Čínský ministr zahraničí Wang Yi v Pekingu, 30. dubna 2016. (Jason Lee / AFP / Getty Images)
Čínský ministr zahraničí Wang Yi v Pekingu, 30. dubna 2016. (Jason Lee / AFP / Getty Images)
Otázky týkající se lidských práv jsou „nezodpovědné“, „plné předsudků“ a „naprosto nepřijatelné“, řekl čínský ministr zahraničí Wang I v razantní odpovědi na otázku kanadské reportérky, která si dovolila na tiskové konferenci upozornit na problémy, které v Číně dlouhodobě přetrvávají. Tisková konference se konala 2. června v sídle Global Affairs Canada v Ottawě.

„Jsou to čínští lidé, kteří jsou v nejlepší situaci, v nejlepší pozici vyjádřit se o situaci v oblasti lidských práv v Číně,“ odpověděl čínský ministr prostřednictvím tlumočníka.

Otázka položená reportérkou Amandou Connollyovou z webového zpravodajského portálu iPolitics zahrnovala také případ pohřešovaných hongkongských knihkupců a Kanaďana Kevina Garratta, který provozuje kavárnu v Číně. Kevin Garratt byl čínskými úřady obviněn ze špionáže.

Videozáznam z tiskové konference


Viditelně rozzlobený Wang I mluvil rychle: „Musím se zeptat, jestli rozumíte Číně. Už jste někdy byla v Číně? Víte, že Čína vyzvedla více než 600 milionů lidí z chudoby? A víte, že Čína je nyní druhou největší ekonomikou na světě z velmi malé základny?“

Ministr zahraničí pokračoval tvrzením, že Čína zaručila lidská práva a zakotvila je v ústavě této země, jinak by nemohla provést své „velké kroky“ v hospodářském rozvoji.

Komentář

Prohlášení Wanga kontrastuje s událostmi na území Číny probíhajícími v posledních letech. Při pohledu na dodržování lidských práv v praxi lze uvést zatýkání čínských právníků, kteří zastupovali lidi pronásledované čínským režimem, komunistickou stranou Číny. Dalšími z řady případů porušování lidských práv v praxi je potlačování odborářských aktivistů, etnických Tibeťanů, Ujgurů a duchovního hnutí Fa-lun Kungu (Falun Gongu).

Čínský advokát Kao Č'-šeng, který získal mnohá zahraniční ocenění za odvážnou advokacii a v Číně byl považován za jednoho z deseti nejlepších právníků v zemi, se o stavu čínské justice detailně vyjadřuje ve své knize Za Čínu spravedlivější. Podle něho je čínská ústava napsána vznešeně, avšak v praxi se nedodržuje. Z výpovědí bývalých čínských soudců a právníků je praxe taková, že o rozsudku rozhoduje komunistická strana. Rozsudek tedy není uplatňováním ústavy a zákona, ale je mnohdy manipulovaný a soudní procesy zinscenované.

Analýzy čínského finančního vzestupu ukazují, že čínský režim si k velkým ziskům dopomohl především potlačováním lidských práv. Celá řada výpovědí bývalých vězňů ukazuje, že velké množství výrobků pro západní trhy proudí z pracovních táborů. Bývalí vězňové vypovídali, že dělali ručně šité králíčky pro firmu Nestlé, pantofle Homer Simpson, vánoční osvětlení a různé textilní výrobky pro jiné společnosti.

Jako „pěst na oko“ působí vyjádření ministra Wanga Iho v kontrastu s tím, že čínský režim odmítl podat vízum do Číny kanadské Miss World Anastasii Lin, protože si dovolila hovořit o situaci lidských práv v zemi. Rodině kanadské Miss World, která žije v Číně, vyhrožovala čínská policie a zástupce čínské ambasády odpověděl, že Ansatasia Lin „musí zaplatit za svůj postoj“, což podle něj bylo vysvětlení neudělení víza pro její účast na Miss World, která se konala v roce 2016 v čínském letovisku Sanya. Anastasia Lin se rovněž věnuje duchovní disciplíně Falun Gong, kterou čínský režim na území Číny tvrdě potlačuje.

Prohlášení ministra Wang Iho jsou pravdivá pouze částečně. Lidská práva jsou v čínské ústavě zakotvena a Čína se stala ekonomickou velmocí. Praxe však ukazuje, že režim, soudy i policie ústavní práva Číňanů ohýbají a porušují. Ekonomickou velmocí se Čína stala díky západním investicím a velmi nízkým platům, které Číňané za práci dostávají. Nic nenapovídá tomu, že by se Čína stala ekonomickou velmocí díky tomu, že čínský režim v praxi svědomitě dodržuje lidská práva.

Až si čínští politici dokáží přiznat realitu, bude si jich západní svět vážit, do té doby jim nezbývá než lhát, aby vypadali lépe.


Komentář k události napsal Milan Kajínek, zprávu o průběhu konference připravil Leo Timm

Originální článek: small United States