Herečka Anna Sophia Robb, ilustr. foto. ( Paul Hawthorne / Getty Images)
Herečka Anna Sophia Robb, ilustr. foto. ( Paul Hawthorne / Getty Images)

Xylitol – E967

Kdysi dávno, snad  v 60. letech, si lidé říkali, že to „mletí pusou“ je jen nějaký americký rozmar. Doprovázeno mlaskáním bylo považováno za neslušné ve společnosti apod. Avšak dnes žvýkačka bez cukru náleží mezi doporučovanou ochranu zubní skloviny.


Místo cukru se začala používat umělá sladidla. Avšak umělý cukr – aspartam je stále kontroverzní látkou. Uvádí se, že dlouhodobá konzumace aspartamu může mít negativní vliv na nervovou soustavu. Poté, co vešlo do povědomí, že aspartam může způsobovat rakovinu, hledají výrobci žvýkaček sladidlo, které by jej nahradilo. A došli až ke stromu, bříze bělokoré.

A tak tu máme „éčko“ E967 – xylitol, což je organická sloučenina, nazývaná rovněž dřevný cukr nebo březový cukr. Náleží do skupiny alkoholických cukrů. 

Xylitol se nachází v přírodě ve více druzích ovoce a zeleniny včetně různých bobulí, zejména ve švestkách, malinách a jahodách. Jeho zdrojem jsou i kukuřičné plevy, oves i houby apod. Velmi zajímavé je, že organizmus dospělého člověka vyrobí až 15 gramů xylitolu denně. Xylitol se tedy přirozeně vyskytuje i v lidském těle.

Xylitol mohou používat také diabetici, jeho kalorický obsah je asi o 40 % menší než u běžného  cukru. Na zuby má velmi příznivý vliv. Protože neškodí zubům, je součástí mnoha speciálních žvýkaček a bonbonů.

Původně se vyráběl z březového dřeva, nyní je získáván z rostlinné hemicelulózy, např. z kukuřice, malin, švestek.

Funguje nejen jako sladidlo, ale i jako stabilizátor, zvlhčovadlo a na jazyku vytváří příjemný chladivý pocit, což je právě ve žvýkačkách přínosem. Metabolické přeměny xylitolu nepotřebují inzulin, proto jsou vhodné pro diabetiky.
 
Xylitol je předmětem mnoha odborných studii, protože se předpokládá, že by mohl mít i další využití v oblasti medicíny.

Používá se jako přísada do žvýkaček i cukrovinek, nebo jako stolní sladidlo, najdeme ho i v zubních pastách. Nežádoucí účinky u xylitolu zaznamenány nebyly, v běžných dávkách je xylitol považován za neškodný. Může mít diuretický efekt, ale tento poznatek nebyl nijak doložen a prokázán.

V ČR i v celé EU je používání xylitolu povoleno pro potravinářské účely s výjimkou dětské výživy. V USA je používání látky povoleno, pokud však výrobek obsahuje více než 10 % xylitolu, musí být na obalu uvedeno: „Nadměrná konzumace může vyvolat projímavé účinky.“

Freshbedýnky doporučují ke žvýkání právě žvýkačky ze xylitolu jako „super zdravé žvejky“. Třeba ty od Peppersmith neobsahují žádné umělé příchuti, barviva ani umělé konzervanty. Používají pouze přírodní výtažky, jako například z máty a citronu.

20160818-zvejky
Peppersmith – „super zdravé žvejky“.


Zdroje informací: www.zdravapotravina.cz/seznam-ecek/E967, freshbedynky.cz, knihy: Eat safe, Bill Statham; Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurray; Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimm; Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrbová; A consumer's dictionary of food additives