Kolínská z Florencie, ilustr. foto. (GABRIEL BOUYS / AFP / Getty Images)
Kolínská z Florencie, ilustr. foto. (GABRIEL BOUYS / AFP / Getty Images)
Odedávna se lidé snažili eliminovat zápach potu, kožního mazu, lidské špíny, které nelibě dotíraly na jejich nos. Vůně se nese celou historií. Prosté české slovo „voňavka“ nestačí pokrýt všechny odstíny vonných látek, které se v historii šířily až po dnešek. Máme toaletní vody, kolínskou, body splashe, deodoranty, antiperspiranty, ambru... Jak se v tom vyznat?

Pojem „parfém“ pochází z latinského slova perfumare neboli „prokouřit“. Vysvětlení nabízí například kadidlo, které provoní místnost. Odtud je krok i k provonění osoby. A toto „kouřidlo“ v užším významu označuje vonné přípravky s nejvyšší koncentrací vonné látky.
 
Zeptali jsme se zkušené paní parfumeristky z Třebíče, která má zavedený obchod v Jihlavě na Palackého ulici:

Co nám můžete říci o historii kolínské vody, jejím složení, oblíbenosti?

Mám přehled spíše ohledně značky Mülhens, protože každá značka má to svoje. U německé firmy Mülhens to začalo první kolínskou 4 711, to byl její první zrod v Německu.

Když se otevírala nová fabrika v Kolíně nad Rýnem, byla jsem tam pozvána. To je asi 15 let nazpět. Mohla jsem na vlastní oči vidět jejich výrobu. Tam již měli vše mechanické, jen načinčané krabičky jezdily na páse. Zásobníček s bylinkami – z něho čepovali do lahviček, uzavíralo se a tak dále. Navštívila jsem i muzeum, kde je možno vidět vývoj značky Mülhens.

„Dá se říci, že kolínská je po deo-parfému nejslabší koncentrace,“ poradila nám paní parfumeristka a poskytla zásadní stupnici vůní od nejníže k výše vonícím produktům:
 
1) Deo-parfém (body splash)

2) Kolínská voda


3)Toaletní voda

4) Parfemovaná voda

5) Parfém = nejsilnější koncentrát
 
Rozdíl mezi parfémem, toaletní vodou, kolínskou vodou: 

Parfém má v sobě nejvíc vonných esencí. Jde o tu nejdražší záležitost. Bere se na prst jen malá kapka a nanáší se na místa na těle, kde nejvíce pulzuje krev. Jde o čistý parfém. Podíl vonných látek u parfému je 15–40 %, zbytek je koncentrovaný líh.

Prodávám např. novou vůni Bourjois, v její řadě jsou i deodoranty, které mají různé stupně, některé jsou vyvinuty proti opravdu silnému pocení, použijete je do podpaží – nedělá vám to problémy. Na trika nebo na košile se neotiskují, nezanechávají skvrny. Zamezí vašemu pocení a nevydáváte takový ten kyselý pach potu.

Používá se do antiperspirantů tzv. kamenec?

Musela bych do detailů, popis bývá ve složení, které zatím nemáme, budeme mít od ledna 2016. V létě skončila firma distribuující Bourjois pro ČR a přebírá ji nová firma. Tato značka má toaletní i parfemovanou vodu. Luxusní značky toaletní vodu nevyrábí.

Pravda o cenách parfémů...

U značek, jako Dior, Chanel apod. se lidé mylně domnívají, že jejich vysoká cena je způsobena původem z luxusních módních salonů, a že proto je vůně tak drahá. Ale pozor – takhle to není!

Po pravdě, tyto luxusní značky mají veškeré vonné esence skutečně z přírody. Když je vůně s růžemi, tak skutečně obsahují lisovaný olej z těch lánů krásných růží. Z nich se lisuje olejíček a ten dodává právě těm voňavkářským firmám. Obsahují vše možné, ať je to ambra, dřeviny, byliny, cokoliv – je to přírodní.

Kdežto u levnější vůně, tzv. chemické – všechny vůně u nich jsou na bázi chemie.

Jak reaguje lidská kůže?

Každý jsme jiný, každý máme jiné svoje pižmo. A to pižmo reaguje na parfém. Někdo ho má agresivnější, někdo jemnější. Mění se i s tím, v jakém jste rozpoložení. Jakákoliv nemoc, nálada, vše se projeví. Každý je stvořen pro určitou vůni. Jsou romantické, květinkové, ovocné, pro jemné romantické ženy jsou ty květy. Každá květina není stvořená pro každou ženu, může zvolit ovoce.

U nás žen je to složité, u mužů jednodušší. Muži mají všichni agresivní pižmo. Proto také jejich vůně jsou na bázi dřevité. Vůně dřeva anebo citrusů se velmi dobře snáší s tím agresivnějším pižmem. Je v tom určitý rozdíl.

Proč máte pod pultem plechovku s kávou?

Když zákazníci zkouší vůně, nestíhají si vybrat. Bez kávy vyzkoušíte 2–3 vůně – a končíte. Tím, jak je káva velmi aromatická, neutralizuje a likviduje v nose pachuť vůně, a stopne tu předchozí vůni, přeruší vám to. Pomocí kávy můžete vnímat třeba 10 vůní za sebou.

U parfému se dost zmiňuje ambra jako vzácná látka.

Ambra pochází přímo z velryby, jde o produkt, jenž velryba vyplivuje. Ne průduchem, ale normálně „papulí“. Velryba si odplivne – a z toho získáte ambru. Jde o žlázový výměšek. Kvůli tomu se velryby nemusejí zabíjet.

Kdo kdy přišel na to, že velrybí zvratky mají tak vonné účinky?

Opravdu nevím. V syrovém stavu jsem se s ambrou nikdy nesetkala. Používají to výrobny parfémů.


Děkujeme za rozhovor.