Čínský vůdce Si Ťin-pching. (Feng Li / Getty Images)
Čínský vůdce Si Ťin-pching. (Feng Li / Getty Images)
Tříleté působení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve funkci je poznamenáno řadou pohnutých událostí. Teď se blíží do kritického bodu. Si má možnost volby. Buď může ochránit sebe a svou rodinu, zabezpečit si věčnou úctu a poskytnout čínskému lidu prosperitu, svobodu a důstojnost, anebo se může vystavit nebezpečí, skončit zostuzen a pozorovat, jak Číňané dál trpí pod útlakem, porobou a ponižováním z rukou komunistické strany.

Čína tvoří pódium, na němž se odehrává historické drama. Lidstvo jasně vidí následky toho, jaké principy národ vedou. Si Ťin-pching má příležitost zahrát si roli hrdiny, ale bez ohledu na to, jakou roli si zvolí, kolesa dějin se budou točit dál. Si Ťin-pching se jen musí rozhodnout, zda bude následovat směr, kterým historie kráčí, či se osudu Číny zbytečně postaví.

Pronásledování tradiční kultury

Je to téměř jedno století, co se komunismus objevil v Číně. Cizí doktrína slibovala lidem sklíčeným okupací cizích sil "ráj na zemi". Komunisté nalákali lid na falešné sliby, přičemž ve skutečnosti to byli oni, kdo se stali nepřáteli Číny.

Požehnáním Číny je její kultura zakořeněná ve víře v božstva a v kultivaci ctností, jako loajalita, úcta k rodičům, humánnost a spravedlivost. Tato kultura sjednotila a sladila početné národy, které v Číně žijí. Národ mohl po právu prohlásit, že nesestává z nějaké konkrétní národnostní skupiny, ale že ho tvoří kultura a civilizace zrozená z této kultury.

Vláda Komunistické strany Číny je jedním dlouhým zápasem, válkou proti této kultuře. Tento útok na víru a morálku čínského národa ohrozil jeho samotnou identitu. V roce 1992 se na scéně zjevil nový zdroj života. Duchovní praxe Falun Dafa (také zvaná Falun Gong, Fa-lun Kung) učí víru v bohy a kultivaci pravdivosti, soucitu a tolerance. Falun Dafa ztělesňuje duši čínské kultury a dává Číňanům příležitost pro duchovní obnovu.

Šíření Falun Dafa v Číně dalo Komunistické straně Číny šanci si vybrat. Kdyby Falun Dafa podpořila, dařilo by se jí a dějiny Číny mohly nyní být velmi odlišné. Strana nejdřív Falun Dafa podporovala a těšila se z dramatického zlepšení zdraví jeho stoupenců. Jenže pak přišel rok 1999, kdy tehdejší vůdce strany, Ťiang Ce-min, zahájil kampaň, která měla tuto praxi vyhladit. Znepřátelil si tak odhadem 100 milionů Číňanů a jejich rodiny. Přestože pronásledování bylo zaměřeno na jedince a jejich víru, Ťiang ve skutečnosti usiloval o vyhlazení podstaty čínského národa, o zničení jeho nejlepší šance na vzkříšení čínské kultury.

Ťiangovou kampaní vyvrcholila morální krize, která se vytvářela několik desetiletí. S rozkladem tradiční víry, která vždy čínskou civilizaci spojovala, přišly ekologické, ekonomické, politické a společenské krize. Dnes se vzduch nedá dýchat, půda je otrávená, voda jedovatá. Po celé Číně rostou jako houby po dešti rakovinové vesnice plné nemocných lidí.

Zatímco Komunistická strana Číny se bez přestání chvástá rapidním růstem, tohoto růstu se dosáhlo díky nerovnovážné ekonomice s obří bublinou na trhu realit a ohromnou nadvýrobou oceli, železa a dalších komodit. Současný ekonomický pokles, který je daleko horší, než uvádějí oficiální statistiky, byl tak nevyhnutelný.

