Krásně zbarvená dužnina melounu nám může nahradit i limonádu, navíc bez chemické úpravy. (SABAH ARAR / AFP / Getty Images)Krásně zbarvená dužnina melounu nám může nahradit i limonádu, navíc bez chemické úpravy. (SABAH ARAR / AFP / Getty Images)
Kdo z nás ví, co je lubenice obecná? Je docela překvapující zjistit, že pod tímto názvem se ukrývá vodní meloun. Slovo meloun pochází z řeckého jazyka a původně znamenal „zralé jablko“. Náleží do čeledi tykvovitých, z botanického hlediska jde o bobuli. O tom, zda je meloun zeleninou či ovocem, se vedou spory právě tak jako o jeho původ, zda pochází z Afriky nebo Asie.

Kdokoliv sní meloun, musí počítat s osvěžením,“ – perské přísloví (každý musí počítat s důsledky svých činů).

Vodní meloun obsahuje v průměru 81 % vody, což se zejména v létě stává vítaným zavodňujícím zdrojem pro náš organismus. Obsahuje fruktózu – ovocný cukr a vitamín C. Jeho vnitřní dužnina bývá většinou sytě červená až rudá, a kromě osvěžení dokáže působit jako lék. Obsahuje množství karotenů, antioxidantů, lykopen, betakaroten a citrulin. Citrulin se nachází ve slupce i v bílé části dužiny, a tak můžeme vyjíst bílou část dužiny až k okraji. Současně je citrulin obsažen i v jadérkách melounu. Nevyplatí se vybírat je a odhazovat. Nalézá se v nich přemíra užitečných látek, jako jsou mastné kyseliny, hořčík, draslík, mangan, zinek, železo, fosfor a vitamín B.

Není bez zajímavosti, že voda obsažená v jeho dužině napomáhá při vyživování a zejména vnitřním zvlhčování kůže. Jak je známo, nedostatečný přísun tekutin do těla se odrazí nejprve v kvalitě pokožky. Současně voda vyplavuje škodlivé látky z těla.

Vodní meloun vám pomůže posílit imunitu, chrání sliznice těla, podporuje ostrost zraku, dobrou paměť, odbourává toxické látky a může působit jako prevence proti rakovině.

Ačkoliv patří mezi nejsladší zeleninu, jeho konzumace je dietology doporučována k úspěšnému hubnutí.

Už ve starém Egyptě ženy věděly, že pojídání melounu se blahodárně projeví na jejich kráse. Rovněž antické krásky si ověřily, že melouny je obdařují krásnou pletí.

Pro pány bude jistě zajímavá informace, že pravidelné pojídání melounů účinkuje lépe než viagra, a navíc bez vedlejších účinků. Melouny jsou výrazně močopudné, což bývá využito při léčbě ledvinových kamenů.

A tak chceme-li si dopřát letní pohodu, nemůže u ní scházet meloun se svými ovocnými cukry, vitamíny, antioxidanty, které nám dodají zdroj energie a jsou okamžitým stimulantem tělesné i duševní kondice. Jeho krásně zbarvená dužnina nám může nahradit i limonádu, navíc bez chemické úpravy.

Dva melouny si nedáš do jednoho podpaždí,“ – balkánské přísloví.

Náš tip: Pokud si chcete vzít meloun na cesty, doporučujeme si ho doma předem nakrájet na malé kousky a uložit do plastové nádoby na potraviny. Přidat k němu můžete malou vidličku. Takto bude vždy připraven vám posloužit, aniž byste si zalepili prsty.

Do lidí a do melounů nevidíš,“ – italské přísloví.