V Číně dnes nikdo nechce pomáhat starším lidem, když upadnou nebo se jim něco stane. (Wang Zhao / AFP / Getty Images)
V Číně dnes nikdo nechce pomáhat starším lidem, když upadnou nebo se jim něco stane. (Wang Zhao / AFP / Getty Images)
Jdete po městě a vidíte, jak nějaký stařík spadne z mopedu na silnici a zůstane ležet. Co uděláte? Samozřejmě mu jdete pomoct. Ale při konání dobrých skutků byste si měli dát pozor, pokud jste v Číně. 

Jedna televize v provincii Che-pej vloni přinesla reportáž o středoškolském studentovi jménem Siao. Ten jednoho deštivého dne šlapal domů na kole a uviděl, jak uprostřed silnice padá důchodce z mopedu a přispěchal mu na pomoc.

Pomohl seniorovi dostat se k chodníku a vytočil číslo záchranky. Prohnaný děd však místo poděkování obvinil chlapce, že do něj schválně najel, aby spadl.

Na místě naštěstí byla bezpečnostní kamera, která incident zachytila a potvrdila, že študák se staříka před pádem vůbec nedotkl.

Tento ohavný trik, jak vymámit z kolemjdoucích či projíždějících peníze, se již pár let rozmáhá po celé Číně a říká se mu „pcheng cch'“ neboli rozbitá váza. Podvodníci nemusí být vždy starší lidé, účastní se ho v rostoucí míře i ti mladší.

Podívejte se na toto video (od 0:37), kde se stařík pokouší nechat se naoko srazit automobilem.


V Číně je běžné, že pokud vám někdo ublíží, například do vás vrazí dopravním prostředkem, měl by vám zaplatit odškodné. To se pohybuje podle závažnosti zranění a schopnosti člověka vyjednávat. Někteří vykukové se proto snaží dostat se k autům co nejblíž a pak řidiče vydírat o náhradu.

Odborníci viní z tohoto jevu upadající morálku ve společnosti a stoupající náklady na život včetně zdravotních výdajů, které si mnoho chudých lidí nemůže dovolit, a proto se snaží vydírat ty zámožnější. Problémem ovšem je, že kvůli tomuto typu podvodů se druzí zdráhají pomáhat skutečně zraněným lidem. V několika případech tak již došlo ke zbytečným úmrtím.

Podívejte se na toto video (od 01:43), kde jsou záběry až bizarních snah nechat se zranit. Nejbláznivější záběr je ten s mladíkem, který si sám rozbije hlavu o přední sklo (od 4:28).


Řidiči „rozbitou vázu“ řeší instalováním kamer do aut jako formy důkazu jejich neviny, zatímco čínské pojišťovny přišly s výhodnou pojistkou (jen cca 10 korun ročně) pro dobré samaritány. Pokud je pojištěný falešně obviněn ze způsobení úrazu a musí zaplatit, pojišťovna ho kompenzuje.

20160427-cina2
Když tento postarší muž upadl na ulici, nikdo se mu neodvážil pomoct ani navzdory krvácením. (Screen shot / China News)
 
Přeložil a upravil Ondřej Horecký: small United States