Snímek Doctor Strange spojuje přelomové vizuální efekty a duchovní nauky. (Falcon.cz)
Snímek Doctor Strange spojuje přelomové vizuální efekty a duchovní nauky. (Falcon.cz)
 
Žánr: Vědecko-fantastický, dobrodružný, akční

Scénář:
Jon Spaihts, Scott Derrickson, C. Robert Cargill

Režie:
Scott Derrickson

Hrají:
Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdamsová, Mads Mikkelsen, Tilda Swinton a další

„Myslíte si, že víte, jak svět funguje, ale co kdybych vám řekla, že realita, jakou znáte, je pouze jednou z mnoha a tento vesmír je jen jedním z mnoha dalších,“– Prastará.

Skeptický neurochirurg vychovaný západní vědou hledá uzdravení v chrámu skrytém zrakům běžných lidí. Když chrám nalezne, setká se s hlavní představenou, jež začne učením o akupunkturních drahách a zásadním vlivu duše na fyzické tělo. Chirurg na ní začne křičet, že „žádná duše neexistuje“ a zlostně ji uchopí za mnišský oděv. Představená jej nečekaně udeří do hrudi a vyrazí jeho duši ven z těla. Vědomí a duše neurochirurga se na několik sekund ocitne mimo fyzické tělo a pozoruje, jak padá na podlahu. Po tomto dosud nepředstavitelném zážitku se začne v chrámu učit a zdokonalovat v naukách, které považoval za zcela nemyslitelné.

Společnost Marvel Studios pokračuje v propojování světů všech hrdinů marvelovských komiksů. Superman, Tor, Batman, Ironman, Spiderman a další existují společně, ve stejné době a v tomtéž světě. Zatímco tito hrdinové mají zadržovat hrozby fyzického světa, existuje v pozadí další společenství duchovních, kteří svět chrání před hrozbami přicházejícími z jiných dimenzí a časoprostorů.

20161029-doctor-strange-recenze2
Prastará nečekaně udeří doktora do hrudi a vyrazí jeho duši ven z těla. (Falcon.cz)

Snímek Doctor Strange nabízí vhled právě do tohoto společenství tajemných mnichů z chrámu Kamar-Taj (čti kchámartáž). Zároveň také spojuje nejnovější filmové efekty různých filmových žánrů. Můžeme zde vidět deformace prostoru a reality, které přivedl k životu režisér Christopher Nolan ve snímku Inception, kouzelnické techniky z Čarodějova učně nebo prolínání realit ze snímku Matrix.
 


„Obdivuji ty, kteří našli odvahu obohatit svou mysl a zjistit, že svět je možná jiný, než za jaký ho považovali – a právě na takovou pouť se vydává i Stephen Strange,“ – režisér Scott Derrickson.

Pokud pomineme akční scény, které tvoří přibližně 70 % filmové stopáže, a svěží výměnu vtipných replik mezi hlavními postavami, k hlubším myšlenkám se dostáváme až při rozhovorech „Prastaré“ (představené chrámu) a doktora Strange. Zde společně se skeptickým a egocentrickým chirurgem navštívíme paralelní časoprostory, dostaneme se do prostoru mezi molekulami a atomy, k otázkám rozvoje lidského vědomí a nadpřirozených schopností.

„V komiksech společnosti Marvel hrála vždy velice významnou roli nadpřirozená úroveň, a té jsme se zatím v podstatě nijak nevěnovali. Snímek Doctor Strange představuje ideální způsob, jak divákům tuto úroveň představit,“ říká producent snímku Kevin Feige.

Východní nauky věří, že si člověk může vyvinout nadpřirozené schopnosti následováním metod rozvíjejících tělo a mysl, a právě tento princip měl režisér Scott Derrickson za úkol ve snímku zachytit.


POZOR: Společnost Marvel vemi pravděpodobně cenzurovala snímek Doctor Strange, aby se vyhnula kritice čínského režimu. Marvel záměrně zaměnil původní komiksovou postavu tibetského mnicha (Prastarý) za mnišku keltského původu (teď Prastará) a změnil její oděv i národnost, aby se snímek dostal i do kin v Číně.
Čtěte více...



V komiksové podobě se Doctor Strange zrodil v šedesátých letech a kromě toho, že se jednalo o odraz dané doby, prostoupené touhou po sebepoznání, v sobě spojoval prvky západní vědy a východního mysticismu, o které se herec hlavní postavy Benedict Cumberbatch jako teenager velice zajímal. „Strávil jsem jistou dobu v tibetském buddhistickém klášteře poblíž Darjeelingu,“ svěřuje se herec. „Každé ráno a každý večer jsem mohl na vlastní oči sledovat výjimečné prastaré rituály a moudra. Pomyslné dveře mé devatenáctileté mysli byly těmito zážitky doširoka otevřeny. Takže tenhle příběh mi okamžitě dával naprostý smysl.“

Dlužno dodat, že ačkoliv je snímek v určitých ohledech trefný, některé principy nenásledují východní nauky, ačkoliv se tak na začátku tváří. Například princip rozvíjení charakteru, což je podle duchovních nauk zcela zásadní a prvotní věcí, kterou musí mnich dosáhnout ještě předtím, než se u něj objeví nadpřirozené schopnosti. Doktor Strange zůstává během studií v chrámu stále egoistický, zaměřený pouze sám na sebe, svoje problémy a cíle. K jeho charakterové proměně dochází až po nabytí nadpřirozených schopností. Například podle škol buddhismu ten, jehož charakter se zhorší, nadpřirozené schopnosti ztratí, Marvel komiks naopak situaci vykresluje tak, že se hrdina může rozhodnout, zda schopnosti využije k dobrým nebo ke zlým skutkům.

