20150928-topol1
Žánr: dokument

Režie, scénář: Václav Kučera

Kamera: Diviš Marek

Střih: Vilém Šrail

Produkce: Romek Hanzlík

Hrají: Filip Topol, Jáchym Topol, David Skála, Jan Hazuka a další

Česká republika, 2014

Premiéra: 24.09.2015 Aerofilms

Takovej barevnej vocas letící komety – celovečerní dokumentární film o Filipu Topolovi – textaři, klavíristovi a zpěvákovi legendární undergroundové skupiny Psí vojáci, vstoupil do českých kin. Režisér Václav Kučera se svým realizačním týmem se rozhodl vzdát „poctu“ Filipu Topolovi, který před dvěma lety zemřel, a pomocí crowfundingové kampaně sesbírali dohromady peníze na film, který rozhodně stojí za vidění. Představuje v neotřelém světle osobnost Filipa Topola, a to bez patosu, zbytečných příkras a to upřímněji...

Kresby z výslechů Michala Davida undergroundu

Ve filmu se postupně diváci seznamují s Filipem Topolem, nejdříve jako třináctiletým klukem, který začíná žít hudbou a se svojí skupinou poprvé vystoupí na legendárním koncertě The Plastic People of the Universe na Hrádečku. Jenže v zemi vládne tuhý socialismus a undergroundu není přáno. A tak se malý Filip ocitá na svém prvním výslechu, na který navážou další a další. Dojemným artefaktem je Filipova kresba z výslechu, na kterém neměl ani občanku. Temné období komunismu vystavuje Filipa Topola nesčetným překážkám, skupina Psí vojáci se stahuje na utajované koncerty, Filip Topol se díky svému zapálení pro hudbu a klavír stává „miláčkem“ publika. Začíná se mu přezdívat Michal David undergroundu. Doba, která se k alternativní hudbě chovala macešsky, byla v mnohém pro Topola inspirativní, ještě více se prohlubovala jeho posedlost hudbou a také tolik milovaným Mozartem.

Alkohol – démon i inspirace

Důležitým prvkem mozaiky je samozřejmě jeho vztah k alkoholu, který byl hlavním spouštěčem Topolova předčasně skončeného života. Alkohol tu působí nejen jako destruktivní nástroj, ale také jako zdroj inspirace pro jeho tvorbu. Divák se díky záznamům z koncertů a archivních videí setkává s nespoutanou a živelnou atmosférou, která vystupování Psích vojáků po celou dobu provázela. Nejbouřlivější období provázená nekonečnými večírky postupně střídá vystřízlivění, které sebou jako daň přivedl nespoutaný život a alkohol. Bolestivě niterné pocity z nemoci a beznaděj střídá naděje. A tou je v jeho případě opět hudba, která byla jeho láskou, prokletím i osudem. Topol se nechává při jednom z interview slyšet: „Střízlivost je ta největší droga.“

Zklidnění se promítá i do jeho vztahu s okolím. Koncerty jsou klidnější a komornější. Do toho promlouvá i jeho přítelkyně Sylvie, která Filipa Topola představuje v jiném, méně známém světle.

Žiletky

K významným milníkům v životopisném dokumentu patří i film Zdeňka Tyce Žiletky, kde Filip Topol ztvárnil hlavní roli – neukotveného mladíka Andreje Chadimu, který hledá svoje místo v životě. I z tohoto filmu pochází nejznámější hit Psích vojáků – Žiletky.

Rozpolcený blíženec

Dokument postupně představuje Topolovu osobnost slovy jeho kamarádů a souputníků, převážně zde hovoří jeho bratr Jáchym a hudebníci Psích vojáků – Jan Hazuka a David Skála. Kromě nich však v dokumentu promlouvají i lidé neznámí – Filipova učitelka hry na klavír a varhany, prodavačka z hudebnin, přítelkyně Lucie, ošetřující lékař nebo kanadská přítelkyně Silvie. Obraz Filipa Topola začíná nabírat netušené barvy a odstíny.

Snímek odkrývá nejednoduchou osobnost Filipa Topola, která působí zcela protikladně – jako tichý nesměle působící introvert žijící pouze milovanou hudbou, po extrovertního lídra kapely, který na koncertech skáče po klavíru a vydává ze sebe maximum s do krve rozdrásanými prsty. Tato dvojakost se táhne celým filmem a hledá odpověď na nevyřčenou otázku, kdo byl Filip Topol ve skutečnosti?

Anonymní lidé, nepřítomní rodiče

Co by se dalo filmu vytknout, je absence pojmenování. Lidé, kteří Filipa Topola neznali, se mohou ztrácet v jednotlivých postavách příběhu, které zůstávají anonymními do té doby, pokud si je nepojmenujeme nebo pokud to z děje samovolně nevyplave. Možná to byl ale záměr tvůrců, možná ne... Co však životnímu příběhu Filipa Topola chybí zcela jistě, jsou rodiče. V několika fotografiích se sice objeví, ale ve snímku by jim slušela alespoň malá zmínka nebo komentář, protože to byli právě oni, kdo jeho svět jistou měrou ovlivnili a vytvářeli. Škoda také, že v dokumentu není dáno více prostoru osudovým ženám Filipa Topola. K plusům snímku patří citované úryvky z Topolovy literární tvorby, které dotváří mozaiku Filipa Topola nejen jako nadaného muzikanta, ale také básníka a spisovatele.

Smrt jen v náznacích...

Předčasná smrt Filipa Topola je ve snímku jen naznačená. Přesto se však táhne celým příběhem, ale spíše nenápadně a přesto všudypřítomně. Ve snímku ji značí prudké zaklapnutí dvířek klavíru a ticho. Tento moment dodává filmu netušenou sílu, která postrádá patos, který by se přímo nabízel. A to je dobře.

Takovej barevnej vocas letící komety – tak Filip Topol nazval svoji cestu životem. Dokument, který působí komorně až skromně, stejně jako jeho hlavní aktér, je silnou vzpomínkou a připomínkou jedné významné osobnosti české kultury posledních čtyř desetiletí, která se zapsala do srdcí a uší tří generací. Takovej barevnej vocas letící komety neprolítne kolem vás bez povšimnutí, naopak svou barvou se dostane pod kůži.

Hodnocení: 85 %