Vyhlášený kadeřník Edward Tricomi se přišel podívat na Shen Yun Performing Arts se svou ženou do newyorského Lincoln Centra; 16. ledna 2016. (Sherry Dong/Epoch Times)
Vyhlášený kadeřník Edward Tricomi se přišel podívat na Shen Yun Performing Arts se svou ženou do newyorského Lincoln Centra; 16. ledna 2016. (Sherry Dong/Epoch Times)
NEW YORK – Někoho by mohlo překvapit, že soubor klasického čínského tance nesmí vystupovat v Číně. Řeč je o newyorském uměleckém uskupení Shen Yun Performing Arts. Jeden z návštěvníků jejich představení si však myslí, že tento zákaz se podaří prorazit „silou dobra“. Soubor pak bude moci ukázat pravou čínskou kulturu také lidem v Číně.

Edward Tricomi je proslulý americký kadeřník, který pracoval snad se všemi celebritami včetně Micka Jaggera nebo Jimmiho Fallona. Říká se, že jeden z jeho účesů inspiroval Tima Burtona k vytvoření Střihorukého Edwarda. Tricomi přišel Shen Yun zhlédnout 16. ledna do newyorského Lincoln Centera i se svou ženou. Podle něj je škoda, že tance, kde se vypráví o duchovnu, nemohou být prezentovány v dnešní Číně.

„Čína tu přichází o něco nádherného,“ poznamenal Tricomi a dodal, že „se to nakonec spraví... protože takovéto uvažování trvá jen určitou dobu a nakonec bude poraženo – vždycky to tak je!“

Od nástupu komunismu v Číně roku 1949 ničila Komunistická strana Číny systematicky tradiční kulturu národa. V průběhu let se v zemi střídala politická hnutí a kampaně zaměřené na vyhlazení duchovních ideologií.

Shen Yun na svých stránkách uvádí, že si klade za cíl obrození tradiční kultury Číny založené na buddhistické a taoistické víře a víře v bohy. Tradiční umělecké formy v Říši středu vždy sloužily k vyobrazení morálních hodnot jako součásti čínského způsobu života.

„Na představení se mi opravdu líbí ten duchovní podtón. Tahle show ve vás rozezní vaši božskou stránku,” vyjádřil se Tricomi.

Krátké dramatické kusy Shen Yun jsou inspirovány příběhy, pohádkami a pověstmi ze staré Číny a tanečníci v nich zobrazují tradiční hodnoty, jako věrnost, odvahu nebo úctu k nebesům.

Tricomi sám se pohyboval ve světě newyorského baletu, proto dokáže ocenit kvality tanečníků. „Provedení je neuvěřitelné. Výška, do které někteří z těch tanečníků jdou, je hodně, hodně vysoká, když dělají rozštěp.“

Výskoky, vývrty a přemety se v klasickém čínském tanci doplňují se specifickými tanečními pozicemi a schopností tanečníka vyjádřit hloubky emoce. Tato kombinace tanečních technik je to, co klasický čínský tanec odlišuje od baletu. Umělci tak tancem dokáží vyjádřit nejrozmanitější příběhy z dějin, aniž by přitom vydali jediné slovo. Tanec se tak stává jazykem, kterému dokáží porozumět diváci na celém světě a díky kterému mají možnost hlouběji proniknout do krásy čínské kultury.


Newyorský umělecký soubor Shen Yun Performing Arts má čtyři společnosti, které každý rok souběžně vyráží na světové turné. Čeští diváci budou moci Shen Yun spatřit 26. a 27. března v Brně. Pro více informací navštivte stránky ShenYunPerformingArts.org.

Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významný kulturní fenomén naší doby. Reportáže s reakcemi diváků na toto představení přinášíme již od začátku působení Shen Yun v roce 2006.

 Přeložil a upravil Ondřej Horeckýsmall United States