Hongkongský magnát Li Ka-shing (vpravo) se svým synem Victorem Li Tzar-kuoiem během tiskové konference v Hongkongu, 9. ledna 2015. Li nedávno oznámil, že hodlá přesídlit své firmy na Kajmanské ostrovy. (Phillipe Lopez/AFP/Getty Images)
Někdy, když si manažeři nejsou docela jisti, co mají udělat, řídí se podle těch nejúspěšnějších. Současnou otázku, zda do Číny dál investovat či nikoliv, částečně zodpovídají kroky nejbohatšího muže Asie, Li Ka-šinga (Li Ka-shing), které podnikal již od roku 2011. Pokud se však skutečně chystáte odejít, možná si tím znepřátelíte čínský režim.

Li své obchodní impérium přesouval z Číny už nějakou dobu. V ČLR prodal majetek za zhruba 16 miliard dolarů a peníze přesunul do Evropy, kde vidí vyšší návratnost. Jeho největším prodejem byl hongkongský farmaceutický řetězec A.S. Watson & Co. (5,7 miliardy USD za 25procentní podíl) a jeho největším nákupem byla druhá největší telekomunikační společnost ve Velké Británii, O2 (15,8 miliard USD).

Li, jehož jmění podle Forbes činí 24,8 miliard USD, se šikovně zbavil čínských realit v hodnotě několika miliard ještě předtím, než praskla realitní bublina na trhu čínských nemovitostí v roce 2014. Načasování bylo opravdu dokonalé, jelikož čínská ekonomie se začátkem roku 2015 vydala na vytrvalou cestu sestupu. V průběhu let se Limu podařilo snížit podíl operačního zisku v Číně na 30 procent a posílit podíl Evropy na 42 procent.

Jenže je tu problém. Čínskému režimu se jeho kroky příliš nelíbí. Nezisková organizace Liaowang Institute spadající pod státní tiskovou agenturu Nová Čína uveřejnila článek s názvem „Tohle nesmí Li Ka-šingovi projít“.

Autor článku, jistý Luo Ťien-chao, uvedl: „Jak všichni víme, realitní odvětví je úzce svázáno s politickou mocí. Bez politického vlivu nemůže podnikání v realitách (v Číně) fungovat. Proto se domnívám, že není příliš moudré si jen tak odejít.“

Kdo ví. Možná, že přesně to je důvodem, proč Li z Číny a Hongkongu odešel. Kromě toho má dnes v Číně v nemovitostech tak málo investic, že je mu to očividně jedno.

„Vypadá to, že dokonce lidé, jako Li Ka-šing, cítí, že ztrácí na nová princátka (potomci vlivných komunistických funkcionářů, pozn. red.) z pevninské Číny,“ prohlásil Edward Čchin z prodemokratického uskupení 2047 Hong Kong Monitor. Rostoucí vliv Komunistické strany Číny v Hongkongu podle něj odhání podnikatele, a ti si pak podniky registrují v bezpečnějších lokalitách, jako je Singapur nebo Kajmanské ostrovy.

To samé udělal i Li, když sloučil své dva konglomeráty Hutchison Whampoa and Cheung Kong Holdings do jedné společnosti CK Hutchison Holdings, kterou nechal zaregistrovat na Kajmanských ostrovech místo v Hongkongu.

Posledním krokem těchto ústupných manévrů bylo sloučení jeho energetické firmy Power Assets Holdings s Cheung Kong Infrastructure a následné stažení akcií z hongkongské burzy. Protože je Cheung Kong Infrastructure součástí CK Hutchison, bude v budoucnu také spadat pod jurisdikci Kajmanských ostrovů.


Zdroj: small United States