Bazalka posvátná neboli tulsi. (Tulsi/kamath_ln)
Bazalka posvátná neboli tulsi patří k thajským druhům bazalek. (Tulsi/kamath_ln)
Pro většinu Evropanů je vůně bazalky neodbytně spjata s italskou kuchyní. Tato bylina má však daleko širší využití než jen jako přísada do jídla.

Někteří tvrdí, že jméno bazalka pochází z řeckého slova „bazilisk“, česky bazilišek. Jiní ale tvrdí, že původem je „basileus“, řecký výraz pro krále. Lidové pověsti o bazalce podporují obě varianty.

Je to jakoby bazalka vždy symbolizovala přesné opaky, jako lásku a nenávist, království a chudobu. Ve středověku byla bazalka v Evropě považována za čarodějnou bylinu, která může zlo jak vyvolat, tak vyléčit.

Již v nejstarších písemných záznamech je bazalka spojována s různou havětí, jako s hady nebo škorpiony. Lidé ve středověku věřili, že škorpioni a červi se zjevují z listů bazalky. Lékaři tehdy dokonce varovali ostatní, že i pouhé čichnutí k bazalce přivodí „škorpiony v mysli“.

Je podivné, že rostlina s tak ošklivou pověstí byla zároveň nazývána „královnou bylin“, přesto je to tak. Řada starověkých kultur k bazalce přistupovala s velkou úctou. V Indii, například, byl místní druh bazalky spojován se dvěma z nejposvátnějších hinduistických bohů – Krišnou a Višnu. V bulharských a katalánských lidových pověstech je vůně bazalky označována jako prostředek k otěhotnění Panny Marie.

Léčivé účinky

Historické záznamy dokazují, že bazalka byla používána pro léčebné účely dlouho před tím, než se s ní začalo vařit.

20160515-bazalka1b
Dřevoryt bazalky od Leonharta Fuchse z roku 1543. (volné dílo)

Dávné kultury používaly bazalku na nejrůznější zdravotní obtíže. V tradiční čínské medicíně to bylo na odstranění horka a jedů uvězněných hluboko v těle. Bazalka v podstatě odstraňuje blokády a rozhýbává věci. Mohla by být vhodná pro každý interní orgán, který má problémy s ucpaností a stagnací.

Jednou z nejčastějších aplikací je léčba plicních potíží, jako astma, kašel a chronická bronchitida. Také podporuje menstruaci a pomáhá rodit, uvolňovat plyny a zlepšuje oběh krve.

Druhy bazalky

Bazalka patří k čeledi hluchavkovitých a vyskytuje se v pestré škále barev a chutí. Existuje víc než 50 různých druhů, které mají rády teplé klima a hodně slunce.

Všechny bazalky jsou silně aromatické s typickou květinovo-hřebíčkovou vůní. My za bazalku pokládáme hlavně bazalku pravou (Ocimum basilicum), ale odrůdy v Asii jsou ještě výraznější. Kolektivně se jim říká thajské bazalky. Mají špičatější, ne tak měkké, poddajné listy a barva je zelená (ale ne tak ostře zelená jako u bazalky pravé), nebo nafialovělá.

20160515-bazalka03
Bazalka pravá. (fotogal/iStock)

Jednou z „thajských“ odrůd, které se momentálně dostává velké pozornosti, je bazalka posvátná (Ocimum sanctum) neboli tulsi, což je její indické jméno. Označuje bohyni uctívanou pro svou věrnost. V sanskritu tento výraz značí „neporovnatelná“.

Jak už jméno naznačuje, v ajurvédě této bazalce přikládají velkou důležitost. Tato bylina se v Indii používá pro ta samá onemocnění, jaká Evropané léčili bazalkou pravou, plus pro některá další.

Pro současné bylinkáře je tulsi adaptogen – rostlina pomáhající tělu lépe se vypořádat se stresem a stárnutím. Tulsi je zřejmě nejvíce známá pro léčbu zdravotních problémů s nadledvinkami, např. regulace spánkového cyklu, zvýšení plodnosti a imunity a nabuzení osob s chronickou únavou.

20160515-bazalka04
Bazalka posvátná, latinsky ocimum sanctum, také nazývaná ocinum tenuiflorum, lidově známá jako tulsi. (bdspn/iStock)

Stejně jako evropská bazalka, i její indická sestra uvolňuje zablokovanou energii ve všech orgánech těla, dokonce i v mozku. Tradičně se používá k uvolnění a stimulaci mysli. Zmírňuje stres a nespavost a také napomáhá jasnému a soustředěnému uvažování. Fakultní nemocnice Marylandské univerzity doporučuje tulsi na PTSD (posttraumatický stresový syndrom).

Někteří herbalisté, zejména na Blízkém Východě a v Indii, používají tuto bazalku k léčbě symptomů nadměrné konzumace marihuany, jako jsou paranoia, zmatená mysl a návykovost. Podle bylinkáře Matthew Wooda pomáhá bazalka také v případech, kdy chce pacient vyplavit z těla rezidua farmaceutik.

Ozývají se i názory, že tulsi by klidně mohla soupeřit s marihuanou co do zdravotních účinků. Podobnost chemických látek v obou rostlinách nasvědčuje tomu, že bazalka posvátná může účinně působit proti řadě zdravotních problémů, kvůli nimž lidé užívají marihuanu. Výhodou tulsi samozřejmě je, že nemá psychotronní následky.

