Muž nabírá tekutinu z ampulky do injekce. Ilustrační foto. (Robert Cianflone/Getty Images)
Muž nabírá tekutinu z ampulky do injekce. Ilustrační foto. (Robert Cianflone/Getty Images)

Na pražském Výstavišti od 22. února nalezneme výstavu mrtvých těl, kterou na zakázku pro americkou společnost plastinoval čínský doktor, jímž je s největší pravděpodobností Suej Chung-ťin, jehož společnost provádějící plastinace zvířecích a lidských těl sídlí v čínském pobřežním městě Ta-lien. Společnost Imagine Exhibition na opakované žádosti Epoch Times o potvrzení zdroje těl neodpověděla.

Při procesu plastinace, který byl pro konzervování mrtvých těl použit, musejí být konzervační látky do těla vstříknuty nejpozději 24 hodin po smrti (v krajním případě až 48 hodin)[1]. To je velmi krátká doba na identifikaci mrtvého těla, vezmeme-li v úvahu prohlášení výkonného ředitele Imagine Exhibitions INC, že těla na výstavě jsou „neidentifikovaná“ a „nevyzvednutá“ těla, k nimž se nikdo nepřihlásil.

Úspěšná plastinace vyžaduje vpíchnutí formalinu a následně silikonu do přibližně 24 hodin po smrti, nanejvýš však 48 hodin.[1]

Rozumějme: nebyla zjištěna totožnost mrtvého a jeho rodina si tělo nevyzvedla. Čínský zákon však ukládá, že tělo musí v márnici ležet až 30 dnů, aby jej rodina měla šanci identifikovat.

Jak je tedy v Číně možné legálně získávat takové množství neidentifikovaných těl a orgánů? Jenom tato výstava obsahuje více než 20 celotělových a dalších 300 exponátů pocházejících ze skutečných lidských těl.

Původem lidských těl na výstavách se zabývala nezisková organizace WOIPFG[2], z jejíž vyšetřovací zprávy vyplývá, že sám doktor Suej Chung-ťin, který těla pro tyto výstavy připravuje, prohlásil, že „některá těla pocházela od Úřadu veřejné bezpečnosti“.

Dle nahrávky telefonního rozhovoru, pořízené WOIPFG, doktor Suej prohlásil, že díky Úřadu veřejné bezpečnosti se jeho firma  Dalien Hoffen Bio-Technique Co. mohla stát „největší plastinační továrnou na lidská těla ve světě“. Suej zmiňuje významnou „péči a podporu“ od „vládních úředníků na různých úrovních“.

„Ve skutečnosti byli mnozí čínští úředníci Komunistické strany Číny a vládní agentury zapojeni různými způsoby do jeho podnikání v odvětví plastinace (lidských těl),“ uvádí zpráva WOIPFG.

Dále několik expertů[3] dává plastinaci těl v Číně do souvislosti s čínskou transplantační chirurgií. Nově vydaná rozšířená vyšetřovací zpráva uvádí, že čínský vězeňský systém čile spolupracoval s vězeňskými zařízeními, z nichž získával popravené vězně, jejichž orgány byly následně transplantovány při komerčních transplantacích.

Bývalý náměstek čínského ministra zdravotnictví Chuang Ťie-fu oficiálně potvrdil, že Čína využívá pro 95 % prováděných transplantací popravené vězně.

Americký novinář Ethan Gutmann a WOIPFG (a další experti)[3] prohlašují, že dle jejich výzkumu se nejednalo o vězně odsouzené k smrti, ale o „vězně svědomí“ z čínským režimem pronásledovaných skupin  – jde zejména o duchovní hnutí Falun Gong, podzemní křesťanské církve, Ujgury a Tibeťany.

Pokud by majitelé výstav umožnili odebrání malých vzorků tkání z vystavovaných těl a orgánů, mohlo by dojít k analýze DNA a rodiny Číňanů, kteří při represivních kampaních zmizeli ve vězeňském systému, by se mohly například pouze pomocí vzorku svých slin přesvědčit, zda se jejich DNA shoduje s těly či orgány na výstavách.


POZNÁMKY:

[1] Kniha Jatka, vydalo nakladatelství C-press 2014, autor Ethan Gutmann, (Kapitola Noc v muzeu, strana 279) LINK

[2] (WOIPFG) World Organization to Investigate the Persecution of Falun Gong. Report 236 LINK

[3] Experti, na které se článek odvolává:

a) Kanadští právníci Kilgour, Matas a jejich vyšetřovací zpráva Bloody Harvest (2006), která potvrdila obvinění, že jsou následovníci Falun Gongu zneužíváni jako nedobrovolní dárci orgánů a její rozšířená zpráva (2016).

b) Publikované nahrávky telefonních hovorů a analýzy z vyšetřování organizace WOIPFG.

c) Mezinárodní sdružení doktorů DAFOH, které problém neetických transplantací v čínských vojenských nemocnicích nahlíží z lékařského a právního úhlu.

d) Sedmiletý terénní výzkum spisovatele Ethana Gutmanna shrnutý v knize The Slaughter (Jatka), vydané v češtině nakladatelstvím C-press. 

Související články:

Česká anatomická společnost odmítá výstavu Body The Exhibition „v rovině právní a etické“

„Jedná se o ryzí komerci a akci považuji za mimořádně neetickou,“ říká starosta Prahy 7 k výstavě Body The Exhibition

Body The Exhibition: Exponáty jsou neidentifikovaná těla z Číny, souhlas s posmrtným využitím neexistuje, řekl americký majitel výstavy

Pokud majitel výstavy Body The Exhibition povolí odběry DNA z vystavovaných těl, Číňané budou moci hledat těla zmizelých příbuzných

Odkud pocházejí těla na výstavě Body The Exhibition v pražských Holešovicích?