Čchen Čen-pching po příletu do Finska. (Amnesty International Finland)
Čchen Čen-pching po příletu do Finska. (Amnesty International Finland)
Její osud znají díky kampaním Amnesty International desítky ne-li stovky tisíc lidí po celém světě. Stala se symbolem represí čínského režimu proti duchovnímu hnutí Fa-lun Kung (Falun Gong). Teď se Čchen Čen-pching konečně shledala se svými dvěma dcerami žijícími ve Finsku.

„DĚKUJI VÁM VŠEM!!!“ opakovaně vyjadřuje poděkování paní Čchen na videu televize NTD.

Možná jste o jejím příběhu již slyšeli. Před třemi lety přijela dcera paní Čchen, Ťin Čao-jü, také do České republiky, aby o případu své matky informovala. Lidé z celého světa, včetně Česka, posílali do vězení dopisy a pohlednice, aniž by tušili, zda ke svému adresátovi dorazí.

Video reportáž z roku 2012, kdy dcera paní Čchen navštívila ČR.



Teď už sice víme, že korespondenci jí nikdy nepředali, nicméně uspíšila její propuštění. Alespoň si to myslí její dcera Ťin Čao-jü. „Domníváme se, že byla propuštěna o rok dříve díky Amnesty a mnoha lidem, kteří volali po jejím propuštění!“ napsala nám Ťin Čao-jü v emailové komunikaci.

Čínský režim propustil Čchen Čen-pching 9. března, avšak policie nadále monitorovala její kroky a odmítla jí vystavit pas. Díky příteli z Falun Gongu se jí podařilo utéct do Thajska, kde kanceláři OSN požádala o statut uprchlíka.

Do Helsinek přiletěla paní Čchen ve špatném zdravotním stavu. Její dcera, která matku neviděla od roku 2009, Epoch Times sdělila, že se matce dostalo ve věznici v provincii Che-nan velmi špatného zacházení. „Dozorci ji skoro šest let nedovolili vidět světlo. Prošla si dlouhodobým vymýváním mozku a nutili ji jíst spoustu psychotropních látek.“ Naštěstí se teď rychle zotavuje, prozradila dcera.

Čchen Čen-pching byla zatčena bez soudního příkazu v červenci 2008 a od té doby držena v ženské věznici provincie Che-nan. Když si pro ni letos v březnu přijel její bratr, popsal, že Čchen „vypadala jako kostra“ a byla „skoro bez zubů“.

Čínský režim začal Falun Gong pronásledovat v roce 1999 pro jeho masovou oblibu a nemožnost kontroly. Hnutí sestává ze sady pěti pomalých cvičení a učení vycházejícího z tradiční čínské filozofie a kultury.

Ťin Čao-jü líčí, že matka byla po propuštění v březnu nejdřív úplně zmatená. Když jí volala do Číny, strojovitě opakovala, jak je komunistická strana dobrá, jak je věznice dobrá, jak na ni byli všichni ve vězení hodní a jak je jim vděčná. Když se jí zeptala, jestli ji mučili, odpověděla: „Dělali to pro moje dobro. Všechno je to pryč, je to pryč...“ a zavěsila.

20151015 chen zhenping2
Čchen Čen-pching při meditaci Falun Gongu. (foto poskytla Ťin Čao-jü)

Když jí dcera volala podruhé, matka se jí svěřila, že se u ní v únoru objevil výhřez, z něhož krvácela tak silně, až téměř zemřela. Velitel věznice byl vystrašený a poslal ji do nemocnice, protože věděl, že je na Čchen upřena mezinárodní pozornost. Přesto jí nikdy neřekli, že jí do vězení chodily hromady pozdravů a dopisů ze zahraničí.

Protože Ťin Čao-jü chtěla svou matku dostat do své nové vlasti ve Skandinávii, pokusila se pro ni přes známou vyřídit pas. Ten jí byl zamítnut a čínští úředníci jí oznámili, ať okamžitě kontaktuje národní bezpečnost. Její jméno bylo na černé listině. Ještě ten den se u ní doma zjevili příslušníci čínské státní bezpečnosti, aby jí oznámili, že bez jejich souhlasu se nemůže přesunout ani do vedlejšího města v Číně, natož pak odstěhovat se do ciziny.

Propuštění výměnou za lež

V dubnu policisté přinutili paní Čchen podepsat dokumenty, které nedokázala kvůli špatnému zraku přečíst. Znovu ji nutili, aby přísahala věrnost Komunistické straně Číny. O pár týdnů později dostala instrukce, které měla vyřídit své dceři, až znovu zavolá. Pas dostane, až dcera splní tyto podmínky:

1. Prohlásí v médiích, že už nebude praktikovat Falun Gong. Falun Gong není dobrý, zatímco čínská vláda dobrá je.

2. Prohlásí v médiích, že na záchraně její matky se nepodílela ani Amnesty International, ani lidé z Falun Gong, ani žádná vláda či organizace. Stalo se tak jedině díky slitování čínské vlády, která je toho názoru, že matka by měla žít se svými dcerami, a propustila Čchen Čen-pching předčasně a umožnila jí shledat se s dcerami.

3. Prohlásí v médiích, že všechny články o mé matce a sestře jsou lži, které si vymyslela.

4. Prohlásí v médiích, že až se matka dostane do Finska, nebude kontaktovat žádná média

„Příslušníci ze státní bezpečnosti a Úřadu 610 (orgán určený k likvidaci Falun Gongu, pozn. red.) mi řekli, že si nejdříve přečtou zprávy v mezinárodních médiích a pak se teprve rozhodnou, jestli nechají matku ze země odejít,“ vzpomíná Ťin Čao-jü.

Žena tuto nabídku odmítla. Její matce se s pomocí přítele z Falun Gongu podařilo proklouznout v srpnu 2015 z Číny přes jižní hranici do Thajska. OSN a finské velvyslanectví pak pomohly vyjednat odlet do Finska.

Příběh paní Čchen dopadl dobře. Jiní ale to štěstí neměli. Ve vězení Čchen viděla umírat stoupence Falun Gongu všeho věku. V celé Číně jich je v pracovních táborech a věznicích na stovky tisíc. Mnozí zažívají kruté mučení nebo jim hrozí, že jim odeberou orgány na prodej bohatým turistům. Ani pro Ťin Čao-jü to nekončí. Za ukončení perzekuce Falun Gongu a záchranu dalších nevinných lidí hodlá bojovat dál.