Rybář omývá čerstvě uloveného lososa v Newtoku na Aljašce; 1. července 2015. (Andrew Burton / Getty Images)
Rybář omývá čerstvě uloveného lososa v Newtoku na Aljašce; 1. července 2015. (Andrew Burton / Getty Images)
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil 19. listopadu, aby se geneticky upravený losos začal prodávat na pultech obchodů ve Spojených státech.

Rychleji rostoucí verzi lososa vytvořila společnost AquaBounty, která dostala zelenou po dvaceti letech od podání žádosti. Geneticky upravené plodiny se už dnes v USA vyskytují v obchodním řetězci běžně, nicméně u živočišného GM produktu jde o první schválený exemplář.

„FDA pečlivě analyzoval a vyhodnotil data a předložené informace... týkající se AquAvantage Salmon a rozhodla, že splnili předepsané požadavky pro schválení včetně toho, že potrava z této ryby je bezpečná ke konzumaci,“ uvedla Bernadette Dunhamová z FDA.

Podle úřadu má losos stejnou nutriční hodnotu jako běžný losos atlantský a nemá ve srovnání s ním žádné „biologicky relevantní rozdíly“. AquaBounty zkombinovala růstové hormony z tichomořského lososa s DNA oceánské ryby podobné úhoři ve snaze vytvořit růstové hormony, které pracují po celý rok, a proto rostou rychleji než přírodní druhy. Velikost GM lososa je ovšem stejná.

Problémy se značením

Když uspořádal deník New York Times v roce 2013 anketu, tři čtvrtiny Američanů uvedly, že by geneticky modifikovanou rybu nejedli. Přesto je pravděpodobné, že si řada spotřebitelů, kteří jsou proti této myšlence, rybu stejně koupí.

Označování GM produktů je v současnosti v USA dobrovolné a výkonný ředitel AquaBounty řekl Washington Post, že jeho firma bude s největší pravděpodobností označovat svoji rybu jako „losos atlantský“, jelikož prodávat jedinou GM rybu na trhu je z hlediska marketingu „nebezpečný“ tah.

Stejný průzkum ukázal, že 93 procent Američanů podporuje označování GM výrobků, přesto se kroky vedoucí k legislativní úpravě zastavily. Hlasování o povinném označování GMO selhalo postupně v Kalifornii, Washingtonu, Oregonu a Coloradu.

Kongres zatím pracuje na legislativní úpravě, která by preventivně zamezila jednotlivým státům vyžadovat od výrobců GMO povinné značení. Údajným záměrem je zabránit narušení zásobovacího řetězce a zvyšování cen v důsledku nejednotnosti předpisů.

V červenci schválila sněmovna reprezentantů zákon o bezpečném a přesném označování potravin, který podpořily obě strany. Podobná podpora se očekává také od senátorů. Kritikové zákon označují za Zákon DARK – Deny Americans the Right to Know (Zákon o zamítnutí Američanům právo vědět, pozn. redakce). Prezident Obama o této věci příliš nemluví, přestože při své volební kampani v roce 2007 prohlašoval, že každý Američan má právo vědět, zda jsou jejich potraviny geneticky modifikované.

Odsouzení z řad aktivistů

Aktivisté brojící proti GM produktům schválení geneticky upraveného lososa tvrdě odsoudili. Jejich hlavní obavou je, aby ryba neunikla do přírody a neohrozila existující stavy lososů.

AquaBounty ovšem tvrdí, že takové riziko neexistuje, protože všechny její ryby jsou sterilní samice, které se navíc chovají v zařízeních na pevnině. Lidé z ekologické organizace Friends of Earth však namítají, že jakmile bude GM losos schválen, bude daleko snadnější změnit chovné praktiky v budoucnu.

Friends of the Earth uvedli, že šedesát potravinových řetězců slíbilo, že nebudou geneticky upraveného lososa prodávat, ale například velkoobchodní gigant Costco se ke slibu přidat odmítl.

Aktivisté varují, že tím, že FDA schválilo umělého lososa do prodeje, nastaví precedent pro dalších třicet pět druhů geneticky modifikovaných ryb, které jsou právě ve vývoji, a stejně tak pro podobně vyvíjená kuřata, prasata a skot.


Originální článek: small United States