Nechce se vám ráno z postele? Možná trpíte adrenální únavou. (Volné dílo)
Nechce se vám ráno z postele? Možná trpíte adrenální únavou. (Volné dílo)
Vánoční svátky nemusí vždy přinést jen pohodu a odpočinek. Právě naopak. Řada z nás je zavalena úkoly ještě víc než jindy a nemá na oddech čas. Většina zdravých jedinců se však po probděných nocích a neustálém přejídání dokáže zase otřepat a jít dál. Pokud ale stres přeroste do vyhoření a vy nemůžete spát nebo naopak vstát z postele a máte pocit, jako byste byli u konce se silami, je možné, že trpíte adrenální únavou.

Lékaři toto vysilující onemocnění často nerozpoznají kvůli nedostatku diagnostických testů, přesto není ničím neobvyklým. Dokonce se mu říká „syndrom 21. století“ a metla přetížených kariéristů.

Co to vlastně adrenální únava je? Londýnská praktická lékařka a autorka knihy Lék na únavu, Sohère Rokedová vysvětluje únavu nadledvinek pomocí svého integrativního přístupu:

„Nadledvinky ovlivňují prakticky každou soustavu našeho těla. Pomáhají tělu reagovat na stres, udržovat energii, regulovat imunitní systém a srdeční tep. Rovněž udržují ve zdravých hranicích hladinu minerálů a krevní cukr, hladinu tekutin a krevní tlak.“

„Produkují adrenalin a noradrenalin: takzvané hormony „bojuj nebo uteč“, které pomáhají tělu vypořádat se s akutním stresem. Jedná se o hormony, která dávají člověku nadlidskou sílu, jako když matka zvedne auto, pod nímž leží její dítě, nebo když dostanete dost energie, abyste utekli před útočníkem.“

„Žlázy nadledvin vyrábějí přes třicet různých steroidů včetně kortisolu, DHEA a kortisonu, které pomáhají tělu zpracovávat tuky, bílkoviny, sacharidy, regulovat hladinu inzulínu, snižovat záněty a ovlivňovat imunitní systém. Když jsou nadledviny zdravé, vylučují přesně určené dávky steroidních hormonů.“

„Jenže příliš mnoho emočního, environmentálního nebo psychologického stresu vyvolává nerovnováhu v jejich fungování, a to může mít za následek adrenální únavu, kdy se nadledvinové žlázy nedokáží vyrovnat se zátěží, které je na ně vynakládána. Klasickými příznaky jsou únava, málo energie, chuť na nezdravé potraviny, nespavost, podrážděnost, úzkost a špatná koncentrace.“

„Hodně lidí s adrenální únavou si zvyknou na stimulanty typu kofein a cukr, aby je přes den, kdy jsou tak unavení, přenesly a na konci dne spoléhají na alkohol nebo jiné uvolňovače, protože v noci nedokáží vypnout.“

„Existuje celá řada příčin adrenální únavy – tlaky v práci, citová traumata, problémy ve vztahu, chronická choroba, infekce, operace, bolest, zármutek, finanční potíže, nedostatek spánku nebo deprese a úzkost.“

Takže jak z toho ven? Tady je několik rad, jak můžete svým nadledvinkám pomoci:

Projezte se k energii

Pravidelné stravování během dne zabrání cukru v krvi a hormonům, aby příliš oscilovaly. Když si dáte velkou porci jídla, uvolňuje se kortizol, hormon ukládající tuk, proto je lépe, když větší jídla necháte na první polovinu dne.

Adrenální únavu můžete odstranit tím, že zredukujete příjem sladkostí, alkoholu, kofeinu, tabáku, smažených pokrmů, zpracovaných potravin, hydrogenovaných tuků, vepřového, umělých sladidel a rafinovaných sacharidů.

Konzumujte chřest, avokádo, česnek, zelí a zázvor. Všechny tyto potraviny dodají nadledvinkám potřebné stopové prvky.

Berte doplňky stravy

Adrenální žlázy potřebují vitamín B a C a omega 3 rybí olej. Ty lze získat ve formě doplňků stravy nebo je můžete najít v potravinách bohatých na vitamín B a C, například avokádo, grapefruit, jahody, banány, pomeranče, borůvky a další. Rybí olej s omega 3 lze nalézt v tučných rybách typu makrela nebo losos. Pomoct mohou také bylinky, jako ženšen, rhodiola, ashwagandha, kapky z cordycepsu (housenice čínská) a L-theanin.

Pohybujte se

Cvičení je skvělá věc, ale nesmí se to přehánět. Namáhání v posilovně dá vašim nadledvinám jen více zabrat. Daleko přínosnější je mírná forma cvičení v rozsahu 15–30 minut denně. Vhodné jsou jóga, procházka nebo plavání. Co nejvíce se snažte trávit čas na čerstvém vzduchu.

Najděte si čas na odpočinek

Každý den si vyhraďte čas na relaxační aktivity, i kdyby to mělo být jen 5 minut. Spát choďte před desátou hodinou.

Zamyslete se občas nad sebou: jste unavení z toho, jak žijete?  Zaměřte se na to, co je v životě důležité, a přehodnoťte své priority, cíle a životní styl. Procházka, horká koupel, masáž, čtení nebo meditace, to všechno jsou jednoduché, leč účinné formy uvolnění.

Nebojte se vyrazit ven a trochu si užít, ať už je to projížďka na kole nebo práce na zahrádce. Když děláte věci, které vás baví, to samo o sobě je relaxace.

Zdroj: small United States