Havířovské hornické slavnosti navštívilo téměř čtyřicet tisíc diváků. (Kateřina Šebelová/ Epoch Times)
Havířovské hornické slavnosti navštívilo téměř čtyřicet tisíc diváků. (Kateřina Šebelová/ Epoch Times)
Severomoravské město Havířov opětovně po roce přivítalo Havířovské hornické slavnosti. Ve dnech 4.-5. září 2015 město ožilo pestrým hudebním programem, který se konal v Městské sportovní hale. Slavnosti o víkendu navštívilo téměř čtyřicet tisíc diváků.

Havířovské hornické slavnosti letos sice nezlomily návštěvnický rekord z roku 2011, kdy přišlo díky skupině Kabát více než padesát pět tisíc diváků, ale zato se mohly pochlubit nabitým programem, kde si na své přišly všechny věkové kategorie.

Fronty, disko i rock

Páteční den odstartovali Public Relations od čtvrté hodiny odpoledne. Poté následovala skupina Wohnout a po ní plzeňští Mandrage. Hala se začala plnit a u pokladen se začaly tvořit dlouhé fronty. Protože vstupenky nebylo možné koupit předem, ale pouze na místě, mnozí návštěvníci nestihli vystoupení některých svých oblíbených interpretů, což vyvolávalo zbytečné napětí.

Úderem dvacáté hodiny večer mělo vystoupit organizátory avizované duo Modern Talking. Mnozí diváci byli zklamaní, když se na pódiu objevil pouze samotný Thomas Anders bez Dietra Bohlena. Anders si však své publikum dokázal získat setem diskotékových hitů z osmdesátých let a rozhodně mu nescházela šťáva.

Poté se značně přitvrdilo, když se na jevišti objevila česká heavy metalová a hardrocková legenda Citron. Rockově ladění fanoušci si mohli jen pochvalovat, když s Citronem vystoupila i zpěvačka Tanja. Z pódia zazněly největší hity skupiny. Závěr večera patřil německé grunge skupině Guano Apes se zpěvačkou Sandrou Nasic, která až po posledního rytmu strhla rockové publikum našlapaným rockovým repertoárem a syrovým projevem.

Sobota v rytmu folklóru i rocku

Sobotní odpoledne zahájil úderem jedné hodiny profesionální folklorní soubor Lúčnica z Bratislavy, který doslova okouzlil první návštěvníky strhujícími tanečními čísly. Poté moderátor Jan Čenský uvedl zpěváka Michala Hrůzu s jeho kapelou. Příjemné melodie i projev lídra skupiny byl milým vstupem do dalšího programu. Poté následovala populární košická formace No Name, která rozpumpovala již zaplněné ragbyové hřiště. Poté vystoupila „česká Janis Joplin" – zpěvačka Věra Špinarová s kapelou. Bylo jasně vidět, že se tu Věra Špinarová cítí jako doma, a celý koncert se nesl ve výborné svěží atmosféře, vtipu a nebývalé formě této ostravské zpěvačky, kterou publikum odměnilo silným potleskem.

Po krátké přestávce vystoupila zpěvačka Petra Janů, která si se Špinarovou střihla duet - rockenrollový hit To máme mládež. Poté už zpívala Janů sólově s kapelou. Písničky, které jsou leckdy známější než repertoár Špinarové, provázel poměrně nevýrazný projev této pražské zpěvačky, kterou Věra Špinarová jasně zastínila energií i pěveckým výkonem. Přesto diváci odzpívali nejznámější písničky se zpěvačkou vyžádali si i přídavek.

Zcela naplněné hřiště se těšilo na vystoupení metalového Arakainu s hvězdou univerzálního formátu – Lucií Bílou, která rovněž potvrdila formu a dokázala, že na rockové kořeny rozhodně nezapomněla. Bílé zpěv sedl a i díky metalovému „outfitu" zapadla do zdejšího prostředí dokonale. Skvělý zpěv předvedl i zpěvák Arakainu Jan Toužimský, který s Lucií Bílou zazpíval několik songů.

Rockové dunění zklidnil a na jazzovou notu přeladil Vojta Dyk s B Side Bandem, který vystoupil posléze. Dyk s orchestrem dvaceti čtyř hudebníků dokázal zaujmout i publikum, které jinak jazzu nebo swingu nijak zvlášť neholduje. Přísně jazzové pasáže prokládal humornými vstupy i experimenty, takže dokázal diváky pobavit a zaujmout.

Závěr večera patřil švédské power metalové skupině Hammerfall, která vystoupila po půl dvanácté večer jako zlatý hřeb večera. Mystická atmosféra střídaná precizními kytarovými sóly dokázala publikum strhnout do varu. Závěr večera byl zcela v režii švédských metalových bardů, kteří si suverénně podmanili havířovské posluchače.

Letošní Havířovské slavnosti nezklamaly. Díky multižánrovému zaměření oslovili pořadatelé širokou vrstvu návštěvníků nejrůznějšího věku i hudebního vkusu. Navíc byly důstojnou oslavou šedesátého výročí založení města Havířov. Můžeme pogratulovat organizátorům z Městského kulturního střediska Havířov za vydařenou akci. Pro příští rok doufejme, že i nedostatky s prodejem vstupenek se podaří vyřešit.