Nové album skupiny Oceán s názvem Ve smíru bylo pokřtěno v brněnské Flédě.
Nové album skupiny Oceán s názvem Ve smíru bylo pokřtěno v brněnské Flédě.
Legendární elektropopová skupina Oceán vydala po pětadvaceti letech nové album s názvem Ve smíru. V současnosti probíhá koncertní turné, které zahájil křest nové  desky v Praze v klubu Roxy. Další zastavení se konalo pro brněnské a moravské fanoušky v Brně, v klubu Fléda ve středu 22. června 2016.

Znovuzrození legendy zvané Oceán

Znovuobnovení činnosti novoromantické skupiny Oceán, která ukončila svoji činnost v roce 1993, se uskutečnilo po dlouhé odmlce v roce 2011, kdy kapela po smrti tehdejšího frontmana Petra Muka vydala singl Odlesk tvůj. Po koncertní šňůře se soubor odmlčel a následovalo avizované vydání nového alba, které vyšlo v červnu tohoto roku. Skupina v obměněném složení vyrazila seznámit staré i nové příznivce s aktuální studiovou deskou a novou tvorbou.

V černé a bílé…

Koncert začal krátce před devátou hodinou, když na potemnělé pódium vstoupil klávesista Petr Kučera a na pozadí příjemně rozehraného intra se postupně na jeviště přidávali ostatní členové souboru v černém oblečení včetně zpěvačky Jitky Charvátové, která kontrastně vystoupila v bílých šatech a s kloboukem připomínající květ leknínu, který je ostatně i symbolem nové desky. Klub byl naplněn více než z poloviny, publikum tvořili převážně ortodoxní fanoušci ve věku okolo čtyřiceti let, kteří skupinu poslouchali v dobách její největší slávy.

Staré hity i nové skladby

Prvotní nesmělý kontakt skupiny s publikem zahájila skladba Dávná zem a postupně zaznívaly osvědčené staré hity zkombinované s novými písněmi z alba Ve smíru ve vyváženém koktejlu, který posluchače v sále postupně uvolňoval a příjemně zahušťoval atmosféru. Během několika písní bylo v klubu tak horko, že si skalní příznivci mohli připadat jako za starých časů, kdy kapela vyprodávala velké haly. Úvodní mírné napětí se brzy rozpustilo a zpěvačka Jitka Charvátová začala kralovat celé scéně. Některé songy skupiny fanoušci odzpívali společně s Jitkou Charvátovou jako za doby největší slávy kapely. Oproti dřívějšímu zvuku se však nová podoba Oceánu liší. Písničky v nových aranžích znějí mnohem více moderněji, a přitom neztrácejí svou původní atmosféru, a naopak si drží svůj osobitý nadčasový styl stejně jako dříve. Dvorní textař Petr Hons, který se v nové sestavě ujal kytary, otextoval nové písničky, a ty si díky silné a hloubavé poetice udržují vysoký standard.

20160628 ocean1

Křest mořskou vodou

Zhruba v polovině koncertu skupina ohlásila křest nové desky. Křtu se zúčastnila skupina s jejich manažerem a s jedním z náhodně vybraných fanoušků. Stylově se nové album křtilo mořskou vodou. Poté následovala další smršť písniček složená z největších hitů souboru. Nemohla chybět píseň Prázdná ulice, Čas, Létám, Jeden den, Noc je jako…, Narcis a další. Všemi dychtivě očekávaný největší hit kapely – Ráchel oproti poslednímu koncertu, kdy tento nejznámější šlágr zazněl pouze ze záznamu, tentokrát zazpívala naživo a s přehledem úřadující zpěvačka Jitka Charvátová.

Z nových skladeb asi nejvíce zaujala píseň Dante připomínající návaznost na tehdejší typický zvuk skupiny. Úspěch sklidil také singl Bludný Holanďan, který členové souboru věnovali zpěvákovi Petru Mukovi. Téměř dvouhodinový set zakončily skladby Padají koně a Aha, které za koncertem udělaly důstojnou tečku.

Skupina ukázala, že se těší výborné formě a má chuť i odhodlání znovu hrát pro své publikum. Jediné, co tuto náladu rušilo, byl nepříliš kvalitní zvuk. Což je velká škoda, jinak koncert ve svěžím tempu, v úderných beatech sypal jeden hit za druhým, atmosféra byla skvělá, plná nostalgie, ale zároveň i naděje v další pokračování.

Ve smíru...

Symbolický název nové desky Ve smíru hodně vypovídá o dalším směřování skupiny. Sama zpěvačka Jitka Charvátová se nechala slyšet, že nové album je nejen jakousi spojnicí mezi kapelou a fanoušky, ale naznačila i pomyslné smíření Oceánu s minulostí spojovanou převážně s bývalým zesnulým kultovním zpěvákem skupiny Petrem Mukem a nynějším novým začátkem charakterizovaným právě novou deskou. Toto souznění kapely s fanoušky zpěvačka Charvátová několikrát zopakovala. Spokojení byli i příznivci Oceánu v sále. Mnozí si pochvalovali atmosféru i nový zvuk kapely. Jeden fanoušek dokonce prohlásil, že má z vystoupení husí kůži, jiná vyznavačka skupiny nešetřila chválou na výbornou atmosféru a umění nové zpěvačky. Jiní Oceánisté zase nostalgicky vzpomínali na dřívější koncerty, které jim ten probíhající připomínal. Zdálo se, že i ostatní členové Oceánu byli s vystoupením nadmíru spokojení – Petr Kučera dokonce prohlásil, že koncert byl vydařenější než jeho pražská premiéra. Jitka Charvátová ukázala, že nejenže výborně zpívá, ale také si zároveň dokáže udržet svůj styl a odstup, aniž by se jakkoliv situovala do projevu Petra Muka.

I když brněnská Fléda rozhodně nebyla vyprodaná, koncertu nechyběla komorní atmosféra ani silná energie, která opětovně doslova rozbouřila fanouškovská srdce. Křest desky Ve smíru jasně dokázal, že Oceán dokázal zavřít dveře za minulostí a otevírá se novým možnostem. Kdysi kultovní kapela Oceán má i dnes po více než dvacetileté pauze dostatek sil pokračovat dál. Nové album i energie, kterou kapela na koncertě ze sebe vydala jsou toho jasným důkazem...


Hodnocení koncertu: 85%