Liou Jün-šan, šéf propagandy a člen Stálého výboru politbyra, se účastní zahajovacích oslav Národního lidového kongresu ve Velké lidové síni v Pekingu 5 dubna 2016. (Wang Zhao / AFP / Getty Images)
Liou Jün-šan, šéf propagandy a člen Stálého výboru politbyra, se účastní zahajovacích oslav Národního lidového kongresu ve Velké lidové síni v Pekingu 5 dubna 2016. (Wang Zhao / AFP / Getty Images)
Kritika stranického anti-korupčního oddělení vůči Oddělení propagandy, nedávný politický vývoj i různé fámy předznamenávají změnu postoje prezidenta Si Ťin-pchinga vůči Liouovi Jün-šanovi.

Analýza zpráv

Zdá se, že se toho v Číně během padesáti let od začátku kulturní revoluce v oblasti propagandy změnilo velmi málo. V prestižní obřadní síni v Pekingu zní „rudé“ písně, otevřená kritika komunistického režimu je umlčována a zdá se, že si lídři strany nadále ustanovují kult osobnosti.

Stranická Interní disciplinární komise nicméně není spokojena s nedávnými kroky člena Stálého výboru politbyra a šéfa propagandy Lioua Jün-šana.

Vedení Oddělení propagandy postrádá politické uvědomění, napsal Wang Chaj-čchen, hlava disciplinárního oddělení ve zprávě z 3. června 2016. Dvouměsíční vyšetřování inspekčního týmu odhalilo ze stranických dokumentů rozpor mezi instrukcemi stranické centrály a tím, co oddělení propagandy dělá a další pochybení v oblasti pronájmu a korupce.

Explicitní obvinění oddělení propagandy vnitrostranickou inspekcí je další ze série iniciativ prezidenta Si Ťin-pchinga proti Liouovi Jün-šanovi, které se udály během roku 2016. Obvinění, nedávný politický vývoj a fámy naznačují, že prezident v blízké budoucnosti pravděpodobně vytlačí šéfa propagandy mimo politické dění.

Dokument vydaný stranou 3. června 2016 předznamenává „veliké politické zemětřesení“ v nejvyšších patrech vedení komunistické strany, uvedla zpráva stanice BBC, která dokument citovala: „Politická překážka prezidenta Si Ťin-pchinga by mohla být ze svého postu odstraněna.“

„Toto je signál, že elitní čínské vedení není spokojené s prací oddělení centrální propagandy a že se schyluje k nápravě tohoto oddělení,“ uvedla BBC. Předpokládá se, že ona „politická překážka” je ve skutečnosti označením pro osobu Lioua Jün-šana.

Šéf propagandy Liou Jün-šan je známý spojenec exprezidenta Ťiang Ce-mina. Předtím, než se vlády ujal Si Ťin-pching, umožňoval Liou Jün-šan svým spojencům v politbyru – vojenským předsedům Sü Cchaj-chouovi a Kuo Po-singovi a šéfovi bezpečnosti Čou Jung-kchangovi, aby měli v médiích poslední slovo.

Současný prezident Si Ťin-pching usiluje o reálnou kontrolu nad komunistickou stranou a jediná cesta, jak toho může dosáhnout, je vytlačit ze hry mocenské uskupení okolo exprezidenta Ťiang Ce-mina, které si stále ve straně udržuje určitou moc. Tato skupina je přímo zodpovědná za násilné represivní kampaně vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong, jež měly podle posledních zveřejněných odhadů zahraničních expertů připravit o život více než jeden milion Číňanů.

Od roku 2012 probíhá nebývale rozsáhlá čistka uvnitř komunistické strany. Jsou zatýkání členové mocenské linie exprezidenta Ťiang Ce-mina, vrcholoví úředníci v armádě i politbyru. Další klíčový stranický orgán, který je nyní na řadě, je jak se zdá, oddělení propagandy.

Nedávné zprávy z Číny hovoří o tom, že již došlo k tajnému zatčení samotného Ťiang Ce-mina jeho umístění pod armádní dohled na okraji Pekingu.


Článek byl redakčně zkrácen.