Kvůli uzavírkám policie se podle organizátorů zvažuje přesunout velké shromáždění protestujících na jediný volný prostor poblíž Pražského hradu - Park Maxe van der Stolea. Bývalý český ministr Životního prostředí Martin Bursík označil zábor prostranství policií za "svévolný". Lidsko-právní organizace zásah policie vnímají jako zásah do jejich svobody projevu a shromažďování, které jim zaručuje česká ústava.

Liberálně ekologická strana údajně zvažuje žalobu za nezákonný zábor Hradčanského náměstí policií. Aktivisté chtějí zkoušet jít na ohlášenou protestní akci na Hradčanském náměstí. Policie by jim podle zákona neměla bránit.

Pokud jim bude policie bránit, uskuteční se nakonec pokojné protestní shromáždění v 17:00 poblíž zastávky tramvaje Vozovna Střešovice v Parku Maxe van der Stolea.

Profesionální "mávači"

Konvoj čínské delegace, která projíždí Prahou, doprovázejí takzvaní "mávači". Jsou to Číňané pracující v ČR a okolních zemích, které shromáždila Čínská ambasáda v Praze a autobusy je rozvážela po Praze. Ostatně podobně se chovala ambasáda při předchozích delegacích.

Čínská velvyslanectví si udržují celou komunitu Číňanů pracujících v zahraničí pod kontrolou. Pravidelně je shromažďuje na velvyslanectví, aby jim zde předávali politickou výuku. V době návštěvy vysokých čínských politiků v ČR shromáždilo čínské velvyslanectví všechny Číňany pracující v ČR na ambasádě, kde je náležitě politicky proškolili, vybavili čínskými vlajkami a odkud je autobusy rozvážely po Praze.

20160329-mavači
V době návštěvy vysokých čínských politiků v ČR shromáždilo čínské velvyslanectví všechny Číňany pracující v ČR na ambasádě, kde je náležitě politicky proškolili, vybavili čínskými vlajkami a odkud je autobusy rozvážely po Praze. (Facebook / Petr Suda)


Úkol: Vyprovokujte aktivisty

Nezřídka dochází k napadání ze strany čínských mávačů. Ambasáda speciálně pověřuje konkrétní Číňany, aby zastávali agresivnější úlohy a provokovali aktivisty nebo jim strhávali transparenty. Praxe je totiž taková, že pokud dojde k napadnutí, policie odveze napadené i útočníky na stanicie k výslechu, čímž se "vyčistí prostor od protestujících".

"Občas mezi nás vejdou a začnou říkat nesmysly. Od začátku je to lež a nesmysl, a cílem je jen vyprovokovat nás k hádání se s nimi o tom, že říkají nesmysly. Ale jak se začneme hádat, už bojujeme. A bojováním nelze vyhrát... Naštěstí hudba "Pudu" s sebou nese soucit a čistotu a vše vyčistila. Žádné bojování, žádné povyšování se. Mají opravdu silné připoutání k bojování. Jen moje pochopení." - uvedl Josef Prášek, český příznivec duchovní praxe Falun Gong, který se zúčastnil pokojných protestů u příležitosti příjezdu čínského prezidenta do Prahy.

"Právě tu stojíme s transparenty v přední řadě u silnice. Za námi Číňané, kteří mají velké vlajky a podivné utlačující chování," uvedl Josef Prášek.

Česká média přišla udělat s aktivisty rozhovory, které se čínští "mávači" snažili narušovat. "Při natáčení právě vběhávali mezi nás ti Číňané a křičeli ty nesmysly. Naštěstí nic neovlivnili," uvedl pan Prášek.

Napadení občana ČR a reakce policie

20160329-agresivni-mavači
Dav agresivních "mávačů", který napadl pokojné demonstranty. (Screenshot z videa / Petr Suda)
K potyčce na Evropské ulici, kde došlo ke napadení občana ČR jedním z "mávačů" se vyjádřil očitý svědek pan Petr Suda, který vše zaznamenal na kameru.

"Došlo k ní po odvezení aktivistů s tibetskými vlajkami antony. Celou situaci jsem natáčel na video. Jednoznačně došlo k napadení občanů České republiky ze strany Číňanů. Z videa je jasně vidět také agresivita, se kterou několik Číňanů vystartovalo na kluky, kteří šli na koledu (s pomlázkami v ruce) a chtěli projít po chodníku. Následně jednomu klukovi, který pouze točil situaci na kameru a který měl přes ramena tibetskou vlajku, někdo z Číňanů vlajku strhl a ten kluk se vrhl k Číňanům, aby mu ji vrátili. V ten moment se na něj sesypalo několik Číňanů a začali jej mlátit a to i tyčemi od vlajek."

"Jak celou situaci vyhodnotila policie? Okamžitě odvedla kluka s kamerou a Číňany nechala na pokoji. Z jejich řad nezadržela nikoho. Šel jsem za policií a řekl jim, že mám vše natočené a nechápu, jak mohli sbalit jen Čecha, a navíc když je evidentně nevinen. A že jim mohu poskytnout video, kde je to jasně vidět."

"Delší čas to policii nezajímalo. Ale zajímalo to kluky z Primy a České televize, kterým jsem video již poslal. Pak přišel i nějaký policista, a dost nevybíravým způsobem si vyžádal občanku, že si mne prověří. O video žádný zájem a kluka s kamerou stále drželi dva policisté."

"Až po chvíli přišel jiný policista a ptal se po videu, zběžně jej v mobilu shlédl (ale nemohl vidět nic podrobně) a vzal si kontakt, kdyby mělo dojít ke svědectví."

Čtěte také:

České neziskovky se připravují na protestní akce po příletu čínského prezidenta

Sněmovní seminář velebící komunistickou stranu Číny vyústil do trestního oznámení