Zdobené perníčky jsou nezbytným a voňavým koloritem Vánoc. (MICHAL ČÍŽEK / AFP / Getty Images)
Zdobené perníčky jsou nezbytným a voňavým koloritem Vánoc. (MICHAL ČÍŽEK / AFP / Getty Images)
Vánoční vůně je souběhem několika vonných vjemů, které si člověk většinou nese v paměti od útlého věku. A jakmile ucítí tu vůni, okamžitě se mu vybaví – Vánoce, doba sváteční, čas rodinného setkávání, dárků, dobrého jídla apod.
 
Jednou složkou vánoční vůně nezbytně bývá vůně koření. Vánoční cukroví voní samo o sobě, nejvíce však perníčky, které nezbytně obsahují badyán, skořici, hřebíček.

Osmicípá hvězdička badyánu obsahuje sušená souplodí uvnitř se semínky, pochází ze stromu badyáníku pravého. Nazýván je také čínským anýzem nebo hvězdicovým anýzem, pochází jihozápadní Číny, rozšířil se jihovýchodní Asii a tichomoří. Do Evropy byl dovezen teprve na počátku 17. století. Za zmínku také stojí, že je hlavním kořením proslulé vietnamské nudlové polévky pho. Projevuje se kořenitě nasládlou vůní.

20151220-badyan
Badyán má osmicípé hvězdičky, které působí i dekorativně. (Justin Sullivan / Getty Images)
Mimo kuchyni se používá do parfémů, likérů a k léčení. Obsahuje až 5 % velmi ceněné silice anetol. Působí mírně dezinfekčně. Můžete jej vyzkoušet jako prevenci vůči chřipce. V některých zemích se i žvýká po jídle jako digestiv.

Připomíná vám hřebíček poupě nebo hřebík? Češi si jej zřejmě pojmenovali podle praktického nástroje, poetik v něm však spatří sušený kalich s poupětem. Hřebíček je poupětem hřebíčkovce kořenného a pochází z Moluckých ostrovů. Hřebíček má nasládlou chuť, která často přechází do chutě hořké.

Kromě použití do perníčků je používán ke kořenění sladkých potravin, rýže i masa. Může být součástí oblíbené čajové směsi data masala. Hřebíčková silice obsahuje hlavně eugenol, jenž má lokálně-anestetické a antiseptické účinky. Pro své účinky se používá v zubním lékařství, působí proti bolestem zubů. Do Evropy během středověku dováželi hřebíček především arabští obchodníci.

Ve staré Číně měli úředníci za povinnost žvýkat hřebíček, aby měli čistý dech.
 

Velmi sladce vonící kůra je skořice. Pochází ze skořicovníků, stále zelených stromů, je silně aromatická. Po usušení tvoří kůra charakteristické tenké svitky, okraje se svinují dovnitř, takže vznikají jakési dvojruličky. Kromě mile sladké vůně je skořice léčivá, podporuje chuť k jídlu, celkově osvěžuje a zahřívá. Účinnou látkou ve skořici je cinnamaldehydinnamaldehyd.
 
Skořice snižuje krevní tlak, podporuje krevní oběh, zmírňuje krvácení z nosu i silné menstruace. Za nejkvalitnější je považována cejlonská skořice, z toho nejlepší je z kůry osmiletých keřů. Kromě kuchyně je používána medicínsky, ve farmacii, v likérnictví, kosmetice i voňavkářství.

20151220-skorice
Skořice – ta nejlepší je z Ceylonu, z kůry osmiletých keřů (vlevo); vpravo indonéská skořice. (Antti Vähä-Sipilä / Wikimedia Commons)

Do perníčků a cukroví se používá také nové koření, anýz, koriandr, kardamom, zázvor.
 
Pokud si chcet zpříjemnit adventní večery, můžete vzít od každého koření trochu, svařit si je a popíjet jako nápoj. Badyán od vás odežene viry, hřebíček zahojí zuby a skořice vás potěší v srdci.