Ilustr. foto. (Adriano Aurelio Araujo / Flickr.com)
Ilustr. foto. (Adriano Aurelio Araujo / Flickr.com)
Dali jste si někdy druhou sprchu během jediného dne a říkali si, jestli to není už moc? Máte pravdu, je to přespříliš, tedy pro většinu lidí.

Odborníci říkají, že lidé se zpravidla sprchují příliš často. Je pravděpodobné, že se denně sprchovat nemusíte a dost dobře byste si vystačili i s jednou či dvěma sprchami za týden.

„Myslím si, že se sprchuje hlavně z estetických důvodů. Lidé se domnívají, že se sprchují kvůli hygieně nebo aby byli čistší, ale z bakteriologického hlediska tomu tak není,“ upozorňuje v časopise The Time doktorka Elaine Larsonová, odbornice na infekční choroby z Columbia University.

Sprcha vás sice zbaví zápachu, což je jistě příhodné pro ty, co dělají sporty anebo aktivity, u nichž se zapotí, ale před nemocí vás stejně tak dobře ochrání pouhé pravidelné umývání rukou. Také koupel má svá úskalí. Vysušuje například pokožku, a to vytváří otvory, kterými se dovnitř mohou dostat infekce.

Brandon Mitchell, profesor dermatologie na George Washington University, poznamenává, že přemíra koupání může lidskou pokožku zbavit přirozených tuků a narušit imunitní systém kůže. To všechno napomáhá zasahování bakterií.

„Vaše tělo je od přírody dobře promazávaný stroj. Denní sprcha není nutná,“ říká Mitchell a tvrdí, že pro většinu lidí se stačí sprchovat jednou až dvakrát týdně.

Těm, co na každodenní koupeli trvají, profesor vzkazuje, aby si nemydlili celé tělo, nýbrž jen oblasti, které produkují silně páchnoucí sekrety, například podpaždí a rozkrok.

 
Přeložil: Ondřej Horecký; originální článek: small United States