, jaký chaos dokážeme vyvolat,“ řekl zdroj Epoch Times.

Ťiang Ce-minova mocenská frakce měla podle serveru Boxun a zdrojů Epoch Times v roce 2012 plánovat ozbrojené převzetí moci. Dále údajně stála za organizováním proti-japonských demonstrací a vyvolání napětí mezi Japonskem a Čínou ohledně souostroví Senkaku, což se událo ve chvíli, kdy byl postaven před soud mocný člen Ťiangovi frakce, dnes již odsouzený stranický tajemník Po Si-laj a jeho žena Ku Kchaj-laj.

Nedávno byl na doživotí odsouzen také bývalý vrchní velitel čínských bezpečnostních sil Čou Jung-kchang, který byl „pravou rukou“ Ťiang Ce-mina.

(Zleva) Současný prezident Si Ťin-pching, exprezident Chu Ťin-tchao a exprezident Ťiang Ce-min, Peking 2014. (Feng Li/Getty Images)
(Zleva) Současný prezident Si Ťin-pching, exprezident Chu Ťin-tchao a exprezident Ťiang Ce-min, Peking 2014. (Feng Li/Getty Images)

Dva dny před explozemi v přístavní metropoli Tchien-ťin, vyšel ve státním Lidovém deníku článek obviňující čínského exprezidenta z vměšování se do politiky současného vedení. Toto gesto je zatím nejotevřenějším veřejným útokem současného vedení na exprezidenta. Výbuch v Tchien-ťinu tak může být vnímán jako bezprostřední „odvetná akce“ nebo jako velmi důrazná výhrůžka.

Další jasné gesto zavržení exprezidenta bylo učiněno 21. srpna, kdy nechaly čínské státní úřady odstranit kámen, který stál před Centrální školou Komunistické strany Číny, který tam nechal umístit Ťiang Ce-min, jenž na něj osobně napsal znaky „Centrální škola Komunistické strany Číny“.

Průvodním znakem kampaně je také fakt, že čínské internetové vyhledávače a policie přestali cenzurovat téma nedávné vlny odporu Číňanů, kteří podali během několika předešlých měsíců více než sto tisíc žalob na Ťiang Ce-mina nejvyššímu státnímu úřadu, za jeho násilnou represivní kampaň namířenou proti čínskému duchovnímu hnutí Falun Gong (Fa-lun kung). Úřady v minulosti podobné „stěžovatele“ ihned na místě zatkly a nikdy nedošlo k formálnímu přijetí podobného žaloby či stížnosti, nyní však zůstala vlna stížností bez většího odporu vládnoucí strany.

Již 15. srpna bylo podle zdrojů Epoch Times na exprezidenta a jeho nejbližšího spolupracovníka Ceng Čching-chunga uvaleno domácí vězení, jehož příčinou má být připravované obvinění Ťiang Ce-mina z korupce a zneužití moci a pravděpodobně i osnování puče.

Reportér Epoch Times Lin Feng věří, že zdroj mu tuto informaci prozradil proto, že chce čínské vedení dát podporovatelům Ťiang Ce-mina jasné znamení, aby se psychologicky připravili na to, že prezident Si Ťin-pching nechá Ťianga zatknout.

Čtěte také:

Čínské politice dominuje vnitrostranický boj o moc

Obří výbuch v Tchien-ťinu: Nekvalitní sklo v oknech přispělo k více obětem

Za výbuchem v Tchien-ťinu by mohlo být nedodržení bezpečnostních předpisů