Ve snaze zničit Falun Dafa, Ťiang obrátil naruby každou část stranicko-státního aparátu. Za výstavbu a vybavení pracovních táborů se utratily nehorázné částky, Velká internetová zeď brání Číňanům, aby se dozvěděli necenzurované informace, projekt Zlatý štít je určen k vystopování každého praktikujícího Falun Dafa a gigantický bezpečnostní aparát spolyká víc finančních prostředků než armáda. Kroky, které byly učiněny k rozvoji právního řádu, byly anulovány a z korupce se stal zavedený prostředek vlády. S rozpadem morálky se lidé v Číně stali vzájemnými nepřáteli, kdy jediným cílem je vydělat si co nejrychleji co nejvíc peněz. Peníze se staly jediným hodnotovým měřítkem.

Krok první: Zatknout Ťiang Ce-mina

Si Ťin-pching má teď jedinečnou možnost zvrátit tyto krize, ale nebude to jednoduché. Pokud přistoupí k činu, ocitne se v nebezpečí. Jenže pokud nic neučiní, bude v nebezpečí také.

Jelikož současná krize v Číně je přímým důsledkem Ťiangovy perzekuční politiky, prvním krokem, který musí Si Ťin-pching učinit, je zatknout Ťiang Ce-mina a odsoudit ho za všechny zločiny, kterých se proti čínskému lidu dopustil. Tento krok by měl kolidovat s ukončením pronásledování Falun Dafa.

Ťiangovi nestačilo pouze iniciovat kampaň proti Falun Dafa. Poté, co odešel do důchodu, pojistil si, že bude pronásledování pokračovat dalších deset let. Pomocí svých nohsledů, jejichž loajalitu si koupil korupcí, ovládal celou stranu. I když na papíře vedli Čínu Chu Ťin-tchao a Wen Ťia-pao, skutečnou moc měl v rukách Ťiang Ce-min a jeho lidé.

Protože Ťiang nebyl schopen po odchodu Chu Ťin-tchaa zajistil vládu nad zemí prostřednictvích svých stoupenců, naplánovali ještě před nástupem Si Ťin-pchinga převrat. To se nepovedlo a jakmile byl Si v křesle, odpověděl záměrným a systematickým rozbíjením Ťiangovy kliky. A tak jsme teď svědky toho, jak jsou Ťiangovi stoupenci odstraňováni ve jménu boje s korupcí jeden po druhém.

Si Ťin-pching uzavřel systém pracovních táborů, který Ťiang využíval jako užitečný nástroj k pronásledování Falun Gongu. Také se zbavil Po Si-laje, plánovaného nástupce Ťiang Ce-mina a zbavil se Ťiangových lidí v armádě. Zatčen byl i Li Tung-šeng, ředitel Úřadu 610 zřízeného k eliminaci Falun Gongu, a Čou Jung-kchang, bývalý šéf bezpečnostních složek státu. Tyto dvě zatčení signalizují, že Úřad 610 ztratil podporu ústředí strany.

Zatčením vrcholných funkcionářů v ekonomickém sektoru sebral Si Ťin-pching Ťiangovi schopnost ovládat ekonomiku. Zatýkání funkcionářů v kulturní a propagandistické sféře zbavilo Ťianga kontroly nad tokem informací a názorů, které jsou Číňanům předkládány. Tyto troufalé kroky šokovaly pozorovatele v Číně i ve světě.

Přesto jsou jednotlivé tahy této nelítostné hry teprve v polovině. Zdroje z vedení komunistické strany tvrdí, že se objevily pokusy o atentát na Si Ťin-pchinga. Pokud nedojde k zatčení Ťianga, život Si Ťin-pchinga a jeho rodiny bude ve velkém nebezpečí.

Pokud Si Ťin-pching nechá Ťianga zatknout, získá širokou podporu veřejnosti. Řada Číňanů Ťiang Ce-mina proklíná. Víc než 180 tisíc Číňanů na něj dosud podalo trestní oznámení za zločiny, které proti nim spáchal. Skoncování se zločiny Ťiang Ce-mina a vyčištění korupce, která se za jeho vlády tak rozbujela, pomůže přinést do Číny stabilitu.

