Zimní Jihlava, ilustrační foto. (Z. Danková / Epoch Times)
Zimní Jihlava, ilustrační foto. (Z. Danková / Epoch Times)
Vysočina – Poté, co několik lidí umrzlo v mrazivých nocích, dělají města opatření, a dříve nebo později otevírají bezpečné prostory pro lidi bez domova, kteří zde mohou bez újmy přečkat mrazivou noc.

Vysočina náleží ke krajům, kde bývá zima krutější. Po minulých třech letech bez chladných zim bezdomovci možná ztratili ostražitost vůči nebezpečí mrznutí chladem. A tak jihlavští strážníci mají za úkol vyhledávat bezprizorní osoby nebo bezdomovce a posílat je do noclehárny, kterou 17. ledna otevřela jihlavská radnice.

Právě v těchto dnech, kdy teplota zůstává pod nulou i přes den, zajistila radnice prostor v bývalé vazárně květin poblíž hřbitova. Slouží jako zázemí pro období silných mrazů, může se stát útočištěm až pro patnáct lidí. Pro potřebné jsou zde  zajištěny nejzákladnější potřeby.

„V první řadě tam budou moci lidé bez přístřeší přečkat mrazivé noci. Je možné se tam umýt, k dispozici bude várnice s horkým čajem. Na provoz bude na místě dohlížet městská policie,“ informoval náměstek primátora Vratislav Výborný z úseku sociálních věcí.

Budova bude k dispozici na zatím blíže neurčený čas, po dobu nepříznivých klimatických podmínek. „Fungování zatím zajistí radnice a městská policie, v následujících dnech budeme řešit, jak tomuto zařízení dát oficiální ráz. V tuto chvíli považujeme za důležité takový prostor vůbec mít k dispozici,“ uvedl náměstek primátora Jaromír Kalina.

O existenci zařízení budou bezdomovce informovat v ulicích strážníci. Neočekává se, že by toto zařízení v první řadě vyhledávaly osoby bez domova samy, spíše je sem budou směrovat či dopravovat právě strážníci městské policie.

Večer po otevření sdělil pro Epoch Times jeden dobrovolník, nesoucí horkou polévku do vazárny, že večer přišlo na nocleh sedm lidí.