Esenciální olej z bazalky

Bazalka se tradičně používá na bolest a výzkum ukazuje, že tato bylina by mohla být stejně účinná jako řada moderních léků. Protibolestivé účinky bazalky leží v jejím éterickém oleji, který vykazuje shodné protizánětlivé vlastnosti, jako aspirin a ibuprofen.

Tak jako tato farmaka, esenciální olej z bazalky dokáže potlačit enzym COX2 v těle. Těm, kdo trpí artritidou a dalšími druhy chronické bolesti, určitě neuškodí, když do svého jídelníčku přidají štědrou dávku bazalky.

20160515-bazalka2
Éterický (esenciální) olej z bazalky může pomoct od chronických bolestí. (volné dílo)

Jedinci, kteří se obávají onemocnění vyvolaných stravou, by se rozhodně neměli bazalce vyhýbat. Rostlina se tradičně používá jako repelent proti hmyzu a aby zmírnila hmyzí štípnutí (zejména to platí u škorpionů), ale dá se použít také jako prostředek proti bacilům. Složky bazalkového esenciálního oleje potlačují širokou škálu bakterií včetně druhů, které si vyvinuly značnou odolnost  vůči antibiotikům.

Studie v časopise Food Microbiology z roku 2004 objevila, že umývání zemědělských produktů ve vodě zředěné (1 procento) s bazalkovým nebo tymiánovým olejem odrazuje bakterie způsobující průjem a žaludeční křeče.

Použití bazalky

Většina zdravotních účinků bazalky pochází z esenciálního oleje, proto je důležité vědět, jak ji používat. Horkem éterické oleje vyprchávají, proto přidávejte bazalku až na konci vaření, těsně před podáváním na stůl.

U přípravy bazalkového čaje (velmi vhodný na bolesti hlavy a pálení očí) přikryjte hrnec, aby vám  těkavé oleje neunikaly. Jakmile začne voda vařit, vypněte sporák, vhoďte do hrnce listy bazalky a hrnec přikryjte pokličkou. Nechte louhovat aspoň 20 minut, pak sceďte.

20160515-bazalka3
Skvělým způsobem, jak bazalku zpracovat, je pesto. (volné dílo)

Nejlepší je samozřejmě tato teplomilná rostlina v čerstvém vydání, ale například přes zimu ji můžete uchovávat v mrazničce. Čerstvou bazalku nasekejte, smíchejte s olivovým olejem a směs nalijte do tácků na ledové kostky, čímž vám vzniknou praktické koncentrované porce na pozdější použití.

I sušené listy si můžou uchovat poměrně dost éterického oleje, musí být ovšem správně uskladněny. Když vůně vyprchá, bazalku vyhoďte, dobré věci v ní jsou ty tam.

Pokud chcete použít bazalku jako doplněk stravy, tinktura je tou nejvhodnější formou, protože alkohol pomáhá uchovat esenciální olej. Kapsle také nejsou špatné, ale mohou ztratit sílu nedlouho po otevření láhve.

20160515-bazalka1
Dvě odrůdy bazalky v podání Basiliuse Beslera. (volné dílo)

Některé léčivé účinky bazalky poznáte okamžitě, ale u jiných to může nějaký ten čas trvat, než přijdou. To obzvlášť platí u chronických bolestí, nerovnováhy v nadledvinkách nebo u problémů s cukrem v krvi. V takových případech může dojít k zaznamenatelným výsledkům až po pravidelném užívání bazalky několik týdnů nebo dokonce měsíců.

Běžné a bezpečné dávkování se pohybuje mezi 300 a 600 miligramy denně. Pro nejlepší výsledky se poraďte s kvalifikovaným herbalistou.

Zajímavá fakta

  • ve středověku se věřilo, že bazalka je jedovatá. Důvodem měl být fakt, že neroste poblíž routy vonné. Routa se dřív považovala za „nepřítele jedů“ a tudíž každá rostlina, která u ní nerostla, byla automaticky brána za podezřelou.

  • bazalka je vhodným souputníkem pro rajčata. Když se tyto dvě rostliny pěstují vedle sebe, bazalka odpuzuje od rajčat běžné drobné škůdce. Někteří zahrádkáři přísahají, že bazalka v blízkosti rajčat zlepšuje jejich chuť.

  • v severní Itálii se věří, že muž, který přijme od ženy bazalku, jí zůstane věrný

 

  • ve starověkém Řecku byla žena hledající bazalku symbolem chudoby

  • bazalka se pěstuje v Asii a Africe přinejmenším pět tisíc let. Říká se, že do Řecka přinesl bazalku Alexandr Veliký, někdy kolem roku 300 n. l.

  • ve starověkém Římě lidé věřili, že čím hruběji budou nadávat semínkům bazalky před setím, tím silnější budou sazeničky

  • bazalka překypuje silnými fytochemickými a živnými látkami. Má málo kalorií a hodně beta karotenu, vitamínu A a C a dalších antioxidantů. Považuje se za dobrý zdroj zinku, železa a bílkovin.

  • slibné předběžné výzkumy ukazují, že některé fytochemické látky v bazalce mohou pomáhat u rakoviny prsu, prostaty a děložního hrdla. Jiné studie objevily, že bazalka může být prospěšná u cukrovky, vysokého cholesterolu, u otravy těžkými kovy, ozáření a šedém zákalu.


Přeložil: Ondřej Horecký.    Originální článek:  small United States


Čtěte také:

Rozmarýn – dobrý na paměť a oběh


Meduňka – bylina, která uklidňuje

Bylinky v kuchyni – oregano