Fotografie části podpisových archů sesbíraných v provincii Che-nan, které podporují kampaň trestního oznámení na exprezidenta Ťiang Ce-mina. (Minghui.org)
Fotografie části podpisových archů sesbíraných v provincii Che-nan, které podporují kampaň trestního oznámení na exprezidenta Ťiang Ce-mina. (Minghui.org)
Více než 1 500 občanů z čínské centrální provincie Che-nan nedávno podepsalo svým jménem trestní oznámení proti Ťiang Ce-minovi, bývalému čínskému vůdci komunistické strany. Obviňují ho z role, kterou sehrál při zahájení pronásledování duchovního hnutí Falun Gong (Fa-lun-kung) v Číně.

Podpisy byly shromážděny lidmi, kteří se věnují potlačované tradiční duchovní disciplíně. Podpisy sbírali od 28. září ve městě Čang-ša. Za dobu přibližně jednoho měsíce shromáždili 1 577 podpisů. Webová stránka Minghui.org, která sleduje vývoj pronásledování Falun Gongu v Číně, zveřejnila jejich příběh.

Obyvatelé města Čang-ša, kteří společně připojili svoje podpisy, vyjádřili podobnou myšlenku, že „Ťiang Ce-min měl být předán spravedlnosti už dávno“.

„Korupce, lži, gangy, promiskuita ... podívejte se do jaké míry zničil společnost,“ řekl Wang Min (přezdívka), jeden z účastníků podpisové kampaně. „Nikdo se neodváží pomoci starším lidem, kteří upadnou, toxické sušené mléko, olejové stoky,...“ vyjmenovává seznam současných společenských neduhů v Číně. „Tento špinavec neudělal nic dobrého.“

Starší člověk v rozhovoru s Minghui.org řekl: „Až zatknou Ťiang Ce-mina, pojďme společně vypustit ohňostroje.“

Podle posledních údajů zveřejněných na stránkách Minghui.org podalo do 27. října 2015 trestní oznámení na 190 tisíc lidí.

Babička Čchou řekla: „Já to podepíšu, abych navrátila spravedlnost Falun Gongu“. Řekla také, že před začátkem pronásledování, které začalo 20. července 1999, i její manžel praktikoval Falun Gong, a že se díky tomu pozoruhodně zlepšilo jeho zdraví. „Potom, co začalo pronásledování, úředníci z jeho pracovní skupiny a okolních výborů nás velmi často navštěvovali,“ vzpomíná s povzdechem. „Kdyby nebylo pronásledování, můj manžel by nezemřel tak brzy! Byla jsem svědkem, toho jak Falun Gong pomohl obnovit morálku a zdraví lidí, viděla jsem, jaký měl pro společnost velký přínos,“ řekla.

Praktikující Falun Gongu začali poprvé podávat trestní oznámení na exprezidenta koncem května 2015. Podle nich by měl být postaven před soud za genocidu a zločiny proti lidskosti. Žaloby jsou předkládány přímo nejvyššímu soudu a prokuratuře čínského režimu.

Nejvyšší lidový soud a Nejvyšší lidová prokuratura žaloby přijaly, neboť právní reforma platná od 1. května 2015 vyžaduje přijetí a akceptování všech stížností. Vzápětí po přijetí reformy úřady doslova zaplavila vlna stížností převážně podaných následovníky duchovního hnutí Falun Gong ze všech koutů Číny. Podle posledních údajů zveřejněných na stránkách Minghui.org podalo do 27. října 2015 trestní oznámení na 190 tisíc lidí.

Zahraniční pozorovatelé tuto událost označují za bezprecedentní vlnu odporu. Exprezident Ťiang Ce-min je již od roku 2009 souzen u španělského soudu, kde je rovněž obžalován z genocidy a zločinů proti lidskosti, které měl spáchat v rámci jeho represivní kampaně namířené proti Falun Gongu, kterou vede od roku 1999.

Pouze hrstka těch, kteří podali své stížnosti, byla úřady následně pronásledována, což je rovněž nevídaná změna, neboť čínské úřady dříve každého, kdo by podobné oznámení učinil, okamžitě zatkly.

Nejvíce pozornosti přitáhla zatčení YouTube celebrity Šcheng Siao-jun a moderátora Bena Hedgese. Byli zatčeni 21. října veřejnými bezpečnostními silami v Heilong-ťiangu. Šcheng byla propuštěna 31. října.

Zdroj: small United States