Ilustr. foto. (DON EMMERT / AFP / Getty Images)
Ilustr. foto. (DON EMMERT / AFP / Getty Images)
Americký prezident Donald Trump založil Národní radu pro obchod fungující v Bílém domě a do jejího čela postavil ekonoma a dlouhodobého kritika Číny Petera Navarra.

Navarro natočil obsáhlý dokument Death By China: How America Lost its Manufacturing Base (Smrt z rukou Číny: Jak Amerika ztratila svou průmyslovou základnu) o rizicích obchodování s Čínou, v němž se také hovoří o mučení a pronásledování následovníků duchovního hnutí Falun Gongu. V dokumentu vystupují například bývalý kanadský ministr zahraničí  David Kilgour, senátor Dana Rohrabacher, kongresman Chris Smith a další kritici postupů čínského režimu.

Celá série Death By China je rovněž zachycena v knize a veřejně publikována na stránkách crouchingtiger.net.

Navarro například kritizoval přesun pracovních míst do Číny, čímž se postupně prohlubovala nezaměstnanost v USA. Dalším bodem kritiky jsou také násilné praktiky k udržování absolutní moci čínského režimu a omezování základní práv občanů, jako volného přístupu k informacím, svobody vyznání a slova.

Prezident Trump prohlásil, že se postaví proti nekalým praktikám Číny, čímž pravděpodobně narážel na značně rozšířené krádeže informací a know how od amerických společností. Velmi pravděpodobně došlo ke krádeži plánů letounu F-15, jehož kopie již byla v Číně vyrobena a k dalším případům. Na krádeže informací se podle zdrojů Epoch Times specializuje zvláštní jednotka uvnitř čínské armády, která dále informace posílá do státních odvětví, která je zpracovávají a začleňují do výrobních procesů. Více o tématu naleznete v článku Jak hacking a špionáž pohánějí ekonomický růst Číny

Trump hrozí Číně vysokým clem a restrikcemi za manipulování se směnným kurzem. Na politické úrovni také ukončil desetiletí trvající ignorování Tchaj-wanu tím, že oficiálně přijal telefonní hovor od prezidentky Tchaj-wanu, která mu gratulovala k jeho zvolení do úřadu prezidenta.