Catherine Ryan Hyde. (Ross Land / Getty Images)
Catherine Ryan Hyde. (Ross Land / Getty Images)
V 90. letech byla Catherine Ryan Hydeová jen neznámou spisovatelkou s hromadou zamítavých dopisů od nakladatelů. Nevzdala se a její průlomový román Pošli to dál nakonec v roce 1999 zabodoval. O rok později se z knihy vyklubal film s hvězdným obsazením, který odstartoval celosvětové hnutí šířící dobro.

„Mým cílem bylo tehdy jen vidět Pošli to dál na pultech knihkupectví! ...Nikdy jsem si nepomyslela, že by byla dost silná na to, aby vedla ke změnám ve skutečném světě,“ napsala v emailovém rozhovoru s Epoch Times autorka.

Kniha je o dvanáctiletém chlapci, který dostane za domácí úkol „přijít s myšlenkou na to, jak změnit svět a jak tuto změnu realizovat“. Hošík přijde s nápadem udělat dobrý skutek pro tři osoby a požádat každou z nich, aby to poslali dál tím, že udělají dobrý skutek pro další tři lidi. A tak se ze tří dobrých skutků rychle stalo 9, pak 27, potom 81 a tak dál.

Hydeová popsala jeden z prvních okamžiků, kdy si uvědomila, že se z její fikce stává realita. V roce 2000 si přečetla článek v Buffalo News o ženě, která ztratila po cestě na poštu šek na splátku auta. Na šeku byla pouze polovina potřebné splátky a útržek papíru s prosbou o trochu víc času na doplacení zbytku. Šek našel jeden manželský pár, odeslal ho a navíc zaplatil zbylou polovinu dlužné částky. Inspirací pro manžele byl film Pošli to dál, který viděli večer předtím.

20160605-catherine3
Helen Huntová, mladý Haley Joel Osment, a Kevin Spacey pózují při premiéře Pošli to dál v Beverly Hills, 12. října 2000. (Lucy Nicholson / AFP / Getty Images)
Zřejmě nejdelší řetězec Pošli to dál byl zaznamenám u mostu Golden Gate Bridge, kde lidé platí mýtné za ty, co stojí v řadě za nimi nebo ve Starbucksu, kde lidé platí za objednávky osob za nimi.

Některé příběhy jsou opravdu silné a dojemné. „Je jich tolik a hodně jich je velkých a pronikavých a pořád trvají. A přesto pořád myslím na dopis od jednoho druháčka, který mi napsal, že chce navštívit domov důchodců a mluvit si s lidmi, co tam žijí, protože si myslí, že se cítí osamocení. Tohle ještě nikdo nepřekonal, alespoň ne pro mě,“ říká Hydeová.

20160605-satelit4
Sharon a Nikki McCutcheonovy dávají své fotky zdarma na internet prostřednictvím licence Creative Commons. Zájemcům píší: „Nechceme za to vůbec nic, ale bylo by pěkné, kdybyste to také poslali dál! Podělte se o trochu lásky, udělejte pro někoho něco hezkého.“ (Sharon and Nikki McCutcheon)
Nápadem na napsání knihy byl pro spisovatelku dobrý skutek, kterého se jí dostalo. Porouchalo se jí auto a dva neznámí kolemjedoucí jí pomohli, aniž by jim měla šanci pořádně poděkovat. Na oplátku se proto rozhodla zastavovat motoristům v podobné situaci, v jaké se ocitla i ona, a začala dělat menší dobré skutky.

„Všimla jsem si, že jsme často k cizím lidem dost podezřívaví. V podstatě se jeden druhého bojíme. V knize jsem chtěla vytvořit fiktivní situaci, která by umožnila, aby se myšlenka „pošli to dál“ rozšířila a lidé pochopili, že tu jde o opravdu nezištné dary, jinými slovy, bez jakýchkoliv podmínek. No a pak….život zimitoval umění,“ vzpomíná Hydeová.

Autorka založila v roce 2000 Nadaci Pošli to dál, která funguje dodnes. Jejím hlavním zaměřením jsou dnes školy, kam se snaží distribuovat výtisky své knihy, rozvíjet diskuze a dávat dětem úkoly ve snaze vychovat z nich laskavé dospělé.

Tato školní iniciativa odstartovala v roce 2014, kdy Hydeová vydala dětskou verzi své knihy upravenou, aby byla snadnější pro mladé čtenáře. Nadace začínala se 300 knihami, které rozeslala do pár škol. To bylo v září 2014. Do roka už to bylo tři tisíce knih do 28 škol po celých Spojených státech a stále jich přibývá.

Dnes už slavná autorka se svěřuje, že po tolika letech už si zvykla na to, jak moc se její myšlenka rozšířila, ale přesto ji to někdy ještě udiví. „Sleduji například televizi a slyším nějakou osobnost, jak říká ta tři slova zrovna, když to opravdu nečekám, a já si pomyslím: Páni, jak se tohle dostalo z mojí hlavy až na všechna ta místa?“

20160605-catherine4
Nyní již bývalý prezident Bill Clinton s Catherine Ryan Hydeovou, kterou pozval do Bílého domu na promítání filmu Pošli to dál. (poskytla Catherine Ryan Hyde)
Kniha Pošli to dál byla jejím agentem původně zamítnuta, ale Hydeovou to neodradilo a nakladatele si našla. Dodnes vydala něco kolem třiceti knih a to všechno navzdory více než 1 500 odmítnutím. V současnosti spisovatelka vyučuje jiné autory a povzbuzuje je, aby vytrvali a nevzdávali se.

Na závěr pisatelka popisuje svůj recept na lepší svět: „Všichni říkáme, že chceme žít v laskavějším světě. Ono není těžké být hodnější. Změnit celý svět ze dne na den, to by určitě těžké bylo, ale přidat trochu dobrosrdečnosti do světa, když se ráno vzbudíme, to je snadné. Otázka tedy zní, jestliže my všichni chceme žít v lepším světě a být dobrosrdečným, je snadné, proč to prostě neuděláme? Proč někdo prostě nezačne?“


Přeložil: Ondřej Horecký; Původní článek na small United States