Premiér Bohuslav Sobotka zahájil v úterý 10. listopadu 2015 na Pražském hradě mezinárodní konferenci China Investment Forum. (vlada.cz)
Premiér Bohuslav Sobotka zahájil v úterý 10. listopadu 2015 na Pražském hradě mezinárodní konferenci China Investment Forum. (vlada.cz)
Praha opět hostila dvoudenní Čínské investiční fórum, které vrcholilo ve večerních hodinách v prostorách Španělského sálu Pražského hradu. Organizátoři datum a program fóra utajovali do poslední chvíle. Důvody utajování jsou zřejmé.

Čínský režim je, dle předchozích zkušeností, značně netolerantní, pokud jde o protesty aktivistů. Během posledního Čínského investičního fóra si čínský režim utrhl v České republice značnou ostudu a ani Číňané, ani čeští obchodníci zřejmě neměli zájem trapnou situaci opakovat.

Řada úředníků čínského režimu čelí v zahraničí žalobám za genocidu a zločiny proti lidskosti. V Číně navíc právě probíhá nemilosrdná vnitropolitická čistka, která vedla k desítkám tisíc zatčení a uvěznění řady předních úředníků komunistické strany. Což jsou další důvody k opatrnosti.

Při poslední návštěvě čínské delegace v roce 2014 vedl pěti setčlennou skupinu čínských podnikatelů vicepremiér Čang Kao-li, kterého si nechaly lidsko-právní organizace dopředu prověřit a předaly českým médiím podložené informace o tom, že je důvodně podezřelý z účasti na genocidě duchovního hnutí Falu Gong (Fa-lun-kung) v Číně. Informace následně zveřejnil deník Dnes a přednesla je také Daniela Drtinová ve svém diskusním pořadu na Aktuálně.cz. Kromě vicepremiéra jsou důvodně podezřelí z totožných zločinů další čtyři členové stejné delegace.

Při tomtéž fóru v roce 2014 byl muž, kterého aktivisté identifikovali jako zaměstnance čínské ambasády, českými policisty složen na zem a spoután poté, co napadl aktivisty a trhal jim transparenty z ruky. I jeho případ zachytila česká média.

Informace o podezření ze zločinů spáchaných vicepremiérem Čang Kao-lim pronikly podle zdrojů Epoch Times také do vnitřní e-mailové sítě Investičního fóra a způsobily skandál mezi českými účastníky fóra. Někteří z nich následně fórum opustili, o čemž informovali Epoch Times aktivisté, kteří s nimi hovořili u hlavního vchodu do Pražského hradu.

Aktivisté přišli na poslední chvíli

Přítomnost Tu Čching-lina (Du Qinglin), tajemníka sekretariátu ÚV KSČ a místopředsedy Čínského lidového politického poradního shromáždění a dalších 500 členů čínské delegace, sice unikla z radaru českých lidskoprávních aktivistů, ale podařilo se jim i tak na poslední chvíli dorazit k Pražskému hradu.

„Sešli jsme se v šest večer, byli jsme čtyři, podařilo se nám ukázat trička s nápisem „Falun Gong – Pravdivost-Soucit-Snášenlivost“, když projížděl čínský konvoj,“ řekl Epoch Times David, jeden z aktivistů věnující se cvičení Falun Gong, které čínský režim tvrdě potlačuje již od roku 1999.

Aktivisté za Tibet a další skupiny se k protestu před Pražský hrad zřejmě nedostavili.

V obležení nervózních policistů

„Dostali jsme se do areálu hradu, ale to nás těsně obklíčilo pět policajtů s nervy na prasknutí. Objasňovali jsme jim, proč tam jsme, ale nemohli jsme otevřeně cvičit, meditovat ani ukázat transparenty,“ uvedl David. „Byli jsme tam asi půl hodiny, ale nějak se nám nepodařilo udržet pozici během tlaku, který na nás vyvíjeli, tak jsme šli pryč, přičem nás policajti vyprovázeli celou cestou až k zastávce.“

Je možné, že hradní stráž je již dost nervózní po nedávném incidentu se stažením standarty prezidenta a vyvěšením rudých trenek na stožáru Pražského hradu. Nestojí tedy o další „průšvih“, který by média roznesla po celé republice.

