Ballet Hommes Fatals slibuje komické kousky tanečníků trefně parodujících ženské role klasických baletů. (Ballet Hommes Fatals)
Ballet Hommes Fatals slibuje komické kousky tanečníků trefně parodujících ženské role klasických baletů. (Ballet Hommes Fatals)

Vážení přátelé divadelního umění, vznikl nový soubor špičkových baletních umělců z Národního divadla v Praze, který se chystá na první představení. Podle prvního sólisty baletu Národního divadla Michala Štípy představí nejznámější scény klasického baletního repertoáru ve svérázném provedení.

Při rozhovoru s Epoch Times Štípa, který je členem a neformálním frontmanem souboru, prozradil, že nápad s nímž představení vzniklo, vzešel během zkoušek, kdy si tanečníci dělali legraci z ženských choreografií. Na této myšlence a komických prvcích založili vystoupení v rámci tvorby choreografů Národního divadla pro představení Miniatur. Podle Štípy mělo představení úspěch, protože se tanečníkům podařilo balancovat na tenké linii humoru, což je dovedlo k přesvědčení, že touto formou by dokázali pobavit diváky v celovečerním provedení.

Sám název nově vzniklého souboru naznačuje humorné ladění tanečníků. „Ballet Hommes Fatals je parodií na francouzské pojmenování Femme Fatale (osudová žena),“ uvedl Michal Štípa v rozhovoru pro Epoch Times. Soubor je desetičlenný, obsahuje jen pánské obsazení, máme devět balerín a jednoho tanečníka.

„Rozhodli jsme se toto představení uvést na repertoár divadla Hybernia, protože žádný podobný žánr se v České republice se nevyskytuje,“ komentuje výběr jeviště Štípa. „Diváci se mohou těšit na odlehčený humor, některé scény jsou vtipně vytvořené, jak po choreografické, tak herecké stránce.“

Repertoár tvoří nejznámější scény z baletů, jako jsou například Labutí jezero, Giselle, Umírající labuť, Šípková Růženka, Don Quijote a další. „Labutí jezero neuvedeme v klasické podobě, jak jsou diváci zvyklí, udělali jsme novou choreografii, příběh bude trochu sarkastický s překvapivou pointou. Také ostatní známé variace předvedeme divákům v nečekané a originální podobě,“ doplňuje Michal Štípa.

„Diváci se mohou těšit na odlehčený humor, některé scény jsou vtipně vytvořené, jak po choreografické, tak herecké stránce.“ - Michal Štípa, sólista baletu Národního divadla. 

Hlavními choreografy představení jsou Benjamin Husson, Guido Sarno a Mathias Deneux. Během komponovaného večera zatančí Michal Štípa, Karel Audy, Veaceslav Burlac, Giovanni Rotolo, Guido Sarno, Mathias Deneux, Jiří Waňka, Domenico di Cristo, Benjamin Husson a Federico Ievoli.

Michal Štípa v rozhovoru pro Epoch Times uvedl, že díky komickému nápadu na tančení ženských rolí tanečníci lépe pochopili, jaké to je ocitnout se na straně tanečnice. „Když mě tanečník zvedá, je to pro něj celkem dřina, aby mě unesl,“ směje se Štípa. Tak se tedy budeme těšit na zábavné taneční kousky.

Taneční humor má rozhodně jedinečný náboj, který jsem zažíval například během představení ND3 „Petit Cord“ na Letním gala večeru tanečníků a choreografů Národního divadla v divadle Broadway. Jednalo se o choreografii, která se stala „králem“ celého galapředstavení. Skutečná série humorných kousků, které s grácií a umem předvedli tanečníci v čele s Mathiasem Deneuxem. Divadlo mnohokrát propuklo v upřímném smíchu. Připočítáme-li dámy a jejich efektní vstup na scénu, práci v párových tancích a použité triky, jedná se o kvalitní vystoupení na vysoké umělecké úrovni. Pokud budou tanečníci nového uskupení Ballet Hommes Fatals podobně úspěšní, bude to dozajista velmi příjemně strávený večer.

„Chceme, aby si diváci během představení odpočinuli a dobře se pobavili,“ uzavírá Štípa.

Kdy: 28. února 2015 od 18 hodin.

Kde: Divadlo Hybernia

* Vstupenky *