Ilustr. foto. (Peter Macdiarmid / Getty Images)
Ilustr. foto. (Peter Macdiarmid / Getty Images)
Sociální média sice umožňují dospívajícím zůstat v neustálém kontaktu se svými vrstevníky, ale na druhou stranu mohou mladé lidi, zejména hochy, připravit o příležitosti vybudovat si mezilidské dovednosti ve vztazích tak, aby romantický vztah v budoucnu úspěšně zvládali.

Nová studie vědců z University North Carolina at Chapel Hill a N. C. State University objevila, že čím víc mladí lidé se svými partnery komunikují online, tím hůře zvládají konflikty a prosazují se ve vztahu. Čas dospívání by měla být doba, kdy si mladiství vyvíjejí komplexní komunikační dovednosti.

„U elektronické komunikace je méně mezilidských signálů. Nevidíte výraz tváře a nepoužíváte neverbální komunikaci,“ říká Jacqueline Nesiová, vedoucí výzkumu, která se připravuje na titul doktorky v klinické psychologii. „Převládající použití sociálních médií může limitovat příležitosti k procvičování vzájemné konverzace, která je u dospívajících jedinců klíčová pro rozvoj důležitých dovedností.“

Nesiová a její kolegové studovali 487 mladých lidí, a to ve dvou časových obdobích s odstupem jednoho roku, aby určili množství času, jaký účastníci výzkumu tráví komunikací se svými partnery  osobně nebo přes telefon v porovnání s sms-kami a sociálními médii typu Facebook. Poté vyhodnotili dvě úrovně způsobilostí ve dvou hlavních dovednostech důležitých pro vztah: zvládání konfliktů a prosazování svých potřeb.

Výzkumníci zjistili, že dospívající, kteří tráví více času spolu na internetu, si nevedou tak dobře v těchto oblastech, například neví, jak zastavit hádku, než se plně rozhoří, nebo nechápou tak dobře postoj svého partnera při sdělování věcí, které se jim ve vztahu nelíbí. Účinky moderního světa komunikačních technologií se projevily jak na dívkách, tak na chlapcích, nicméně hůře na tom byli hoši, říká Nesiová.

„Sociální média umožňují dospívajícím být v neustálém kontaktu se svými vrstevníky. Je to skvělý prostředek, aby dospívající cítili, že jsou ve spojení s těmi, kdo jsou pro ně ti nejdůležitější. Něco takového si lidé, kteří vyrůstali před věkem sociálních médií, nedokáží ani představit,“ uvedl spoluautor studie Mitch Prinstein, vedoucí katedry klinické psychologie na University North Carolina at Chapel Hill.

Článek byl redakčně zkrácen. Původně byl publikován na stránkách University North Carolina at Chapel Hill.


Přeložil: Ondřej Horecký; zdroj: small United States