Negativní smýšlení nemusí být špatné. Může posloužit jako popud ke změně a k naplněnějšímu životu. (pixabay)
Negativní smýšlení nemusí být špatné. Může posloužit jako popud ke změně a k naplněnějšímu životu. (pixabay)
S novým rokem tradičně přicházejí nová předsevzetí a snahy o změny. Ale kolikrát už jsme se tak nadšeně dušovali, že shodíme přebytečná kila, přestaneme kouřit, potkáme ideálního partnera nebo si najdeme novou práci, abychom nakonec skončili v depresi z toho, že se naše dobře míněné plány proměnily v propadák a zlozvyky se vrátily s plnou silou zpět.

Proč je tomu tak? Tato palčivá otázka zavedla Claytona J. Aingera na osobní pouť, v níž si prošel depresí, dluhy a rozvodem, aby nakonec napsal bestseller a stal se z něj žádaný obchodní konzultant pro nadnárodní korporace.

Negativismus jako impuls 

Aingera vždycky fascinovalo, proč se lidé setkávají s negativismem. To, že pochopil, že negativní smýšlení je přirozená a normální reakce našeho organismu, jakási zpráva, že něco není v pořádku, umožnila Aingerovi čelit svým niterním strachům a změnit život k lepšímu. 

Negativismus můžeme použít jako motor, která nás nastartuje, místo aby nás zablokoval, říká Ainger. To, že nejste spokojeni s dosavadním stavem věcí, podle něj znamená, že můžeme žít lepší život. Jak může špatná nálada sloužit jako motivace? Jasně, můžete na své problémy chvilkově zapomenout tím, že strávíme den v posteli, ignorujeme je a dáme si pár skleniček vína. Ale zabere to opravdu?

Ainger si myslí, že ne. Pokud nejsme ochotni podívat se na své strachy a úzkosti, nemůžeme s nimi nic udělat. Devadesát pět procent negativních myšlenek je nevědomé prožívání minulých události, což vyvolává strach, zlobu, smutek a další emoce.

„Ať už jsou ty strachy, ty úzkosti cokoliv, musíme je vlastnit, a když je vlastníme, pak s nimi můžeme něco dělat. Když to neuděláme, často se vrátí s ještě většími zuby, protože jsme si z toho nevzali ponaučení,“ vysvětluje Ainger a radí, aby si lidé negativní myšlenky naplno uvědomili, uznali je, vzepřeli se jim a vybrali si jinou cestu. Sám se touto radou řídil před dvanácti lety, kdy se ocitl na samotném dně. Výsledkem toho však byla populární kniha The Ego’s Code (Šifra našeho ega).

20170109-neg2
Kniha The Ego’s Code od Claytona Johna Aingera. (Panoma Press)

Autor dnes vyučuje své přístupy soukromým i korporátním klientům a pomáhá lidem začít novou kapitolu jejich života. A dokonce se to odráží na finančních výsledcích. Jednomu podniku se po jeho seminářích výrazně zvýšily příjmy, dalšímu se o 40 procent navýšil počet obchodních schůzek. Jinde zase došlo k většímu stmelení kolektivu.

Jedna německá klientka chtěla vybudovat obří firmu, začít od nuly, ale nevěděla, kde začít. Měla strach, že není hodna úspěchu, že některé věci nedokáže a nesežene dostatek financí. To všechno ji ubíjelo. S Aingerovou pomocí se svému strachu postavila a stala se jeho pánem. Její firma teď vzkvétá a také osobní vztahy se jí změnily téměř přes noc. „Povídala mi: Mám teď s manželem a s přáteli úžasný vztah, protože jsem schopna do vztahu dát více ze sebe,“ líčí Ainger v telefonním rozhovoru.  

Spousta knih pojednává o síle pozitivního myšlení, ale Ainger je jiného názoru: „Pozitivní myšlení nefunguje.“ Myslet optimisticky o tom, že například přitáhneme peníze a najdeme si novou práci,  nebude fungovat, protože naše pocity nejsou v souladu s našimi myšlenkami a myslíme si, že si tu novou práci nezasloužíme.

Přeprogramování mozku

Změna je možná, kdykoliv v životě. Neurověda to dokonce může vysvětlit pomocí Hebbianovy teorie, která popisuje procesy v mozku. Když dokážeme změnit navyklé vzorce myšlení a začneme se chovat jinak, nervové cesty v mozku se změní, a to i v dospělosti. V minulosti byli vědci toho názoru, že osobnost člověka se od sedmého roku již nemění.

Když se však nová zkušenost a zážitek znovu a znovu opakuje, tyto nervové kanály v mozku se přesunou a rozloží staré kanály, které jim stojí v cestě. Prvním krokem je přestat se bičovat. „Musíte být na sebe hodní, vážit si sami sebe, a když to začnete dělat, uvidíte, že druzí lidé na vás budou také milí,“ tvrdí Ainger.

Rada na závěr:

Věnujte denně 15–20 minut jen sobě, buď při meditaci, procházkou v přírodě nebo ve fitness centru, cokoliv je vám milejší. Uvědomte si a uznejte své negativní smýšlení. Pohlížejte na něj jako na impulz ke změně.

Staňte se pánem negativních myšlenek a pocitů. Přijměte je. Vědomě se rozhodněte, jak na ně chcete reagovat, místo abyste je nechali ovládat vás a způsobit, že ublížíte sobě nebo druhým. Pozitivními činy vezmete negativnímu smýšlení jeho moc. Pokud se setkáte se silným odporem nebo nemáte čas to řešit, zapište si své reakce do notýsku a pracujte na nich, až budete mít čas. Zaměřte se pouze na jeden problém najednou.


Přeložil: Ondřej Horecký; zdroj: small United States