Jang Čung-keng (vlevo) jako mladík a jeho mladší bratr Jang Čung-šeng, kteří byli oba dva umučeni k smrti čínskou policií za to, že odmítli vzdát se učení Fa-lun Kungu. (Minghui)
Jang Čung-keng (vlevo) jako mladík a jeho mladší bratr Jang Čung-šeng, kteří byli oba dva umučeni k smrti čínskou policií za to, že odmítli vzdát se učení Fa-lun Kungu. (Minghui)
V roce 1995 našel Jang Čung-keng, letitý nadšenec do bojových umění a čchi-kungu, pocházející ze střední Číny, něco, pro co mohl žít. Byl to Fa-lun Kung (Falun Gong), meditativní spirituální praxe, která se v té tobě stala velmi oblíbenou a hojně se rozšiřovala po celé Číně. Falun Gong je založen na tradičních buddhistických a taoistických principech, učí lidi zlepšovat si charakter a cvičit. Pro svůj společenský a zdravotní prospěch byl v Číně po jeho zveřejnění v roce 1992 uznáván i státními institucemi a médii.

Zlom v situaci nastal, když exprezident Ťiang Ce-min přesvědčil Komunistickou stranu Číny, aby Falun Gong zakázala. V roce 1999 byla spuštěna celostátní kampaň na vyhlazení příznivců Falun Gongu. Následně byl pan Jang Čung-keng na konci roku 2000 zavřen na tři roky do vězení. Kromě bití na něm praktikovali metody, jako je vymývání mozku, elektrické šoky, aplikace drog a násilné krmení. Cíl? Transformace, tedy ideologická konverze za účelem vzdání se svého přesvědčení.

Jeho boj s persekucí nakonec skončil v roce 2013, kdy byl Jang, který se mezitím přestěhoval do provincie Če-ťiang, 24. června zatčen. O čtyři dny později byl tento 38letý muž nalezen mrtvý. Jeho tělo bylo spáleno poté, co policie umožnila rodině letmý pohled na jeho pošramocené ostatky.

Když Jangova matka uviděla mrtvé tělo svého staršího syna, omdlela. Ale nebylo to naposledy, kdy ji postihl takový srdcervoucí šok. Internetové stránky Minghui.org, které poskytují zpravodajství o pronásledování Falun Gongu, oznámily  3. května 2016, že Jangův mladší bratr Čung-šeng byl 10. dubna rovněž zatčen a zemřel po pouhých deseti dnech od zadržení.

Policie informovala Jangovu rodinu, že jejich syn zemřel na následky hladovky, kterou začal držet jako akt protestu proti uvěznění. Příslušníci veřejné bezpečnosti tvrdili, že byla provedena pitva, ale odmítli poskytnout jakékoliv bližší informace. Přesný čas a způsob jeho smrti ve vazbě se ještě zjišťuje.

Pronásledování příznivců duchovního hnutí Falun Gong bylo vyprovokováno a řízeno tehdejším předsedou strany Ťiang Ce-minem, který vytvořil speciální útvar k jeho likvidaci. Represe se dotkly odhadem 70–100 milionů lidí v Číně.

Odborníci na dodržování lidských práv věří, že stovky tisíc nebo až miliony stoupenců tohoto hnutí byly uvězněny a minimálně desítky tisíc z nich zemřely v policejní vazbě. Další úmrtí zkoumá několik zpráv zpravodajů OSN, vyšetřovací zpráva kanadských právníků nazvaná Krvavá sklizeň nebo terénní výzku amerického žurnalisty Ethana Gutmanna. Tyto zdroje dokládají, že v čínských vojenských nemocnicích dochází je spolupráci s vězeňským systémem, odkud masově získávají nedobrovolné dárce orgánů. Terčem násilných odběrů jsou podle expertů především následovníci Falun Gongu.

Klíčovým rysem kampaně čínského režimu proti Falun Gongu je až posedlost „transformováním“ příznivců Falun Gongu. Dochází k němu často za použití mučení a týrání, kdy se lidé pro nesnesitelnou bolest podvolí požadavkům vykonavatelů státní moci. Pro úřady je kladným výsledkem „převýchovy“ podepsání takzvaného „prohlášení lítosti“, ve kterém musí zadržený pohanět Falun Gong a jejího zakladatele a vyslovit vděčnost komunistické straně za to, že jej přivedla na správnou cestu. Tito „kajícníci“ jsou často následně nuceni pomáhat tajné policii, udávat a konvertovat ostatní.

Podle Minghui.org takováto vynucená prohlášení o lítosti veřejně anulovaly a zrušily stovky tisíc následovnícků Falun Gongu, kteří prohlásili, že byly k podepsání dokumentu donuceni násilím, ale prohlášení nepochází z jejich srdce a ze svobodné vůle. Jang Čung-šeng byl jedním z těch, kteří podepsali a posléze anulovali tento dokument. Podle informací z Minghui to bylo v roce 2011. Místo toho, aby mu to přineslo klid, ho ale čekala jen nekonečná série dalších problémů.

„Čínská komunistická strana si vymyslela nebezpečné prostředky, jak během mnoha let neustále šikanovat mě a moji rodinu,“ prohlásil tehdy Jang a dodal: „Vyhrožují, lžou, šíří pomluvy, klamou rodinu a dál pokračují v zastrašování a pronásledování. Během let perzekuce se se mnou žena rozvedla a stal se ze mne bezdomovec.“


Přeložila Karolína K.; originální článek: small United States