Kampaň za bloggera Drukla. (freetibetanheroes.org)
Kampaň za bloggera Drukla. (freetibetanheroes.org)
„Druklův případ je názornou ukázkou čínské politiky vůči menšinám. Za kritiku oficiální politiky již bylo uvězněno několik aktivistů, spisovatelů i mnichů,“ informují o uvězněném tibetském bloggerovi Amnesty International.

Druklo je tibetský autor a blogger, který se zajímá o politiku etnických menšin v Číně. Mezi Tibeťany je známý pro své kritické články i knihy psané v tibetštině, ve kterých polemizuje s oficiální čínskou politikou vůči menšinám. Dne 17. února 2016 dostal trest tří let vězení. Přesné znění obvinění je neznámé, ale souvisí se separatismem. Během procesu mu neumožnili kontakt s právníkem ani rodinou, která se o konání soudu dozvěděla pouhé dva dny předem. O jeho osobu má čínská policie zájem již od roku 2010, kdy se začal zabývat politikou menšin v Číně a psát články.

Amnesty International se snaží zvrátit osud tohoto mladého vězně svědomí a zasílají výzvu k podepsání petice. Podepsat petici je to nejsnadnější, co mohou lidé u nás udělat, avšak i na několika případech se dá rozpoznat, že účinky petice se někdy dostaví. A vězni bývají propuštěni a shledají se se svými blízkými.

Tibet, petice zahájena 8. 3. 2016
 
Jednatřicetiletého tibetského autora a bloggera Drukla (známého též pod pseudonymem Šokjang) odsoudili ke třem letům vězení téměř rok poté, kdy byl zadržen. Jedná se zřejmě o důsledek publikování jeho článku, který popisoval rostoucí přítomnost čínských bezpečnostních složek před politicky citlivým tibetským výročím.

17. února 2016 Druklo vyslechl od lidového soudu v Tongrenu v severozápaní Číně trest tří let vězení. Přesné znění obvinění není známo. Mladý Tibeťan neměl přístup k právníkovi ani během zadržování ve vazbě, ani během soudního řízení.

Duklo je populární tibetský autor a blogger, známý pro své kritické články o současné situaci v tibetských regionech.  Drukla zadržela čínská policie už v roce 2010, když studoval na Čínské severozápadní univerzitě, za to, že psal o tibetských protestech z roku 2008.

6. dubna 2010, během studií na Severozápadní univerzitě pro menšiny v Lan-čou, Drukla zadrželi spolu se spolužákem Teurangem za práci pro zakázaný literární časopis Shar Dungri (v překladu Východní sněžná hora), ve kterém vyšly články o tibetských protestech v roce 2008. Úřady ho obvinily v době, kdy byl v kontaktu s Tibetským kongresem mládeže, tibetskou exilovou organizací. Nakonec Drukla propustily 8. května 2010.

16. března 2015 napsal na svůj blog o 56. výročí neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě. Popisoval zvýšené hlídkování v ulicích Tongrenu. Nyní je Druklo podruhé terčem čínských orgánů.

Druklo se narodil v Sien-che (tibetsky Labrang) v provincii Kan-su v tibetské oblasti Amdo. Mezi Tibeťany je známý pro své kritické články, včetně knih psaných v tibetštině, jako Nelituji svobody a Odvaha Rangdrolu, stejně jako online článků, například Konflikt a řešení: Odpověď  Ťün-ning Liouvi, který kriticky popisuje čínské přesidlování tibetských nomádů.

Jako každoročně se i letos 10. března v Praze před čínským velvyslanectvím uskutečnil happening ke Dni Tibetu.  Akce se zúčastnilo téměř 250 lidí, z nichž 216 podepsalo petici za tibetského autora a bloggera Drukla, vlaštovku jako výraz solidarity mu poslalo 350 lidí.

Etničtí Tibeťané nadále čelí diskriminaci a omezování práv na svobodu vyznání, projevu, sdružování a poklidného shromažďování.


Zdroj: TZ AI