Aktivisté protest ale ještě nevzdali a vrátili se opět k Hradu a pokračovali na Prašném mostě, odkud je již nikdo nevytlačoval. „Podařilo se nám opět přesvědčit policajty, že je pro nás důležité tam třeba i jen stát, a tak vyjádřit svůj postoj. Už se nám nepodařilo dostat do areálu Hradu, ale odvedli nás k mostu,“ dodává David.

Aktivisté na mostě potkali ještě druhou část čínského konvoje.

Nechceme problémy, argumentovali policisté

„Policisté říkali, že toto je velká akce a nechtějí tam mít žádné problémy,“ uvedl aktivista Jano. „Měli nereálný strach, že tam vytáhneme transparenty a budeme dělat rozruch a pozdvižení, který se nám však nějak moc nepodařilo u nich rozptýlit.“

„Řekli nám doslova: Žádné transparenty, nedělejte žádné problémy, žádná hudba, průchod nechte volný,“ tlumočil Jano instrukce předávané policisty.

Policisté, kterých bylo na místě plno, doplnění ochrankou prezidenta a policisty v civilu, jak je u podobných akcí běžné, hlídali zejména vchod u hlavní brány a Prašného mostu.

„Na druhou stranu se to uvolnilo, když viděli, že jsme tam nedělali žádné problémy, a tak jsme je přesvědčili bez větších konfliktů, že chceme ještě jít do Hradu. Zavolali si vedení, ale nechtěli nás už pustit do areálu,“ dodává Jano k průběhu akce.

Letos fórum s menší veřejnou mediální pompou

Aktivisté při minulém protestu v roce 2014 uvedli, že neprotestují proti Čínskému investičnímu fóru, ale proti konkrétním zločinům, které páchá čínský režim (Komunistická strana Číny) na území Číny. V podobném duchu se nesl i letošní protest, který byl ovšem nesrovnatelně menší, než ten předchozí.

Čínský režim, jak je známo, nestojí o žádný projev negativní publicity a čeští podnikatelé a politici zase evidentně nestojí o to, aby se čínský režim „urazil“ kvůli protestům aktivistů. Otázkou je, jestli by proti závažným zločinům čínského režimu neměli upřímně protestovat také právě tito podnikatelé a politici, nejenom z morálních důvodů, ale také z hlediska mezinárodního práva a mezinárodní deklarace lidských práv a svobod.

Vlivní hostitelé

Tajemníka sekretariátu ÚV KSČ Tu Čching-lina přivítali na slavnostní galavečeři pod záštitou prezidenta ČR Miloše Zemana, za peníze českých občanů, sám prezident, premiér Bohuslav Sobotka a další vlivní hostitelé. Slavnostně jim připili Jiří Šmejc, generální ředitel Home Credit Group, a Jaroslav Tvrdík, prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce.

Hlavním cílem fóra má být rozvoj ekonomické a investiční spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy. ČTK uvedla, že fórum hostilo na 500 politiků a obchodníků z Číny a přes 200 hostů ze zemí střední a východní Evropy.

Slavnostního zahájení se zúčastnili také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, vicepremiér Pavel Bělobrádek, guvernér ČNB Miroslav Singer, místopředseda představenstva J&T Finance Group Dušan Palcr či spolumajitel Penta Investments Marek Dospiva. Akce se také zúčastnili ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a ministr dopravy Dan Ťok.

ČR je pro čínský režim branou do Evropy

Premiér Bohuslav Sobotka se chystá na návštěvu Číny, kde má koncem listopadu jednat o smlouvě takzvaného „strategického partnerství“, kterou by měl údajně podepsat příští rok Si Ťin-pching, čínský prezident a generální tajemník komunistické strany v jedné osobě, u příležitosti jeho návštěvy Prahy. Podle premiéra Sobotky by se ČR mohla stát základnou pro vstup čínských finančních institucí na středoevropský trh, uvedla ČTK.