Krok druhý: Opustit komunistickou stranu

Odstranění Ťianga ovšem nestačí. Si Ťin-pching a Číňané obecně musí opustit Komunistickou stranu Číny. Politický systém, který Číně vládne 66 let, bude fungovat i bez Ťianga jako hlavy strany. Tento systém šířil zlo po celou dobu své existence a nedovolí Si Ťin-pchingovi, aby uspěl ve snaze o legitimní a čestnou vládu.

Komunistická strana například nedovolí, aby existovala jakákoliv nezávislá moc, a přesto může ekonomika opravdu fungovat pouze za předpokladu, že budou ekonomičtí hráči jednat nezávisle na straně. Ekonomické reformy, ke kterým Si Ťin-pching přikročil, se dosud omezovaly na stranický systém, a z tohoto důvodu nemohou uspět. Pokud ekonomické reformy neuspějí, Číňané se obrátí proti svému vůdci, a Si Ťin-pching tak může přijít o svůj post.

Jestliže navíc komunistická strana zůstane u moci, rozsáhlý okruh Ťiangových loajalistů si bude brousit zuby na pomstu. V příhodné chvíli proti Si Ťin-pchingovi povstanou, aby se ho zbavili. Nehrozí mu však pouze ztráta života. Jako vůdce komunistická strany zdědil Si Ťin-pching obrovské zločiny. Pokud se nedokáže od Komunistické strany Číny oprostit, tyto zločiny budou přiřčeny jemu.

Pokud se však Si Ťin-pching rozhodne jednat, najde širokou podporu veřejnosti. K 1. listopadu 2015 vystoupilo z Komunistické strany Číny a jejích přidružených organizací přes 218 milionů Číňanů. Další rapidně přibývají. Pozorovatelům i samotným pohlavárům strany je jasné, že Číňané mají komunistické strany plné zuby a chtějí se jí zbavit.

Jenže Si Ťin-pching si musí nalézt místo strany vhodnou alternativu. Čína se musí vrátit ke své tradiční kultuře a Číňané musí vyměnit tyranské instituce strany za svobodné instituce.

Krok třetí: Demokratická volba prezidenta

Pokud Si Ťin-pching povede Číňany na cestu bez komunistické strany, má šanci stát se prvním demokraticky zvoleným prezidentem Číny. Aby toho dosáhl, musí umožnit registraci nezávislým politickým stranám a vytvořit tak v zemi nefalšovaný politický život. Také ostatní nevládní organizace by měly mít umožněno řídit si svou agendu bez zasahování státu, což povede k rozvoji občanské společnosti.

Si by měl povolit svobodu tisku a začít budovat právní stát, který tak vychvaluje. Jakmile se čínská politická scéna stabilizuje a otevře, také ekonomika poroste zdravějším a rychlejším tempem. Číňané jsou pracovití a šikovní lidé a krajané, kteří se do svobodné vlasti vrátí ze zahraničí, s sebou přinesou peníze a technologie. S demokratickými institucemi bude možno zkrotit zpupné podnikatele, bude zaručena ochrana životního prostředí a dělníci budou mít možnost domoci se svých práv.

Si Ťin-pching ve svých proslovech ukázal, že nesouhlasí s nezařazením klasické poezie do učebnic základních škol. Nazývá to „desinfekcí“ a uvědomuje si, že tradiční čínská kultura je to, co z Číňanů činí Číňany. Jakmile bude Komunistická strana Číny odklizena z cesty, Si uvede na scénu návrat tradiční čínské kultury.

Kolo dějin se neustále točí a kritické chvíle přicházejí, ať už jsme na ně jako jednotlivci připraveni nebo ne. Nastal čas zatknout Ťiang Ce-mina, přivést ho k soudu a ukončit perzekuci Falun Dafa. Až dojde ke zveřejnění zprávy o Ťiangově zatčení, v každém koutě Číny se rozezní třesk petard.

Pokud Si Ťin-pching této historické příležitosti využije, Číňané na něj budou vzpomínat jako na hrdinu, který jim navrátil jejich kulturu a dal jim svobodu. Národy ve světě zase budou vděčné za změny, k nimž v Číně dojde, a budou usilovat o rozvoj vřelých a přátelských vztahů s obyvateli Číny, kteří se vrátí zpět ke své staré důstojnosti a kultuře.