„Věřím, že nás obklopují věci, na které naše vědecké přístroje nestačí,“– režisér Scott Derrickson.

Zajímavý je charakterový vývoj doktora Strange ve spojitosti s hercem Benedictem Cumberbatchem. Jím zahrané postavy brilantního detektiva Sherlocka Holmese nebo matematického génia Alana Turinga ze snímku Kód Enigmy se velmi patrně zrcadlí právě v postavě doktora Strange, jež během snímku prochází charakterovým vývojem od sobeckosti k širšímu soucitu s ostatními až k aktu sebeobětování. Arogantní a sebestředný archetyp, který dosud Benedict Cumberbatch zosobňoval, nová postava poněkud změkčuje.

Pro režiséra Scotta Derricksona byla možnost ujmout se režie snímku údajně splněným snem. „Doctor Strange byl vždycky mou nejoblíbenější komiksovou postavou,“ říká Derrickson. „Tenhle komiks mě oslovuje zejména tím, jak vážně bere koncepty mystiky a toho, že vesmír je ohromně tajemný. Věřím, že nás obklopují věci, na které naše vědecké přístroje nestačí.“

„Komiksy Doctor Strange byly odvážné, bizarní, halucinogenní a fantastické – ale současně braly mystická témata jako něco zcela reálného,“ dodává Derrickson. „A já se domnívám, že reálná jsou. Myslím, že vesmír je neuvěřitelně podivný a záhadný, takže mít možnost využít prostředků vysokorozpočtových filmů k tomu, abych se pokusil prozkoumat právě tyhle podivnosti a mohl divákům předložit svou vizi jiných dimenzí, bylo pro mne tím nejlákavějším, co jsem si dokázal představit.“

„Respektoval jsem platné vědecké teorie, co se týče možnosti existence dalších dimenzí, ale to neznamená, že i magie v našem filmu má vědecké vysvětlení,“ – režisér Scott Derrickson.

Derrickson se rozhodl přistupovat k tématu alternativních dimenzí seriózně a vědecky tím, že respektoval solidně podložené a platné teorie o možnosti existence dalších dimenzí, a tento koncept zapracoval do poměrně realistického filmového světa.

20161029-doctor-strange-recenze3
Prastará předvádí magii. (Falcon.cz)
„Respektoval jsem platné vědecké teorie, co se týče možnosti existence dalších dimenzí, ale to neznamená, že i magie v našem filmu má vědecké vysvětlení,“ říká Derrickson. „Ve filmu Doctor Strange je magie skutečnou magií. A magií se něco stává tak, že se to nedá vysvětlit pouze na vědecké bázi. Mystika je mystikou právě proto, že se vymyká zaškatulkování do existujících kategorií a našemu chápání jako něčeho vědeckého, hmatatelného a dokazatelného. Zastávám názor, že mystika není absencí reality, ale přítomností většího množství reality, než jaké jsme schopni pochopit.“

Množství financí a času spotřebovali členové výtvarného týmu, kteří vytvořili přes 800 kreseb, 3 000 koncepčních náčrtků a zhruba 40 modelů kulis, díky nimž vznikaly do nejmenších detailů vytvořené interiéry, které údajně uchvátily a vtáhly do atmosféry i samotné herce.

Producenti snímku prozradili, že když přišla řada na obsazení role „Prastaré“, hlavní představené chrámu Kamar-Taj, stáli před náročným úkolem najít někoho, kdo by dokázal působit patřičně nepozemsky, ale současně byl schopen ztvárnit stovky let starou postavu uvěřitelně realisticky. „Prakticky okamžitě zaznělo jméno oscarové herečky Tildy Swintonové,“ říká producent Kevin Feige.

„Na společnosti Marvel je dle mého názoru velice inspirující, že se při natáčení filmů nebojí experimentovat. Za všech okolností využívají dostupných technologií až na samotnou hranici možností a někdy i za ni. Naprosto běžně objevují nové způsoby, jak udělat něco, čeho by před rokem ještě nebyli schopni docílit,“ říká herečka Tilda Swintonová.

„Obdivuji postavy, které procházejí vývojem, při kterém dochází k rozvinutí toho, jak vnímají okolní svět. I v běžném životě obdivuji ty, kteří našli odvahu obohatit svou mysl a zjistit, že svět je možná jiný, než za jaký ho považovali – a právě na takovou pouť se vydává i Stephen Strange,“ uzavírá režisér Scott Derrickson.

Hodnocení: