Návštěvníci Noční přírody Josefovských luk měli obrovské štěstí, mohli pozorovat největšího evropského hlodavce, bobra. ( David Číp)
Návštěvníci Noční přírody Josefovských luk měli obrovské štěstí, mohli pozorovat největšího evropského hlodavce, bobra. ( David Číp)
Jaroměř – Když v sobotní podvečer před letním slunovratem procházeli návštěvníci Ptačího parku  Josefovské louky, potkalo je nečekané překvapení. V jedné ze zátočin Staré Metuje se ukázal i tvor, o kterém všichni slyšeli, ale málokdo ho viděl na vlastní oči – bobr evropský.

Asi 110 návštěvníků se vydalo do noční přírody pozorovat ptáky, žáby, netopýry, ryby i lišaje, vyšli za poznáním podivností života v přírodě po setmění. Letos měli výpravu ošperkovanou několika nečekanými přírodovědeckými zážitky.

V týmu pozvaných odborníků se objevil i náš nejvýznamnější primatolog Dr. Stanislav Lhota, známý svým bojem proti ničení posledních deštných pralesů v Indonésii a kampaní proti palmovému oleji, který toto ničení způsobuje.

O zvláštní setkání se pak postaral kurátor plazů a obojživelníků brněnské ZOO Mgr. Petr Šrámek, kterému se podařilo odchytem potvrdit přítomnost vzácné evropsky významné žabky kuňky ohnivé.

20160626-kunka
Kuňku ohnivou, celoevropsky ohrožený druh žáby, se na Josefovských loukách podařilo najít poprvé. (Břeněk Michálek)

„Je fascinující, kolik druhů obojživelníků se dá na tomto kousku mokřadních luk pozorovat,“ pochvaloval si Šrámek i návštěvníci akce, kteří si mohli zástupce místních živočichů prohlédnout zblízka. Dostalo i na ryby, které chvíli před akcí nachytal znalec Staré Metuje Georgi Nedjalkov.

Samotní ornitologové pak prováděli odchyt a demonstraci opeřenců, po setmění dokonce i netopýrů, kteří se chytli do speciálních velejemných sítí nastražených nad řekou. Lišaje a další noční motýly bylo možno zkoumat na velkých plachtách, které entomologové osvítili výkonnými zářivkami.

Setkání se stavitelem hrází

Zlatým hřebem celé akce bylo pozorování vskutku nevšední. Při procházce tzv. Josefovskou džunglí na břehu Staré Metuje se před účastníky ve vodě zjevil největší evropský hlodavec – bobr evropský, který se pak nerušeně věnoval své práci.

„Je to vůbec první pozorování tohoto impozantního savce v ptačím parku. Bobr je nezastavitelný budovatel hrází a nor. Doufám, že s tímto samozvaným stavitelem budeme vycházet,“ uzavírá Břeněk Michálek, správce Ptačího parku České společnosti ornitologické.

Noční obyvatele ptačího parku bude možné poznávat i na Noci netopýrů na Josefovských loukách 2. září 2016.

20160626-exkurze
Noční příroda Josefovských luk mívá tradičně vysokou návštěvnost. (David Číp)


Zdroj: TZ