Miss Kanada Anastasia Lin. (anastasialin.com)
Miss Kanada Anastasia Lin. (anastasialin.com)
Je znepokojující, že se za finalistku Miss World nepostavila prezidentka soutěže, říká módní návrhářka

„Myslím, že je to velice politováníhodná situace, která pravděpodobně nemá v historii pořádání této soutěže krásy obdoby,“ komentovala česká módní návrhářka Marie Copps skandální situaci okolo prestižní soutěže krásy Miss World, která se letos koná v čínském letovisku Sanya.

Marie Copps žije a působí v Kanadě i v České republice. V  minulosti oblékala finalistky České Miss a Miss Internet. V letošním roce spolupracovala s Miss Earth Canada 2013 na ekologickém projektu za záchranu Arktidy.

Když vyhrála soutěž Miss Kanada 2015 pětadvacetiletá Anastasia Lin, začali ji na čínském internetu oslavovat jako dívku, která se narodila v Číně a „udělala díru do světa“. Brzy poté však začaly veškeré informace o ní z internetu mizet.

Anastasia Lin, narozená v čínské provincii Chu-nan, od svých 13 let žije se svou matkou v Kanadě, kde vystudovala universitu v Torontu. Letos byla nominována, aby reprezentovala Kanadu na prestižní soutěži krásy Miss World, která 21. listopadu 2015 odstartovala v čínském letovisku Sanya. Čínský pořadatel jí však neposlal, jako jediné Miss World ze všech, zvací dopis, díky čemuž nemohla požádat o vízum a účastnit se soutěže. Anastasia Lin uvedla pro BBC, že důvodem v pozadí chování čínského režimu je záměrná politická diskriminace její osoby.

„Je to velice komplikovaná situace a není vůbec jednoduché se k tomu vyjádřit,“ napsala návrhářka Marie Copps české pobočce deníku Epoch Times. „Mnohé finalistky Miss World jsou vždy více či méně zapojené do charitativních činností a mnohé i s přesahem k jisté politické angažovanosti. Je proto veliká škoda, že se právě Anastasie Lin ocitla v pozici persona non grata pro její politickou angažovanost.“

20151201-copps
Česká módní návrhářka Marie Copps. (Se svolením Marie Copps)
Poté, co kanadská porota přiřkla Anastasii korunu v soutěži krásy, objevily se v tisku zprávy o tom, že otce kanadské Miss, který žije v Číně, navštívila policie s výhrůžkami mířenými na aktivity jeho dcery. Anastasia na soutěži krásy slíbila, že se „stane hlasem pro ty, kdo nemohou mluvit“, a její slib měl kořeny v lidsko-právních aktivitách, jimž se dlouhodobě aktivně věnuje.

„Její příběh pozoruji zpovzdálí, a tak o její kritice vůči čínskému režimu v oblasti porušování lidských práv vím. Je veliká škoda, když je člověku, který věří, že jeho životním posláním je pomáhat vynášet na světlo světa skutečnosti, které se někdo snaží utajovat, jeho svobodný projev znemožněn,“ míní Marie Copps.

Podle módní návrhářky, která je spoluautorkou módní kolekce „Krása a horor“, jejíž velkoformátové fotografie byly vystavené v době Olympiády v Pekingu před čínským velvyslanectvím v Praze, je přístup čínského režimu „v hrubém rozporu s kanadskými hodnotami a principy svobodného projevu“.

„Je také velice znepokojující, že se za finalistku nepostavila prezidentka soutěže Miss World Julia Morley a že se k celé záležitosti nevyjádřila dost jasně,“ reaguje Marie Copps na přístup organizace Miss World sídlící v Londýně.

„Nemáme žádnou kontrolu nad tím, kdo uděluje vízum,“ odpověděla organizace Miss World v reakci na situaci v rozhovoru pro Washington Post a dodala. „I když je to politováníhodné, soutěž bude pokračovat i za těchto okolností.“ Washington Post to označil za „druh bojácné odpovědi, která je čím dál běžnější, když šikana ze strany Číny zesílí“.

„Organizátoři těchto světových soutěží by měli proto velmi konkrétně vymezit hranice politické korektnosti pro všechny soutěžící, protože je velmi neetické odepřít vítězce národní soutěže postup do světového finále tímto dehonestujícím způsobem,“ řekla Marie Copps pro Epoch Times. „Domnívám se ale, že by pak tato soutěž zcela pozbyla svého významu.“

Anastasia se kromě modelingu věnuje herectví a objevila se v řadě filmů reflektujících otázky lidských práv v Číně, včetně pronásledování duchovního hnutí Falun Gong (Fa-lun-kung). Sama se ve volném čase meditativním cvičením metody Falun Gong také věnuje.

Miss Kanada se objevila na několika diskusních fórech ke zvyšování povědomí o porušování lidských práv v Číně.

„Mnoho lidí se mě ptalo, proč pokračuji v prohlášeních poté, co bylo mému otci vyhrožováno. Odpověď je jednoduchá: pokud nechám sama sebe zastrašit, potom se budu podílet na pokračování napadání lidských práv. Pokud já a ostatní lidé, kteří sdílejí moje znepokojení, sami sebe umlčíme, bude komunistická strana nadále beztrestně pokračovat v napadání lidí,“ uvedla odvážná pětadvacetiletá Miss Kanada Anastasia Lin.

Magazín The Star v článku „Královna krásy bojuje s Pekingem,“ citoval Anastasii, která přemýšlela nad tím, co by se stalo, kdyby vystoupila na pódium během soutěže Miss World v letovisku Sanya a začala mluvit o pronásledování věřících v Číně. „Říkala jsem si, že by asi přerušili živé vysílání a odtáhli mě z pódia.”


Čtěte také:
Čína se snaží zamezit kanadské Miss Anastasii Lin ve vstupu do finále Miss World
Rodině nové kanadské Miss vyhrožují policisté v Číně